Zahradní traktůrky

Každý, kdo pravidelně seče a pečuje o rozsáhlejší travnaté plochy, uvítá pohodlného a rychlého pomocníka. Tím může být rider nebo zahradní traktor a celá řada příslušenství.

K činnostem na zahradě je nutné pečlivě vybrat typ traktůrku.

 Pohodlí

Vzhledem ke komfortní výbavě se práce na zahradním traktoru změní v příjemnou projížďku. Současné modely jsou opatřeny nastavitelným sedadlem a volantem, posilovačem řízení, signalizací při naplnění koše, tempomatem, počítačem, světlomety a dalším vybavením. Pohánějí je jednoválcové či dvouválcové motory.

Příslušenství

Přívlastkem zahradních traktorů je slovo univerzální. Umožňují totiž jak péči o trávník, tak další práce kolem domu. K příslušenství patří travní válec, provzdušňovač, postřikovač, rozmetadlo osiva nebo hnojiva a v zimě posypového materiálu, ale i přívěsný vozík a pro odklízení sněhu můžete k traktoru připojit radlici.

Rider

Velká sekačka s obřím sběrným košem a sedadlem, pod nímž je umístěn motor – to je rider. Uvidíte z něj dobře na sečený trávník před sebou a využijete ho v terénu s řadou překážek. Díky malému poloměru otáčení se s ním totiž mezi nimi dobře manévruje.

Traktor

Zahradní traktor má motor uložený nad přední nápravou a je oproti rideru výkonnější. Stroj má větší záběr sečení i objem koše a sekačka je vybavena jedním až třemi noži. Výhodnější je pořídit si stroj s tzv. plovoucí sekačkou, která kopíruje povrch trávníku a neodírá ho.

Jak si vybrat

  • Klíčová je velikost zahrady. Traktor se vám vyplatí až od plochy 1500 m2.
  • Od rozlohy se odvíjí i šířka záběru. Volit můžete záběr menší než 80 cm, ale i nad 110 cm.
  • Na členitý pozemek je vhodný model s co nejmenším poloměrem otáčení.
  • Do kopců a na svah zvolte stroj s širšími pneumatikami.
  • Některé modely umožňují mulčování, které však může nahradit výhoz bokem nebo zadem bez nasazeného koše.
  • Odhozový tunel by měl být široký a přímý, aby se v něm tráva nehromadila a neucpávala ho.
  • K méně náročnému užití postačí stroj s mechanickou převodovkou, do náročnějších podmínek je vhodnější hydrostatická.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Zahradní traktůrky

Zahradní traktůrky