Olejové nátěry dřeva

Rubrika: Technika

Dřevěná fasáda domu, terasa nebo pergola se dnes už bez kvalitního napuštění a probarvení olejovým nátěrem neobejdou. Olej zachovává původní vzhled dřeva po dlouhou dobu a umožní jeho snadnou obnovu.

Modřínová terasa REAL DECK je ošetřena šedým terasovým olejem, smrkové podbití domu jednorázovou lazurou, obojí značky Osmo.

Modřínová terasa REAL DECK je ošetřena šedým
terasovým olejem, smrkové podbití domu
jednorázovou lazurou, obojí značky Osmo.

Prověřené historií
Napouštění dřeva olejem má velice dlouhou tradici. Už při stavbě prvních námořních lodí ve starém Egyptě byly využívány oleje ke zlepšení odolnosti dřeva vůči mořské vodě a slunečním paprskům. U nás se při povrchové úpravě nejvíce uplatnil lněný olej získávaný lisováním semen lnu olejného. Přisoušel se na slunci, míchal s přírodním dehtem pro nátěry venkovního dřeva a známá je i jeho kombinace s včelím voskem na ošetření nábytku. Rozvíjející se chemický průmysl pak přispěl k výrobě přísad zlepšujících některé jeho vlastnosti i možnosti pigmentace.

Mimořádné vlastnosti
Olejový nátěr se do dřeva dobře vsakuje a zvýrazňuje jeho kresbu. Tím, že neulpívá pouze na povrchu, brání vzlínání vlhkosti a prodlužuje tak výrazně životnost tohoto přírodního materiálu. Olej také dřevo výborně impregnuje, chrání před vodou a nečistotami a barevné modifikace ho navíc šetří před UV zářením. Povrch si po použití oleje ponechává svůj přírodní vzhled a zůstává hladký a příjemný na dotek. Olej se snadno aplikuje (nátěrem či postřikem) a lze ho použít jak v interiéru, tak ve venkovním prostředí. Plusem olejového Přírodní oleje a vosky značky Osmo. nátěru je i jeho snadná obnovitelnost neodlupuje se, není třeba ho přebrušovat a stačí jen přetřít. Obnova nátěru přitom závisí na zatížení povrchu – venkovní terasy se natírají jednou až dvakrát ročně, dřevěné obklady fasád jednou za dva až tři roky.

Oleje s vosk
Starým způsobům povrchových úprav dřeva se nejvíce přibližuje použití olejů s vosky, které upřednostňují i památkáři. Z přírodních olejů a vosků jsou vyrobeny například nátěry značky Osmo, jejichž základem je olej z bodláku, sójový, slunečnicový a lněný olej a dále přesličkový a carnaubský vosk. Tyto rostlinné suroviny jsou během několika procesů čištěny a zušlechťovány a jsou pro lidi a zvířata nezávadné. Z estetického hlediska lze říct, že olej dřevo ztmavuje a zvýrazňuje jeho kresbu. Vosk, který zůstává na povrchu ve formě slabého filmu, chrání materiál proti mechanickému poškození. Tento nátěr je elastický a prodyšný, což umožňuje dřevu dýchat. Dřevo s nátěrem typu olej – vosk je lidmi vnímáno velice pozitivně, a to hlavně proto, že mezi člověkem a dřevem není studená vrstva klasické barvy. Oproti uzavřenému filmu u obvyklých vodních laků nebo polyuretanových nátěrů pronikají voskové oleje hluboko do dřeva a vytvoří na něm prodyšný povrch s otevřenými póry. Nátěry se jednoduše aplikují, po zaschnutí jsou velmi odolné a jejich údržba je snadná. Protože nepraskají, neodlupují se ani neoprýskávají, je možná i částečná renovace bez znatelných okrajů a náročného broušení. Oleje s vosky se uplatní nejen v interiéru, ale i v exteriéru, zejména na dřevěných fasádách domů, terasách, zahradních domcích, venkovním nábytku, plotech nebo pergolách.

Olej na dřevo nanášejte v tenké vrstvě pomocí štětce či hadříku. Nevsáknutý olej setřete, nebo rozetřete do ztracena.

Olej na dřevo nanášejte v tenké vrstvě
pomocí štětce či hadříku. Nevsáknutý olej
setřete, nebo rozetřete do ztracena.

Další možnosti
Přírodní oleje na dřevo v kombinaci s vosky mohou být také nahrazeny alkydovými oleji s přidanými parafinickými a polyuretanovými pryskyřicemi, které jsou sice podobnými, ale částečně syntetickými materiály. Olejové nátěrové produkty na ochranu dřeva tak zahrnují i impregnační a konzervační přípravky na bázi čistého lněného oleje a vysoce kvalitních alkydových pryskyřic. Lněný olej je v nich rozpouštědlem a současně přírodním pojivem. Mají výborné vlastnosti regulující vlhkost, dobře impregnují a snadno se používají. Kombinace lněného oleje a pojiv na bázi pryskyřic využívá kladných vlastností oleje a nátěr díky pryskyřicím lépe zasychá.

Pro ochranu dřeva
Nový, vodou ředitelný systém Lazurol Aqua vyvinutý pro komplexní a dlouhodobou ochranu dřeva je aplikovatelný na nové dřevo a povrchy na jeho bázi. Je také vhodný pro jejich renovace v interiéru i v exteriéru a zahrnuje napouštědlo, dekorační lazuru a balzám.

  • Lazurol Aqua Napouštědlo – proniká hluboko do materiálu a zajišťuje ochranu před plísněmi, dřevokaznými a dřevozbarvujícími houbami i dřevokazným hmyzem.
  • Lazurol Aqua Dekor – je tónovaná vodou ředitelná lazura s obsahem vosků, která zvýrazňuje kresbu dřeva. Je vodoodpudivá, zamezuje nasákavosti povrchu a poskytuje dlouhodobou ochranu proti povětrnostním vlivům. Dodává se ve 12 atraktivních odstínech.
  • Lazurol Aqua Balzám – jde o transparentní renovační balzám, který aktivně regeneruje povrchy natřené lazurou. Systém Lazurol Aqua je k dostání v prodejních sítích Kouzlo barev, Barevný ráj, specializovaných prodejnách barev a v hobbymarketech.
  • www.bal.cz www.kouzlobarev.cz www.barevnyraj.cz

FOTO: SHUTTERSTOCK

Olejové nátěry dřeva

Olejové nátěry dřeva