Vše, co jste chtěli vědět o pilách…

Rubrika: Technika

Řetězovou pilu ocení na zahradě každý. Že zde nemáte žádné stromy a doma netopíte v kamnech? Nevadí, přesto se vám bude mnohokrát hodit. Jen je třeba si správně vybrat, abyste zbytečně nekupovali stroj pro profesionální drvoštěpy. Anebo naopak zařízení, které výkonem a životností nesplní vaše očekávání.

Pokud se rozhodnete pro benzinové pily, nejmenší a nejlevnější jsou ty z kategorie hobby s objemem válce od třiceti do čtyřiceti kubických centimetrů. Na zahradě s nimi prořežete stromy, připravíte pár polen na oheň či do krbu. Pokud potřebujete větší výkon a výdrž, je vhodné sáhnout po farmářské pile, což je synonymum pro střední kategorii těchto výrobků. Mívají objem zhruba od čtyřiceti do padesáti kubických centimetrů a zvládnou rozsáhlejší řezání palivového dřeva, například pro celosezonní topení v kamnech. Navíc jsou zkonstruované tak, že s nimi pokácíte i vzrostlý jehličnan. Tyto výrobky zvládnou i větší zatížení, například celodenní práci v lese. Ale musíte počítat s tím, že práce půjde pomaleji a bude náročnější, než když byste měli k dispozici profesionální pilu. Do ní investují většinou lidé, kteří se kácením živí, anebo amatéři, kteří o řezání dřeva něco vědí, umějí to a vědí, že takový stroj jen tak jednoduše nepřetíží a nezničí a vydrží i při intenzivním používání mnoho let. S takovou pilou už je možné nejen pokácet strom, ale nařezat s ním i několik desítek kubíků palivového dřeva ročně. Navíc práce jde rychleji než s amatérskými výrobky. To je dáno i obsahem a výkonem motoru. Mívají zhruba dvojnásobný ve srovnání s hobby pilami a přes tři kilowatty výkonu.

Jestli máte v zahradě přívod elektřiny, oceníte výkonnou elektrickou pilu LEVITA 200 ES. Jde o stroj s motorem o příkonu 2000 W a řeznou lištou od amerického výrobce Oregon dlouhou 41 centimetrů. Samozřejmostí je automatické mazání řetězu nebo bezpečnostní brzda. Více na www.mountfield.cz.

Dopřejte si něco lepšího

Máte pocit, že vám stačí obyčejná hobby pila, protože les ani kamna nevlastníte? Podle odborníků byste si měli kupovat výrobek o stupeň lepší, než momentálně potřebujete. Zpravidla totiž, až když člověk tento stroj má, zjistí, že ho využije mnohem více a častěji, než původně předpokládal. Jenže vybraný model pak na vše, co by chtěl dělat, nestačí. Proto se doporučuje kupovat s určitou rezervou o úroveň vyšší model, než jste si původně vyhlédli. Jednak vám půjde řezání rychleji a jednodušeji a jednak vám vydrží déle a nebudete se bát, že pilu zničíte přetěžováním.

Elektrická pila poslouží také dobře

Nejen jednodušší údržba vede mnohé k tomu, že dávají přednost elektrickým pilám před těmi benzinovými. Pokud mají přístup k zásuvce, pro pořezání několika kubíků dřeva je takový stroj naprosto postačující. Využívají je třeba i tesaři, kteří pracují v uzavřených prostorách, protože tak nemusejí dýchat zplodiny motoru. Přitom pily s dostatečným výkonem kolem dvou kilowattů přijdou zhruba na poloviční cenu benzinových typů. V poslední době se stále více prosazují i akumulátorové pily. Co do výkonu je ještě nelze srovnávat s benzinovými, do lesa na dřevo se s nimi určitě nevydávejte, ale drobné práce kolem domu (například prořezávání stromů, odstraňování náletů a podobně) s nimi velmi dobře zvládnete. Navíc pokud se rozhodnete využít kompletní akumulátorový program, kdy jednu baterii používáte například i pro sekačku, fukar a další zařízení, vyjde vás stroj poměrně levně.

Stále výkonnější jsou akumulátorové pily. Vyplatí se je kupovat v sadě s jiným nářadím tak, aby vám do všech strojů pasovala jedna baterie.

Vhodná délka lišty

Sice by se molo zdát, že dlouhá lišta pily je výhodná a práci zrychlí, ale opak bývá pravdou. Na hobby pily se nasazují lišty o délce maximálně 14“, tedy 35 centimetrů. Platí, že s větší délkou lišty dochází k větší ztrátě výkonu při tření řetězu o lištu, a tím i k nižšímu výkonu při řezání. Je ale pravda, že laikům se s delší lištou lépe řežou například větve či kmeny o větším průměru, ovšem k tomu jsou třeba už stroje minimálně střední třídy. Farmářské typy se osazují lištami 16“ (41 centimetrů) a ty profesionální mívají ještě o pět centimetrů více. Mohou si to dovolit, neboť disponují výkonnějším motorem.

