Seznamte se s turany

Méně obvyklé trvalky zajímavě rozšiřují sortiment zahradních rostlin. Při bližším zkoumání zjistíme, že určitě stojí za pozornost, a to nejen díky své nenáročnosti na přezimování, pěstování i množení. Vesměs pocházejí ze severoamerického kontinentu a skoro všechny druhy bohatě kvetou. Kdo si potrpí na jednoduchost a miluje „sluníčka“ kopretin, sedmikrásek nebo vytrvalých aster, tedy druhů s volným žlutým středem, ten turanům rozhodně neodolá.

Turany

Foto: Shutterstock

Turan karvinského

Erigeron karvinskianus

Pochází z Mexika a Střední Ameriky, Angličané mu říkají i mexický turan. Zaujme jemnou strukturou, umí vytvořit polštáře s poléhavým, nebo i převislým typem růstu. Výhony s tenkými stonky mohou být až půl metru dlouhé, a když tímto druhem osázíte celé místo, vypadá jemně a vzdušně. Poznáte jej na první pohled podle zdánlivě dvoubarevných květů – čerstvě rozvité jsou bílé, starší se promění na růžové (odrůda ‘Summer Daisy’). Nejčastěji se vysazuje mezi kameny, spáry kamenných schodišť a teras, na štěrkové záhony. Vždy se jedná o sušší místa na slunci či v polostínu, ale nesmí být podmáčená.

Tipy pro pěstování: Díky svému geografickému původu není příliš mrazuvzdorný, vydrží jen –12 °C. Bez problémů se na místě přesévá. Pokud původní rostlina uhyne, na místě najdete spoustu semenáčků.

Turany

Foto: Shutterstock

Turan sivý

Erigeron glaucus

Turan nízkého vzrůstu měří na výšku maximálně 25 cm. Trsy vypadají husté a pevné, v době květu se listy pod květy téměř ztrácejí. Kvete růžově (‘Sea Breeze’, ‘Elstead Pink’) nebo světle lila. Velmi oblíbené jsou právě růžové odrůdy s výrazným plochým středem, který lemují hustě natěsnané kratší okvětní plátky. Kompaktní nižší keříky s tmavě zeleným olistěním se hodí na kraj výsadby nebo k cestám ve svahu zapuštěným do terénu, kde mohou trochu přepadat dolů. Kvetením vás potěší dlouhé týdny, a to od června až do konce prázdnin.

Tipy pro pěstování: Spolehlivě snese i –34 °C. Aby dlouho kvetl, potřebuje kvalitní zahradní zeminu, nejedná se o klasickou skalničku. I když není vysoký, lépe se mu daří v záhonech, pro skalky příliš bujně roste.

Turany

Foto: Shutterstock

Turan nádherný, syn. turan ozdobný

Erigeron speciosus, E. × hybrida

Zahradnicky nejvýznamnější druh zaujme bohatým kvetením i pěkným kompaktním růstem. Dorůstá asi do 60 centimetrů a nejlépe prospívá na slunci v kombinaci s půdou bohatou na živiny. Vysazuje se do malých skupin, aby vynikly pěkně vybarvené květy. Třebaže turany hodně připomínají vytrvalé astry, kvetou poněkud dříve, v první polovině léta. Největší popularitě se těší fialové odrůdy ‘Dunkelste Aller’, ‘Veilchen Ballet’, ‘Dominator’, růžové ‘Foesters Liebling’, ‘Karminstrahl’, ‘Rotes Meer’, ‘Rosa Juwel’ či bílé ‘Prof. Korodi’ či ‘Sommerneuschnee’.

Tipy pro pěstování: Druh nevymrzá, spolehlivě vydrží i minus 30 °C. Přitahuje hmyz, květy se dají využít i k řezu a díky pevným stonkům dlouho vydrží. Množí se dělením trsů na jaře.

Turany

Foto: Shutterstock

Turan zlatý

Erigeron aureus

Zastupuje skupinu skalkových, tedy opravdu nízkých turanů – tento dorůstá jen do 10 až 15 centimetrů. Zaujme neobvyklou zlatou barvou květů, často se pěstuje i odrůda se světlejším odstínem (‘Canary Bird’). K tomuto druhu můžete bez obav přiřadit i E. linearis a E. chrysopsidis – mají nejen velmi podobnou barvu květů (liší se jen výškou květních stonků nebo sytostí odstínu), ale i prakticky stejné nároky. Vždy potřebují dobře odvodněné místo na slunci. Nemusí jít pouze o skalky, uspějí i na suťovištích nebo v menších kamenných korytech.

Tipy pro pěstování: Třebaže mají rády teplo a dobře snášejí sucho, naprosto bez zálivky přežít nemohou. Proto se vysazují do hlinitopísčitého substrátu, který vlivem většího podílu hlíny lépe udrží vodu.

Turany

Foto: Shutterstock

Text: Dagmar Cvrčková, foto: Shutterstock

Seznamte se s turany