Podle čeho se orientovat při koupi tlakové myčky?

Rubrika: Technika

Potřebujete rychle, levně a bez námahy vyčistit chodník, terasu, zahradní nábytek, nářadí nebo snad auto? Investujte do vysokotlakého čističe. Několika radami se pokusíme usnadnit vám jeho výběr.

Tlaková myčka neboli wapka.

S pomocí tlakové myčky, označované také jako wapka nebo tlakovka, odstraníte nečistoty z různých povrchů. Jak? V běžném vodovodním řadu převládá tlak kolem čtyř barů. Odtud je voda vedena zahradní hadicí do vysokotlakého čističe. Po vstupu do tlakové myčky vytvoří vysokotlaké čerpadlo tlak vody až do 160 barů. Voda pak čistič opouští přes malou vysokotlakou trysku jako vodní paprsek s vysokou účinností čištění.

Správný tlak

Většina výrobců udává u wapek maximální tlak, jaký je čerpadlo schopno vyvinout. Myčka s ním ale obvykle, s ohledem na výkon motoru anebo konstrukci čerpadla, nepracuje. Pracovní tlak bývá zpravidla o 3–20 % nižší a najdete ho uvedený na štítku stroje jako rated pressure. U myček pro domácí použití se provozní tlak pohybuje od 80 do 120 barů, u strojů střední třídy od 120 do 150 barů a vyšších hodnot dosahují už myčky profesionální. Tlak označovaný EWbar je teoreticky dosažitelný tlak za použití rotační trysky a s pracovním tlakem nesouvisí. Jde o tlakové impulzy jednotlivých rotujících paprsků vody.

Výkon čerpadla

Výkon čerpadla udává průtokové množství vody v litrech za hodinu. Čím je jeho hodnota větší, tím lepších výsledků při čištění můžete dosáhnout. Zvláště při čištění velkých ploch záleží také na množství vody. Nemá ale smysl pořizovat si čistič s velkým výkonem, když mu nebudete moci zajistit dostatečný přívod vody. Pokud tedy chcete spíš strhnout nečistotu ze špatně přístupných míst, volte myčku s vyšším tlakem, jestliže chcete umývat velké plochy, vyberte si myčku s větším výkonem čerpadla. Ideální stav je myčka s velkým tlakem i výkonem čerpadla, který lze regulovat.

Ohřev vody

Na pravidelné čištění mastných nebo hodně znečištěných předmětů či ploch si pořiďte tlakovou myčku s ohřevem vody. Některé horkovodní vysokotlaké čističe mají dokonce možnost při sníženém tlaku dosáhnout vysokých teplot vody, která se přetváří v páru. Myčka může být vybavena regulací teploty vody nebo má ohřev pevně nastavený na určitou hodnotu s možností ho vypnout a pracovat jen se studenou vodou. Většina prodávaných tlakových čističů je však studenovodních, i tak ale při správném výběru spolu s čisticím saponátem dokážou odstranit veškeré problémy s čištěním.

Příslušenství

V základní sadě většiny tlakových myček bývá základní a rotační tryska, stříkací pistole a některý z kartáčů. Při koupi čističe si zjistěte i možnost jeho nákupu s rozšířenou výbavou nebo dokoupení dalšího příslušenství, jako je například rotační kartáč, prodlužovací hadice nebo tryska na čištění odpadů.

Výhody wapek

  • uspoří až 75 % vašeho času oproti ručnímu mytí
  • čistí lépe a důkladněji
  • spotřebuje méně vody, čisticích prostředků a energie
  • vytváří méně odpadních vod a šetří životní prostředí

FOTO: SHUTTERSTOCK A THINKSTOCK

Podle čeho se orientovat při koupi tlakové myčky?

Uložit

Podle čeho se orientovat při koupi tlakové myčky?