Údržba zahradních nůžek

Rubrika: Technika

Zahradní nůžky vás při práci na zahradě provázejí celou sezonu. Vyplatí se proto jim věnovat trochu péče navíc, aby vám sloužily co nejlépe a nejdéle.

Jedině udržované nůžky vám budou dobře sloužit

Jedině
udržované nůžky
vám budou dobře
sloužit

Nůžky určené pro práci na zahradě se rozlišují na střižné neboli dvousečné a dorazové neboli jednosečné, označované také jako kovadlinkové. Jediný břit jednosečných nůžek totiž při domáčknutí rukojetí přitiskne stříhanou větvičku k tzv. kovadlince, tj. ploše, která nahrazuje druhý břit. O oba typy nůžek je však nutné se dobře postarat.

Pravidelná péče
Běžnou očistu nůžek provádějte nejlépe po každé práci. Nůžky rozevřete, přestříkněte olejem ve spreji a otřete hadříkem. Při znečištění od pryskyřice, vosku, stromového balzámu apod. nůžky nejprve očistěte technickým benzinem. Zkontrolujte také stav pružiny mezi rukojeťmi a v případě potřeby ji vyměňte. Důležité je i dotažení středové matky. Při stříhání silnějších větví se totiž uvolňuje a ostří správně nedoléhá, čím se nůžky ničí a stříhají nekvalitně. Čas od času byste měli nůžkám dopřát i větší údržbu. Rozevřete je, uvolněte matici, rozšroubujte a jednotlivé části dobře očistěte. Čepele, spoje a pružinu pravidelně také mažte několika kapkami oleje, který snižuje tření a chrání před rzí.

Broušení a ostření
Postupem času se čepele nůžek tupí, nedostřihávají a provedený řez není hladký. Je proto nutné nůžky nabrousit. I malé naostření zvýší jejich výkon a zajistí čistý řez, který se bude lépe hojit. Práce s ostrými nůžkami je navíc pohodlnější a přesnější. Nejjednodušší je nechat nůžky nabrousit u dobrého nožíře, neodborné ostření je totiž může nenávratně poškodit. Zkušenější zahrádkáři si mohou nůžky nabrousit sami. Jak při ostření postupovat? Nejprve uvolněte spojovací šroub, odstraňte korozi a zbytky rostlin. Oba typy nůžek je možné brousit jemnějším karborundovým či diamantovým brouskem vhodného profilu. U dvousečných nůžek se brousí pouze rovné strany čepelí, nikoli jejich „vnitřní“ strany. Důležité je brousit čepele rovnoměrně, jemně a snažit se co nejvíce zachovat řezný úhel. Součástí péče o nůžky je i ochrana před korozí, protože kontakt s rostlinnými šťávami a přítomnost zahnívajících zbytků rostlin urychluje oxidaci povrchu břitů. Proto po nabroušení ostrou hranu naolejujte. Pro snadnější údržbu se doporučuje nůžky lehce přebrousit po každé práci.

Správný výběr
Aby vám nůžky dobře sloužily, musíte si umět vybrat ty pravé. Na čerstvé dřevo, zelené rostliny a stříhání květin se používají dvousečné nůžky, které nezanechávají pahýly. Pro starší tvrdé dřevo a silnější větvičky jsou vhodné nůžky s kovadlinkou, při jejichž použití nedochází k nepoškození kůry. Na silné větve jsou určeny pákové nůžky a k stříhání provázku, kartonu či drátku slouží univerzální zahradnické nůžky.

Ruční brousek Proteco Fusion 3 v 1

Ruční brousek Proteco Fusion 3 v 1

Praktický ruční brousek
Ruční brousek Proteco Fusion 3 v 1 umožňuje broušení nejen klasických zahradních nůžek, ale i nůžek na živý plot a nůžek a nožů v domácnosti. Je vyrobený z kvalitního ABS plastu, osazený dvěma kvalitními ostřicími segmenty a vybavený molitanovou houbičkou napuštěnou olejem pro ochranu čepelí. www.proteco-naradi.cz

Sada na údržbu nůžek
K péči o zahradní nůžky můžete využít soupravu Fiskars, která obsahuje diamantový brousek, olej a návod na údržbu a ostření. Brousek je vhodný na kalené ocelové čepele. www.fiskars.cz

FOTO: SHUTTERSTOCK A ARCHIV FIREM

Údržba zahradních nůžek

Údržba zahradních nůžek