Opravdu užitečné nářadí

Rubrika: rss-feed, Technika

Hrábě, motyka, rýč a konev na zalévání – k péči o zahradu nepotřebujete mít mnoho nářadí, stačí základní výbava. Existují však i speciální výrobky, které vám zjednoduší zalévání, sázení i starost o pokojovky. Které to jsou?


Drapák na čištění spár
Drapák na čištění spár musí mít pracovní část vždy vyrobenou z kvalitní oceli s antikorozní povrchovou úpravou. U rukojeti preferujte pohodlné držení a zároveň protiskluzový povrch. Toto nářadí by měl vlastnit každý, kdo má chodníky, schody či obrubníky položené takzvanou suchou cestou. Pokud nebude čistit spáry mezi nimi, plevel a další rostliny kolem svými kořeny nadzvednou kameny nebo dlaždice a chůze po nerovných cestách se stane nebezpečná.


Zahradní lopatka
Při pěstování, přesazování, přípravě půdy a mnoha dalších činnostech oceníte dobrou zahradní lopatku. Její pracovní část musí být tenká a pevná zároveň, některé výrobky jsou doplněné například stupnicí na pracovní části, díky níž zvolíte vždy správnou hloubku výsadby. Zaoblené hrany méně poškozují půdu a kořeny.


Kvalitní nůžky
Kvalitní dvoučepelové nůžky budete v zahradě používat častěji, než předpokládáte – keře a živé ploty si žádají zásah minimálně dvakrát do roka, trávníky a záhonky ještě daleko častěji. Střihem jim zajistíte nejen pěkný vzhled, ale také lépe porostou a zhoustnou. Standardně se toto nářadí vyrábí z kovu, setkat se můžete i se speciálními povrchy omezujícími tření. Rukojeť si vyzkoušejte, zda je dobře tvarovaná. Součástí by měla být i bezpečnostní pojistka.


Pro pokojovky
Pokojovky potřebují stejnou péči jako květiny na záhonech. Ovšem dovedete si představit, že k okopávání půdy v květináči použijete klasickou motyčku? A k sázení zahradní lopatku? Stejně jako máte na doma k zalévání malou konev, pořiďte si jednu sadu ručního nářadí vhodnou na rostliny v interiéru.


Zavlažovací pistole
Pro správné a efektivní zalévání doplňte hadici zavlažovací pistolí – ideální je víceúčelový postřikovací nástavec, který dovolí vybírat si z různých režimů zalévání – od silně koncentrovaného proudu až po jemnou mlhu. Při nákupu věnujte pozornost použitému materiálu – kvalitní pistole mají vnitřní tělo vyrobené z kovu.


Na sázení cibulovin
Zasadit sto či dvě stě cibulovin nebude problém, jestliže si koupíte speciální lopatku. Mívá plastovou rukojeť a pochromované tělo se zubatým ostřím, které jednoduše zatlačíte do půdy, vytáhnete a cibulku vložíte do vzniklé díry. Stisknutím obou polovin rukojeti hlínu opět uvolníte a místo výsadby zasypete.


Plevel nemá šanci
S teleskopickým vytrhávačem se jednoduše zbavíte plevele nejen na záhonech nebo v chodníku.
Dlouhé čelisti uchopí kořeny ze čtyř stran ve větší hloubce a díky působení páky je velmi snadno vytáhnete. Stahovací systém plevel po vytržení opět uvolní. Aniž byste se ohýbali, zbavíte zahradu bodláků i pampelišek bez použití chemie. 

 

redakce, foto Shutterstock

Opravdu užitečné nářadí