Nezapomeňte, že lišta pily také potřebuje pravidelnou péči. Obecně se tvrdí, že byste ji měli obracet jednou za týden. Záleží však na tom, jak často ji používáte a jak dobře mažete. Na straně řezu se lišta opotřebovává více a nejčastěji dochází k obrušování pod špičkou pily, kde je nejfrekventovanější místo při práci. Aby bylo opotřebování lišty co nejmenší, je třeba ji také pravidelně čistit, jednak od mízy porážených stromů a jednak musíte odstraňovat otřepy z kluzných částí, které zde vzniknou vždy, i když pravidelně řetěz mažete. Jakmile se třou o sebe dva kovové díly, neubráníte se tomu. K odstranění použijte buď plochý pilník, nebo se prodávají malé srážeče hran, které pomohou dodržet geometrii hran dráže na liště, aby měl řetěz minimální tření.

Stejně ale budete muset po čase celou lištu vyměnit. Obecně se uvádí, že vhodná doba přichází tehdy, když opotřebujete tři řetězy. Ale zde hodně záleží na tom, jak se strojem zacházíte. Když například při dořezávání zajede občas do hlíny, bude se řetěz tupit podstatně víc, než pokud se vám to nestane. A opět záleží na mazání. Mnozí k němu využívají jiný olej, než doporučuje výrobce, ačkoli rozdíly v cenách jsou v řádu desetikorun, a brzy tak zničí jak řetěz, tak lištu. Různé neznačkové či autooleje totiž nemají správnou viskozitu, takže během provozu z lišty vytékají, místo aby ji mazaly. Při práci pak dochází k příliš velkému tření a zbytečnému opotřebení mnoha částí. Navíc se přetěžuje motor, zvláště u slabších hobby pil.

Na hobby pily se nasazují lišty o délce 35 centimetrů. U těch profesionálních s výkonným motorem bývají až o deset centimetrů delší.

Kdy potřebujete nový řetěz?

Většina řetězů má na zubu čárku, která určuje, kam až je možné jej brousit. Pod touto ryskou už ho musíte vyměnit. Cena nového se pohybuje kolem tří set korun, dražší jsou ty, které nesou označení poloprofi. Zvažte, jak často řežete a jak tvrdé dřevo zpracováváte, tedy jestli se vám vyplatí.

Pokud máte špatný řetěz nebo je špatně nabroušený, pak zbytečně pilu přetěžujete. Jakmile začnete mít pocit, že musíte na pilu příliš tlačit a místo pilin začne vypadávat jen prach, je čas řetěz nabrousit.


Co ještě oceníte

  • U nejlevnějších hobby pil nenajdete moc komfortního příslušenství. Obvykle nemají dekompresní ventil, který usnadňuje startování šňůrou, na druhou stranu u malého motoru to nebývá tolik zapotřebí.

  • Určitě je při výběru vhodné požadovat nastřikovač benzinu, takzvaný primer, který urychluje nastartování motoru, což zvláště u dvoutaktních strojů někdy bývá problém a dlouhým startováním je můžete takzvaně ulít.

  • Protože při řezání vzniká poměrně dost prachu, je ideální, má-li pila přístup ke vzduchovému filtru bez používání nářadí, abyste ho mohli kdykoli snadno vyjmout a vyčistit.

  • Některé hlavně starší pily mívají šroub k napnutí řetězu umístěný v přední části od lišty, což není příliš komfortní, vhodnější je umístění na boku. Seřízení řetězu – při tahu by se měl nadzvednout asi centimetr nad lištu – pak zvládnete za chvilku. Hlavně u nových řetězů by se mělo dělat až po zahřátí.

  • U vyšších modelů pily lze najít takzvanou prstýnkovou řetězku. To znamená, že řetěz nepohání hvězdice, ale běží v drážce. Má to jednu velkou nevýhodu: hvězdice se chodem časem omačkává, a musí se většinou vyměnit celá řetězka. U dražších výrobků stačí pořídit nový jen prstýnek, který se stáhne z hřídele. Je to jednodušší a levnější. Standardně najdete takové řešení u profesionálních pil, výjimečně i u některých farmářských.


Obsahy motorů:

Hobby třída: od 30 ccm

Farmářská třída: od 40 ccm

Profi třída: od 55 ccm


Co jsou vyvětvovací pily?

Specializované – neoficiálně se jim také někdy říká jednoruční – lehké pily jsou určené pro práci ve výškách. Mají krátkou lištu a bývají uzpůsobené tomu, aby se s nimi dalo pracovat jednou rukou, i když bezpečnostní předpisy to oficiálně nepovolují. Používají je profesionální sadaři nebo specialisté na výškové práce. Díky krátké liště, která však na vyvětvování stačí, se s nimi dobře manipuluje a snižuje se nebezpečí úrazu v nestabilní poloze.

Elektrické pily oceníte na zahradě, ale využívají je i tesaři, kteří pracují v uzavřených prostorách, protože nemusejí dýchat zplodiny z benzinového motoru.

 

Radek Tichý, foto Shutterstock

 

Více informací se nachází v záříjovém vydání z roku 2017.

Uložit

Vše, co jste chtěli vědět o pilách…