Kaštany a kaštanovníky

Kaštany nás tradičně provázejí podzimem. S jinými plody si je spleteme jen těžko – vysazují se i ve městech, a tak je máme od dětství před očima. Správně se tato dřevina ale nazývá jírovec maďal a s jedlými kaštany, tedy s plody kaštanovníku, nemá nic společného – dokonce ani botanickou čeleď, z níž pochází. Jírovce se totiž řadí mezi jírovcovité, zatímco kaštanovník mezi bukovité. Seznamte se s druhy, které i pěkně kvetou.

Jírovec maďal
Aesculus hippocastanum

foto Shutterstock

Častěji se tento mohutný strom (zvaný také koňský kaštan) vysazuje v parcích, které zdobí květenstvími, která se podobají svícnům. Nejčastěji mají bílou nebo narůžovělou barvu. Na zahradu se vysazují nižší typy, kupříkladu roubovaný ‘Baumanii’ či ‘Umbraculifera’ s bohatými plnými květy. Ryze dekorativní odrůdu ‘Laciniata’ zdobí hluboce stříhané listy, musíte ale počítat s tím, že vůbec nekvete. Na půdu zvláštní nároky nemá, jen potřebuje, aby nebyla vysloveně suchá.

Tipy pro pěstování: Vyberte jim slunečné místo a mějte na paměti, že mají rády prostor. Mladé stromy raději chraňte proti klíněnce, která způsobuje předčasné žloutnutí a opad listů.

 

 

Jírovec pleťový
Aesculus x carnea

foto Shutterstock

Tento nádherný zahradní kříženec má za rodiče koňský kaštan a jírovec pavia, čili původní kompaktní druh s drobnými červený květy. Výsledkem je dřevina se sladce růžovými nebo lososovými květy se žlutým vnitřkem (‘Briotii’). Celá květenství dorůstají i třiceti centimetrů, objevují se ve druhé půlce jara (termín kvetení se tedy shoduje s maďalem), a vydrží téměř měsíc. Dekorativní panašované listy se světlým okrajem najdete u odrůdy ‘Marginata’.

Tipy pro pěstování: Dobře poroste v každé zahradní půdě. Nenapadá jej klíněnka, což přináší velkou výhodu pro ochranu i vzhled dřeviny.

 

Jírovec drobnokvětý
Aesculus parviflora

foto Shutterstock

Velmi zajímavý druh pochází ze Severní Ameriky, konkrétně z Floridy. Roste jako výběžkatý keř vysoký asi čtyři metry. Vyniká pozdním termínem kvetení: až třicet centimetrů dlouhé přepadávající laty s bělavými drobnými kvítky se objevují až o prázdninách, proto stojí určitě za pozornost. Plody ale vytváří jen málokdy. Preferuje kypré humózní půdy nejlépe v polostínu, hodí se i pro zastíněná místa.

Tipy pro pěstování: Dřevina vypadá velmi dobře na okrajích výsadby vyšších stromů, měli byste ale odstraňovat výběžky, které se budou v okolí jírovce hojně objevovat.

 

Kaštanovník setý
Castanea sativa

foto Shutterstock

Tento užitkový strom poznáte na první pohled, a to nejen na podzim. Zdálky upoutá svojí širokou, deštníkovitou korunou, zblízka potom výraznými listy se zubatým okrajem. Je doma v jižní Evropě a na Kavkaze, pěstuje se zejména ve Francii a ve Španělsku, ale i v Maďarsku či na Slovensku (‘Bojar’, ‘Mistral’). Plody najdete po dvou až třech v ostnitých číškách. Před konzumací se musí tepelně upravit – vařit, nebo péct.

Tipy pro pěstování: Má dlouhý kůlový kořen, dá se přesazovat jen jako mladý. Potřebuje hluboké půdy na teplém slunném místě, vysazuje se jen do velkých zahrad nebo parků.

 

 

Dagmar Cvrčková

foto Shutterstock

Kaštany a kaštanovníky