Pěstování na balkoně

Chcete sklízet domácí rajčata a papriky, trhat čerstvé listy salátů nebo mít vlastní úrodu jahod, i když nemáte zahradu? Jde to. K pěstování vám totiž stačí balkon nebo parapet, vhodné sazenice a dobrý truhlík.

Rostliny pěstované v nádobách jsou náročnější na péči – zatímco rajčata na záhonu si dokážou svými kořeny čerpat vodu a živiny až z metrové hloubky, rostliny v truhlíku tuto možnost nemají. Tedy je na vás zvolit správné druhy a odrůdy a zajistit jim co nejlepší podmínky pro růst.

 

1. Správné rostliny

Při nákupu semen či sazenic upřednostňujte odrůdy označené jako mini nebo ty přímo určené pro pěstování v nádobách. Na balkoně či terase by každá rostlina měla mít dostatek prostoru, proto velké dávejte do nádob po jednom, maximálně po dvou kusech.

 

2. Velký květináč

Květináč musí poskytovat dostatek prostoru pro rostliny i jejich kořeny. Vždycky vybírejte raději objemnější nádoby. Pozor dávejte při nákupu těch samozavlažovacích, kde hodně prostoru zabere rezervoár na vodu. Ověřte si proto, jak velký objem má část určená pro zeminu. Na trhu seženete i velmi dobré výrobky, kdy lze rostlině dopřát až dvacet litrů substrátu.

 

3. Vhodný substrát

Rostliny v květináčích nemohou čerpat živiny z okolní půdy a proto je volba substrátu velmi důležitá – měl by být lehký a nesléhavý, ideální je přidat k němu i trochu kompostu.

4. Dostatek vody

Zelenina obecně potřebuje dostatečný a pravidelný přísun vody, což platí i pro tu v nádobách. Máte tedy dvě možnosti: buď v horkých dnech zalévat minimálně dvakrát denně nebo si pořídit samozavlažovací truhlíky. Zvláště rajčatům škodí přemokření listů, které často vede k napadení plísní bramborovou. Také paprikám nesvědčí zalévání na list. U samozavlažovacích nádob doléváte vodu do spodního zásobníku speciální šachtou umístěnou na okraji truhlíku. Listů se voda nedotkne a navíc si rostlina bere vláhu stejně přirozeně jako v přírodě – odspodu. I hnojení je jednodušší, živiny přidáváte přímo do závlahy.

Správný samozavlažovací truhlík musí mít přepad, kterým uniká přebytečná voda. Hladina by neměla dosáhnout k substrátu, aby neuhnívaly kořeny. To je důležité zejména pro rostliny, které nejsou chráněné střechou a snadno do nich naprší. Kvalitní samozavlažovací květináče mají také hladinoměr, díky kterému okamžitě vidíte, kolik vody v zásobníku je.

 

5. Místo v závětří

Zeleninu pěstujeme v závětří, na světlém a slunečném místě, které je však zároveň chráněno před přímým poledním žárem.

 


Co se hodí do truhlíků?

  • rajčete ‘Micro Tom’ a ‘Micro Cherry’
  • miniokurka Ministars F1’ nebo nakládačky ‘Bimbostar F1’
  • paprika oranžovočervená ’Pinokkio’ či žlutomasá ’Yoshi’
  • chilli papričky
  • listový salát, špenát jahodový (Chenopodium foliosum)
  • jahody, borůvky
  • bylinky

 

Tip redakce

Pro pěstování na balkónech a terasách je ideální plastová nádoba. Je lehká, takže nezatěžuje konstrukci, a mimo sezonu se dobře skladuje. U velkých květináčů a truhlíků oceníte odolná kolečka a madlo – i s naplněným truhlíkem, který je těžký, se díky nim snadno manipulujete.

 

Vyzrajte na samozavlažování v bytě

Samozavlažovací truhlík Doppio si vás získá krásnými pastelovými odstíny. Matné provedení spodního dílu v kombinaci s lesklou horní částí truhlíku vytváří zajímavý nadčasový detail. Doppio se hodí pro pěstování bylin i drobných pokojových rostlin. Zdobit však může i zastřešenou terasu. Skvěle jej zkombinujete se samozavlažovacícím květináčem Doppio. Vice informací najdete na www.plastia.eu.

 

redakce, foto archiv firmy Plastia

Pěstování na balkoně