Automaticky jednodušší život

Rubrika: rss-feed, Technika

Pracují podle nastavení, přesně, bez chyb a za každého počasí – robotických přístrojů a strojů, které pomohou s péčí o zahradu i dům přibývá.

Myslíte si, že se bez robotické sekačky nebo vysavače obejdete a jsou pro vás zbytečně? Vzpomeňte si, není to tak dávno, kdy se to samé tvrdilo o automatické pračce. Dnes je v každé domácnosti a život bez ní si dovede představit jen málokdo. A stejně tak si lze zjednodušit mytí oken, sečení trávy, úklid sněhu, vysávání a vytírání nebo dokonce zabezpečení celé domácnosti.

Realizace vytápěného chodníku

 

Péče o chodníky a vjezdy

Ačkoli jsou poslední zimy v některých oblastech téměř beze sněhu, péče o chodníky, zahradní cesty a zvlášť vjezd není jednodušší. Déšť, mlha či mrholení spolu s poklesem teplot těsně pod nulu způsobí, že tyto plochy pokryje vrstva ledu, po níž chůze hrozí úrazem a jízda poškozeným nárazníkem. A zbavit se ledu bývá mnohem těžší než sněhu, který odhrnete. Udržovat takové plochy bezpečné zvládnete automaticky. Nechte si do nich instalovat topné rohože či kabely. Nemusíte se bát desetitisícových účtů za elektřinu, pracují pouze když to potřebujete. Jsou vybavené čidly snímajícími nejen teplotu, ale i přítomnost vlhkosti ve sledované ploše. Na základě toho se zapnou dříve, než začne povrch namrzat anebo jakmile začne sněžit. Chodník tak zůstává pouze mokrý. Když nesněží nebo nemrzne, opět se sám vypne.

Topné kabely v okapech

 

Čisté a funkční okapy

Na stejném principu fungují také elektrické topné kabely do okapů. Doporučují se hlavně k domům s vůbec nebo málo zateplenou střechou, kde i při silných mrazech sníh odtává, voda stéká do žlabu, zamrzá a tvoří ledovou bariéru. Následně začne přetékat a vytváří sice na pohled hezké, ale pro lidi nebezpečné rampouchy. A také hrozí, že se okapy pod tíhou ledu utrhnou.

Péči o okapy ovšem můžete ponechat strojům téměř celou. S odstraňováním listí, větviček a dalšího odpadu pomůže robotický čistič. Pomocí čtyřstupňové čisticí hlavy složené z hrotu, lopatek, výměnných gumových vyhazovačů a kartáčů. Hrot slouží k narušení usazenin, lopatky rozmělní nečistoty na malé části a odolné gumové vyhazovače vše vymetou z okapu ven. Na závěr praktické kartáče dočišťují žlab, dokonce odstraní i jemný prach. Motor, poháněný lithium-iontovou baterií, roztáčí čisticí hlavu, a to až na rychlost pět set otáček za minutu. Na jedno nabití uklidí až šedesát metrů okapu, přístroji nevadí ani mírný déšť. Robota spouštíte a vypínáte pomocí dálkového ovládání s dosahem až patnáct metrů.

Automatická sekačka

 

Pro dokonalé sečení

Zřejmě nejrozšířenějším z robotických strojů pečujících o zahradu je sekačka. U domů jich přibývá, třebaže se nehodí do členitého terénu, na neudržovaný pozemek a do příkrého svahu. Naopak členění zahrady na různé zóny jim nevadí, dokážou přejíždět třeba i mezi přední a zadní zahradou. Potřebujete však pokročilejší typy nabízející možnost programování. Nejdokonalejší výrobky sečení plánují tak, aby trávník vypadal stále co nejlépe, dokážou se samy dojet nabít a znemožnit zloději, aby je ukradl. Když přijde přeháňka, schovají se pod střechu, kde mají nabíjecí dok. Aby nevyjely z pozemku,
kam nemají, je třeba jej ohradit vodičem. To však není problém, dnes prodejci mívají jednoduchý stroj, který dokáže kabel položit pod úroveň drnu tak, že není vidět. Oproti klasickým sekačkám ty robotické sečou trávník zhruba každý druhý den, stébla tak zkracují jen o několik milimetrů, nesbírají je a v porostu působí jako hnojivo. Máte-li trávník ve tvaru obdélníku či čtverče, vystačíte si i s některým z levnějších typů. Pak stačí stroj vynést na pozemek, zapnout a on jede a seče. Až narazí do překážky, otočí se a pojede dál.
Vždy se ale při koupi robotické sekačky zaměřte na typ a kvalitu baterií. Ty bývají ve valné většině typu Li-Ion. Jejich výdrž se pohybuje okol tisíce cyklů nabití a vybití, což by v průměru mělo pokrýt čtyři až sedm let provozu. Důležitá je ovšem hlavně kapacita článků. Ta se udává v ampérhodinách a liší se podle typu, a především výkonnosti přístroje. Začíná zhruba na dvou ampérhodinách u nejlevnějších sekaček, nejlepší mohou mít ale akumulátor s pětkrát větší kapacitou. Doba, jak dlouho sekačka s jedním nabitím vydrží sekat, se určuje velice obtížně, závisí to na mnoha aspektech. Údaje uváděné výrobci je proto nutné brát pouze jako orientační.

