Rozkvetlé kruhy v trávníku

Při vysazování cibulovin můžete občas opustit zažité způsoby a zkusit něco nového, například výsadbu cibulovin do trávníku. Rozptýlená výsadba ale není zrovna velkou výhrou, protože trávník nemůžete po určitou dobu sekat. Soustřeďte proto cibuloviny do ucelených ploch.

Jednou z možností je výsadba krokusů do kruhů. Krokusy jsou výhodné proto, že kvetou mezi prvními a také relativně rychle ukončují vegetaci.

Jednou z možností je výsadba krokusů do kruhů. Krokusy jsou výhodné proto, že kvetou mezi prvními a také relativně rychle ukončují vegetaci. Navíc pestré květy krokusů jsou v jarním a po zimě unaveném trávníku příjemným a optimistickým prvkem, který je předzvěstí blížícího se jara.

Po vnitřním i vnějším obvodu kruhu udělejte rýčem asi pět až osm centimetrů hluboké zápichy.

Do těchto úzkých jamek nasypejte jednu až dvě hrsti substrátu či písku.

Pro výsadbu do kruhu vám může pomoci kruhová šablona, absolutně nezbytná však není. V našem případě jsme použili obruč ze starého kola. Po vnitřním i vnějším obvodu kruhu udělejte rýčem asi pět až osm centimetrů hluboké zápichy a do těchto úzkých jamek nasypejte jednu až dvě hrsti substrátu či písku.

Ty pak zasypte vrstvou substrátu tak, aby byly výsadbové jamky zcela zaplněny a povrch trávníku zůstal rovný.

Jakmile máte výsadbová místa připravená, do každé jamky bez velkých okolků vložte malou hrst cibulek.

Jakmile máte výsadbová místa připravená, do každé jamky bez velkých okolků vložte malou hrst krokusových cibulek. Ty pak zasypte vrstvou substrátu tak, aby byly výsadbové jamky zcela zaplněny a povrch trávníku zůstal rovný. Nakonec jamky zlehka zašlápněte, cibulky tak budou mít přímý kontakt s půdou. Posloužit vám k tomu může i obyčejný válec na trávník.

Za podzimní práci se vám trávník na jaře odmění pestrou paletou svěžích krokusů.

Pro výsadbu jednoho kruhu o průměru cca 1,2 metru budete potřebovat asi 250 až 300 krokusových cibulek.

Pro výsadbu jednoho kruhu o průměru cca 1,2 metru budete potřebovat asi 250 až 300 krokusových cibulek. Za podzimní práci se vám trávník na jaře odmění pestrou paletou svěžích krokusů. Kruhy ale nesečte ještě tři až čtyři týdny po tom, co krokusy odkvetou. Tento fakt nezapomeňte zohlednit už při výsadbě a kruhy naplánujte tam, kde kolem nich bude moci sekačka projet.

FOTO: AUTOR

Rozkvetlé kruhy v trávníku

Rozkvetlé kruhy v trávníku