Rychlé a úsporné čištění

Pokud potřebujete na zahradě očistit vodou něco většího, můžete použít zahradní hadici. Snadnější, rychlejší a úspornější však bude práce s vysokotlakým čističem.

Vysokotlaký čistič má ve srovnání se zahradní hadicí vždy vyšší čisticí sílu.

Vysokotlaký čistič má ve srovnání se zahradní hadicí
vždy vyšší čisticí sílu.

Není důležité, jestli chcete čistit zahradní chodníček zarostlý mechem, terasu, venkovní žaluzie nebo auto. Vysokotlaký čistič má ve srovnání se zahradní hadicí vždy vyšší čisticí sílu. Voda z vodovodního potrubí vedená hadicí má totiž zpravidla tlak čtyři bary. V čističi ale vysokotlaké čerpadlo vytvoří tlak vody až 150 barů a voda stříká malou tryskou jako ostrý paprsek. Při práci s čističem tak ušetříte čas, protože práce bude dříve hotová, i vodu, jelikož zahradní hadicí proteče za hodinu až 3500 litrů, zatímco čističem s tlakem 100 barů jen 400 litrů. Za vodu tedy zaplatíte méně a uspoříte i na čisticích prostředcích, které se při vysokotlakém čištění používají velice úsporně.

Mnohostranné využití
Každý výrobce prodává ke svému čističi vlastní příslušenství, proto s nimi můžete očistit různými způsoby i různé povrchy. Co všechno lze čistit?

  • Ploty a mříže – k odstranění rzi a barev se používá pískovací souprava, někdy také označovaná jako otryskávací. Do vodního paprsku je přisáván jemný písek a čistič pak funguje jako velkoplošný smirkový papír nebo ocelový kartáč. Jelikož je tlak vody nejvyšší hned za tryskou, staré a pevně ulpívající nečistoty odstraníte nejsnáze z malé vzdálenosti.
  • Dlažba – mech roste bohužel nejen na povrchu dlaždic, ale i ve spárách mezi nimi a v případných pórech dlaždic. K jeho odstranění se používá rotační tryska. Paprsek vody je přitom třeba držet téměř kolmo k povrchu dlaždic ve vzdálenosti 20 až 30 centimetrů.
  • Zahradní nábytek – pro čištění nábytku je optimální mycí kartáč. Praktický je také čistič se zařízením na automatické přisávání čisticího přípravku. Zakoupit je možné i sadu mycího kartáče, čisticích tablet a vodního filtru, který zabrání špíně ze znečištěné vody dostat se zpět do čerpadla.
  • Terasa – k šetrnému čištění teras můžete využít speciální čističe větších ploch. Některé mají například výškově nastavitelné vrtule s vysokotlakými tryskami, které zajistí rovnoměrné čištění a kryt, který ochrání stěny domu před postříkáním.
  • Auto – k umytí vozidla vám poslouží rotující mycí kartáč pro velké plochy či měkký kartáč pro citlivé povrchy. Šikovná je i zahnutá koncovka, díky níž se dostanete do těžko přístupných míst.
  • Žaluzie – mycí kartáče je možné použít i k očistě venkovních žaluzií. Jejich čištění se provádí shora dolů a po uvolnění nečistot se špína smývá nejprve mycím kartáčem a teprve pak paprskem vody.
  • Další využití – vysokotlaké čističe se používají i k vysávání vody z hlouběji položené nádrže, k uvolnění ucpaných trubek, čištění sudů, okapů, jízdních kol i nářadí.

Všestranný pomocník
Vysokotlaký čistič Nilfisk Alto C 110.4-5 vyvine pracovní tlak 110 barů a čerpací výkon 310–440 l/h, a je proto určený pro veškeré čištění kolem domu a na zahradě. Vybaven je transportními kolečky, hliníkovým čerpadlem, tryskou Click & Clean a rychlospojkou pro vysokotlakou hadici. Přístroj zakoupíte na www.conrad.cz, kde najdete i video k výrobku.

FOTO: SHUTTERSTOCK A ARCHIV FIRMY MOUNTFIELD

Rychlé a úsporné čištění

Rychlé a úsporné čištění