Robotický umývač oken

 

Mytí oken jako zábava

Nemusíte být majiteli velké zimní zahrady, abyste ocenili výhody robota na mytí oken. Stačí k tomu několikeré moderní francouzské dveře propojující obývací pokoj s terasou, které jsou zvlášť v létě plné otisků rukou, zašpiněné od deště a podobně. Na mytí takových skleněných ploch lze použít speciální robot, vybavený hlavicí s dvěma utěrkami z mikrovlákna.

Na skle drží sám pomocí podtlaku, pohybuje se po něm, při tom plochu umývá a leští. Má senzory, které kontrolují, zda vyčistil všechny části. Lze ho zapínat a vypínat pomocí dálkového ovládání. Uplatnění najde nejen při mytí oken, ale i skleněných skříněk, výplní vestavěných skříní nebo velkých zrcadel. Dokonce vám vyčistí i obklady v koupelnách – jednoduše zvládne vše, co má rovný a pravidelný tvar a tloušťku minimálně tři milimetry.

 

Vysaje i vytře

Podobně jako robotické sekačky na zahradě, v domácnostech patří k nejoblíbenějším přístrojům automatické vysavače. I když stále častěji by si zasloužily označení automatické mopovače. Na trhu totiž přibývá výrobků, které kombinují jak funkci vysávání, tak vytírání. Jen pozor, aby opravdu vytíraly. Jako mop totiž někteří výrobci označují vysavač se speciální antistatickou prachovkou, která na sebe nachytá i ty nejmenší části prachu a nečistot. Ale nevytře. Spousta firem však nabízí opravdové mopy na mokré mytí. Jsou vybavené zhruba půllitrovou nádobou na vodu a přesnou sprejovou tryskou, kterou se dostává na podlahu. Speciální senzory zajistí, aby se nenamočil nábytek, stěny nebo prostor pod schody. Podobně jako robotický vysavač i automatický mop si zmapuje prostor tak, aby zajel na každé místo a vytřel všude. Přesněji všude, kde je to třeba – mopy jsou vybavené speciálními senzory, díky nimž ví, že se mají vyhnout kobercům. Ostatní vlastnosti mají podobné jako automatické vysavače. Jak rychle a kvalitně uklidí, záleží na jejich vybavení, a především systému orientace v prostoru. U základních typů najdete několik senzorů, možnost navolit si trasu úklidu a dobu trvání vysávání. Doopravdy inteligentní robotický vysavač disponuje paměťovou funkcí, kdy si během prvních pár vysávání sám zmapuje terén, zjistí nejméně a nejvíce znečištěná místa a nejhůře přístupná místa. Podle toho se naprogramuje a sám si utvoří plán úklidu, který si zapamatuje. Vy si pak jen navolíte začátek uklízení a o nic dalšího se starat nemusíte. Některé jsou vybavené i funkcí dezinfekce podlah, kdy zabudovaná UV-C lampa likviduje až 99 procent bakterií a nečistoty. To ocení hlavně v rodinách s dětmi, které lezou a hrají si na podlaze, majitelé zvířat a alergici. Zatímco klasické vysavače jsou vybavené systémem filtrů, u nejjednodušších robotických je nehledejte. Mají jen sběrnou nádobu na zachytávání nečistot. Je vyjímatelná a omyvatelná. Také se můžete setkat s filtračním systémem z mikrovláken či síťovým filtrem. Vyspělejší typy těchto přístrojů již disponují filtry s aktivním uhlíkem, které jsou účinnější na zachycování mikroskopického prachu než klasické HEPA filtry, nebo jsou využívány vlastnosti nanostříbra, které má antibakteriální účinky. Každopádně dbejte na to, aby se filtry daly pohodlně vyjímat a čistit. Stejně tak robotické přístroje nemají takový sací výkon jako klasické. Je to dáno tím, že je zde velmi krátká vzdálenost ke sběrné nádobě a vysavač se na jedno místo vrací i několikrát. Mnoho typů robotických vysavačů je vybaveno funkcí turbo pro zvýšení výkonu vysávání.

 

 

Magdaléna Krajmerová

Automaticky jednodušší život