Jak si vybrat správný nůž?

Rubrika: Technika

Mnoho lidí na zahradě používá vysloužilé kuchyňské nože, což není zrovna ideální. Přitom za relativně málo peněz si lze dopřát speciální, které dovedou značně zjednodušit práci a při správné péči vydrží opravdu celý život. Navíc jde o vhodný a oblíbený dárek, který zahrádkářům udělá radost.

Základní nůž, který by neměl chybět ve výbavě žádného majitele pozemku, je ten univerzální. Hodí se pro odstraňování slabších větví keřů a stromů, dobře řeže plast, papír i provázky, je tedy vhodný také při vyvazování rostlin. Pomůže při všech činnostech kolem domu. Běžné velikosti mívají délku 17 centimetrů i se střenkou, ale v nabídce najdete také menší nebo větší typy. Záleží na každém, s jakým se mu pohodlně pracuje. Podstatné je, aby dobře a pevně padl do ruky a nezpůsobili jste si jím zranění. Některé se prodávají i s ochranným obalem, s nímž se dají například připnout k opasku kalhot. Tato pouzdra lze dokoupit i dodatečně.

Žabka pro prořezávání

Jestliže vám roste kolem domu několik stromů a keřů, určitě oceníte také zahnutý nůž, takzvanou žabku. Podobá se noži na houby a je určena k začistění ran po řezu pilkou při prořezávání větví. Jeho tvar takzvané zahnuté rybičky dovoluje dobře a pevně jej uchopit. Proto můžete seříznout ránu tak, aby se omezilo vnikání spor a plísní do rány po řezu, které by mohly strom poškodit. Používá se také na řez choulostivých stromů, jako jsou meruňky nebo broskve.

Běžné žabky se vyrábějí zavírací, takže není potřeba je nosit v obalu. Tyto nože se brousí oboustranně, takže není rozdíl mezi pravorukým a levorukým provedením.

Roubovací a očkovací nože

Jestliže se zabýváte ovocnářstvím nebo pěstováním růží, neobejdete se bez roubovacích a očkovacích nožů. Poznáte je podle toho, že zadní část čepele tvoří stěrku na štěpařský vosk. V drtivé většině případů jsou zavírací.

Velikost volte takovou, aby vám dobře držel. Pokud máte vyhlédnutý například deseticentimetrový nůž, je třeba si uvědomit, že polovinu délky tvoří střenka a druhou čepel. Tato velikost bude tedy vhodná jen pro velmi malou ruku. Roubovací a očkovací nože bývají jednostranně broušené, takže se rozlišují provedení pro praváky a leváky.

Kompromis mezi tvrdostí a odolností

Je samozřejmé, že z čím tvrdšího materiálu je čepel vyrobená, tím méně se ztupí a nebudete ji muset tak často brousit. Jenže tvrdosti výrobci dosahují přidáním uhlíku do oceli, což jde od určité hodnoty na úkor odolnosti čepele, která se stává příliš křehkou. Proto většina solidních nožů mívá podle Rockwellova tvrdoměru tvrdost kolem 55 HRC.

Nikdy se nepokoušejte brousit nože stolní bruskou. Má příliš vysoké obrátky, a i když ji budete chladit, nezabráníte jejímu přehřátí a zničení. Raději tedy použijte brusné kameny s různou zrnitostí. Nemusíte kupovat dva, existují i kombinované, jejichž každá strana má jinou zrnitost. Pro praktické použití je ideální koupit umělý brusný kámen, který zachovává v celém objemu pravidelnou strukturu a velikost brusných zrn. Ač nejsou brusné kameny levné, využijete je i v kuchyni při broušení kuchyňských nožů. Zrnitost 80 až 220 se používají pro běžné ostření, tedy tvarování, odstranění zubů a zářezů, 800 až 2000 slouží pro broušení a 3000 až 8000 pro obtahování a leštění.

Existuje základní pravidlo, jak pracovat s brusným kamenem. Nejprve ho musíte namočit – za vlhka se brousí proto, aby se zamezilo zanášení povrchu opracovávaným materiálem. Začínáte na jeho hrubší části, tedy té s nižší zrnitostí, kterou se odstraní větší nerovnosti. Pak se kámen otočí a brousíte do jemna.

Při ostření zahradnického nože nebudete zřejmě požadovat tak vysoký stupeň nabroušení jako u těch kuchyňských, ale i tak je obecným pravidlem, že čím máte ostřejší nůž, tím menší je nebezpečí, že při práci sjede tam, kam nemá, a zraní vás.


Jak postupovat při broušení?

Oboustranné broušení

  • Namočte brousek do vody po dobu pěti až deseti minut. Další vodu přidávejte v průběhu celého procesu ostření.

  • Kámen položte na vlhkou složenou utěrku nižší zrnitostí navrch.

  • Nůž držte ve své dominantní ruce ostřím k sobě. Ostří přitlačte druhou rukou pod úhlem asi 15 stupňů na kámen.

  • Začněte brousit. Tlak vyvíjejte, když vedete nůž od sebe, při opačném pohybu ho uvolněte.

  • Obraťte nůž a zopakuje stejný počet tahů i na druhé straně čepele.

  • Vyzkoušejte na omak, zda se čepel zostřila.

  • Pak otočte brousek na vyšší zrnitost a celý proces ještě několikrát zopakujte.

Jednostranné broušení

  • Jednostranně broušené nože bruste pouze z jedné strany zhruba pod úhlem 15 stupňů.

  • Druhou stranu k brousku přikládejte pouze občas, a to naplocho pro odstranění takzvané jehly, která vzniká broušením na špičce ostří.

 

Radek Tichý, foto Shutterstock

 

Více informací se nachází v červencovém vydání z roku 2017.

Jak si vybrat správný nůž?