Nátěry okapů

Rubrika: Technika

Necháte-li okapy a dešťové svody proreznout, bude srážková voda stékat po fasádě domu. Právě nyní máte přitom možnost připravit je vhodným nátěrem na deštivý podzim. Poradíme vám, jak správně postupovat.

Frekvence nátěrů závisí u okapů mj. na lokalitě domu, vegetaci a množství ptactva v okolí a druhu a stavu střešní krytiny.

Frekvence nátěrů závisí u okapů mj. na lokalitě domu, vegetaci a množství ptactva v okolí a druhu a stavu střešní krytiny.

Příprava povrchu

Před každým nátěrem je vždy důležité si správně připravit povrch, který budete natírat. Nejprve proto pomocí drátěného kartáče odstraňte rez ze závěsných háků, potom očistěte i okapy, a to jak zvenku, tak zevnitř. Mnoho lidí se totiž mylně domnívá, že se okapové žlaby natírají pouze z vnější strany. Okapy se ale naopak přednostně ošetřují nátěrem zevnitř, protože právě zvnitřku se v nich udržuje vlhkost a nečistoty. K jejich vyčištění vám postačí smeták a vlhký hadr. Pokud však použijete i vodu, pokračujte v práci až po jejich uschnutí.

Držáky z oceli, žlaby z pozinku

Ocelové držáky okapů bývají většinou zrezivělé. V minulosti se proto musely nejdříve natírat držáky antikorozním nátěrem na železo a teprve pak okapy nátěrem na pozink. V současnosti už ale postačí pouze jedna nátěrová hmota, která se spojí jak s oxidovaným železem, tak s pozinkovaným plechem. Tento nátěr, například Hostagrund 2 v 1 na pozink S 2810, rovněž umožňuje natírat i úplně nové pozinkované okapy a žlaby, které ještě neprošly oxidací. (Dříve totiž bylo nutné pozinkovaný plech nechat určitou dobu zoxidovat a teprve pak se mohl natřít.) Čerstvý pozink je ovšem nezbytné před nátěrem důkladně odmastit.

Vlastní nátěr

Nejprve přednostně natřete členitá a obtížně dostupná místa, třeba úchyty, a stejnou barvou poté celý nátěr dokončete. Pro delší životnost nátěru je po zaschnutí první vrstvy vhodné nanést ještě druhou.

Univerzální email Industrol

Univerzální email Industrol

Proč použít INDUSTROL?

Tato univerzální, česká a vysoce lesklá barva je historicky nejprodávanější značkou emailů u nás, nabízí bohatou škálu odstínů a má zkrácenou dobu zasychání. Většina z nás má barvu INDUSTROL S2013 zafixovanou jako vrchní email na kov. Málokdo však ví, že tento email lze s úspěchem použít také na jiné povrchy, pokud jsou k nátěru vhodně připraveny. Barvou je tak možné natřít například dřevo nebo i pórovité minerální podklady, jako jsou cihly, kámen a omítka.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Nátěry okapů

Nátěry okapů