Jak vybrat přívěsný vozík?

Každý zahrádkář nebo chalupář občas potřebuje převézt něco, co se do auta prostě nevejde. V takovém případě je nejlepším řešením přívěsný vozík. Díky bohaté nabídce různých typů vozíků je z čeho vybírat, jak si ale zvolit ten nejvhodnější?

Vybavení přívěsu může zahrnovat plachty o různých výškách a barvách, laminátová víka a kotevní úchyty, které bezpečněji zafixují převážený náklad k ložné ploše.

Vybavení přívěsu může zahrnovat plachty o různých výškách
a barvách, laminátová víka a kotevní úchyty, které bezpečněji
zafixují převážený náklad k ložné ploše.

Nejčastější volbou bývají univerzální přívěsné vozíky, které tvoří kategorii lehkých a rozměrově kompaktních přívěsů za auto. Na trhu naleznete přívěsy valníkové, plachtové, ale i přívěsy speciální. Vás bude ale zajímat nejspíše jednoosý a dvouosý přívěsný vozík nebrzděný do 750 kg (kategorie O1) a brzděný do 3500 kg (O2). Před nákupem vozíku je však nutné položit si několik otázek.

1. Jak velký přívěs budete potřebovat?

Pokud hledáte běžný valníkový přívěs, je zásadní volba správného rozměru. Zvažte, co budete nejčastěji převážet. Důležité jsou nejen rozměry nákladu, ale i stabilní rozložení jeho váhy. Například pro delší náklad je dobré zvolit delší přívěs s předním otvíracím čelem. Mnoho kupujících však nemá předem jasnou představu o ložné ploše vozíku a potřebují zkrátka vozík na všechno kolem zahrady a domu. Orientovat se proto můžete podle nejčastěji volených ložných ploch, které mají rozměry 1100 x 2060 mm, 1250 x 2060 mm a 1250 x 2500 mm. S velikostí vozíku souvisí i místo určené k jeho zaparkování a prostor pro pohodlnou manipulaci.

2. Jak těžký náklad budete vozit a jak často?

Valník s pohonnou jednotkou

Valník s pohonnou jednotkou

Kromě velikosti nákladu je důležitá i jeho váha. Podle ní se pravděpodobně rozhodnete, zda si pořídit přívěs nebrzděný či brzděný. Nebrzděný vozík je sice levnější, jeho užitečná hmotnost (tj. kolik přívěs uveze) je ale nižší, obvykle do 500 kilogramů. Pro převoz těžšího nákladu se proto doporučuje už brzděné provedení. Jednak přívěs uveze vyšší tonáž, ale šetří také brzdovou soustavu vašeho auta. Brzděný přívěs totiž auto před sebou netlačí a při brzdění pomáhá. S tím souvisí i vyšší bezpečnost během jízdy, protože brzděný přívěs brání rozkmitání naloženého přívěsu při prudkém brzdění a zkracuje jeho brzdnou dráhu. Pro časté používání přívěsu lze tedy opět doporučit brzděný model.

3. Jakou si vybrat výbavu a provedení přívěsu?

Vybavení přívěsu může zahrnovat plachty o různých výškách a barvách, laminátová víka a kotevní úchyty, které bezpečněji zafixují převážený náklad k ložné ploše. Opěrné kolečko vám usnadní manipulaci s přívěsem, opěrné nohy pomohou při vykládání přívěsu a sklopnou korbu oceníte třeba při převozu zahradního traktoru. Důležitým parametrem je umístění kol. Přívěs s koly vedle ložné plochy je více stabilní, přívěs s koly pod ložnou plochou je zase kompaktnější a umožňuje rychlejší nakládání z boku vysokozdvižným vozíkem.

Valník s pohonnou jednotkou

Pohonná jednotka Dakr Panter je plně profesionální stavebnice – lze k ní připojit řadu příslušenství, které umožní její celoroční využití. Se strojem tak můžete sekat trávu, mulčovat, shrabovat či obracet seno, odhrnovat sypké hmoty, frézovat sníh, převážet náklady, drtit větve, kypřit půdu nebo zametat. Pohonné jednotky Dakr Panter jsou vybavené i zadním závěsem, který umožňuje připojení valníku, se kterým převezete i objemnější náklady. Tento valník disponuje nožní a ruční parkovací brzdou, má široká foukaná kola se vzorkem vhodná do terénu, je vybavený sedačkou a má sklápěcí korbu s vyklápěcím a zároveň odnímatelným zadním čelem. V ceně vozíku jsou odrazky, za příplatek je možné vydat i technický průkaz, který opravňuje majitele k provozu na pozemních komunikacích. www.dakr.cz

Pracovní čtyřkolky

Čtyřkolky pro mnoho lidí stále představují jen zbytečnou zábavu, která ničí přírodu. Tento mýtus však vyvracejí tzv. pracovní čtyřkolky, zkráceně označované jako ATV (all terrain vehicles), které vám ve spojení s přívěsným vozíkem pomohou se vším kolem domu i zahrady. Poslouží například k odvozu dřeva z lesa nebo suti ze stavby, zvládnou i členitý terén a v nabídce příslušenství jsou i sklopné vozíky s hydraulikou. Samotná čtyřkolka může být s navijákem nápomocná při bourání sloupků či starých zdí nebo při stržení břečťanu vrostlého do zdi, vhodná je i k utužení zeminy, s radlicí snadno odstraní sníh a využít ji mohou i pěstitelé révy při kontrole vinic. K žádanému příslušenství patří také sekačka, postřikovače a další.

Přeprava v živých barvách

Odvoz posečené trávy, nepořádku po rekonstrukci nebo nového stavebního materiálu vám umožní přívěs Spektrum. Je nejen užitečným pomocníkem, ale i netradičním doplňkem. Má totiž moderní design, barvu podle standardního vzorníku RAL, je kvalitně provedený a poskytuje spolehlivý provoz. Pro převážení delšího materiálu je vybavený předním a zadním otevíracím čelem. Rozměry ložné plochy jsou 2110 x 1300 mm. Přívěs Spektrum stojí 18 894 Kč bez DPH. www.vezeko.cz

FOTO: SHUTTERSTOCK A ARCHIV FIREM VEZEKO A DAKR

Jak vybrat přívěsný vozík?

Jak vybrat přívěsný vozík?