Zahrada, jakou jste ještě neviděli

Parkování, nebo zahrada? Takové rozhodování čekalo majitele rekonstruované prvorepublikové vily. Díky opravdu netradičnímu řešení a velkým úpravám mají oboje – garáž a na její střeše i tu zahradu.

foto Livingingreen CZ

Na velmi strmém pozemku o velikosti zhruba pět set metrů čtverečních stála prvorepubliková vila. Při její rekonstrukci museli majitelé řešit parkování, na přilehlé úzké ulici auta nechávat nešlo. Architekt neměl jinou možnost než část svahu před domem odtěžit, zpevnit mohutnými podpěrnými zdmi a postavit zde dvougaráž. Ovšem rodina tím přišla o velkou část zahrady. Trávníku a hracího místa pro děti se nechtěli vzdát, a tak se rozhodli pro opravdu originální řešení.

 

Jediné rovné místo

Postavením garáže sice rodina vyřešila problém s parkováním, ale chyběla jí zahrada. Navíc pozemek za domem je v poměrně prudkém svahu, postavit sem dětem trampolínu nebo houpačky nešlo. Proto se majitelé rozhodli spolu s architekty využít střechu velké garáže. Ta byla speciálně konstruována tak, aby unesla vysokou zátěž. „Protože výškový rozdíl mezi vstupem do domu a střechou byl obrovský, nechali jsme sem navézt hodně zeminy. Díky tomu se zde daří nejen trávníku, ale i živému plotu,“ vysvětluje Lenka Vyhnálková z ateliéru Living in Green, který tuto zahradu navrhoval a osazoval. Vyvýšené atiky, zábradlí a živý plot mají i funkci bezpečnostní – brání tomu, aby odtud někdo nespadl. Ateliér přizval ke spolupráci architekt Tomáš Klanc, s nímž dlouhodobě spolupracují, ještě ve fázi rekonstrukce domu. I to dovolilo velké zásahy na parcele plánovat a konzultovat včas.

Drahé řešení se nakonec vyplatilo, vznikla zde jediná rovná část zahrady na pozemku, která nyní slouží dětem ke hře. Pro ně na zahradě rostou i keře s drobným ovocem, aby si mohly samy natrhat rybíz nebo borůvky.

 

Prostor pro rostliny

Severovýchodní svah sice nenabídl možnost budovat tady terasy a dětská hřiště, ale zase poskytl spoustu místa pro rostliny. I majitelé si přáli veškeré tyto plochy osázet. O letničky ani náročné trvalky by v takovém terénu pečovat nešlo, nahradily je proto například levandule nebo perovskie, které jsou známé pod jménem ruská šalvěj, a kručinka. Barevně a tvarově zajímavé dřeviny zastupují svídy, na podzim tu kvetou astry a v zimě zase přitáhnou pozornost okrasné traviny. Živé ploty jsou vysazené ze zimostrázu a japonského javoru.

Architekti ze zahradnického ateliéru majitelům přichystali za domem i jedno překvapení. „Za domem jsme do svahu vložili ohniště, které podepírá kamenná zídka. Jde se k němu po stezce ze šlapáků, umístěnými mezi jednotlivé rostliny. Vznikla tady takový zapomenutý kout pro příjemné trávení večerů,“ vysvětluje Lenka Vyhnálková.

Na šlapáky a zídky byl použitý kámen, vstup do domu s ulicí spojuje jednoduché a minimalistické betonové schodiště. Nepřitahuje pozornost a nechá tak vyniknout nejen krásnou rekonstruovanou vilu, ale také zajímavou zahradu.

 

 

Magdaléna Krajmerová, foto Living in green CZ

Zahrada, jakou jste ještě neviděli