Jednoduchý úklid zahrady? Vytáhněte vysavač!

Rubrika: Technika

Že je podzimní úklid zahrady velká dřina? Nemusí tomu tak být, pokud si k ruce vezmete vysavač. Pomůže s odstraněním spadaného listí, větví a větviček zbylých po zastřižení živého plotu, ale i s vysáváním pilin po přípravě palivového dřeva. Oceníte ho i v zimě, kdy s ním snadno odfouknete čerstvě napadaný sníh z cest a chodníků.

Zahradní vysavače či fukary mnohem více než jen uklidit listí. využijete během celého roku, protože zvládnou

Zahradní vysavače či fukary
mnohem více než jen uklidit listí.
využijete během celého roku, protože zvládnou

Přemýšlíte, zda je pro vás a vaši zahradu lepší vysavač nebo fukar? Rozhodování, který si koupit, je jednouché. Je to jedno, jde o jeden a týž přístroj. Stačí buď přepnout páčku, nebo udělat jednoduchou přestavbu (záleží na typu a výrobci) a máte z vysavače fukar nebo naopak.

Která funkce je lepší?

Pokud si zařízení dovezete z obchodu domů, vyzkoušejte, zda vám bude více vyhovovat jako vysavač nebo jako fukar. S vysavačem odpad jednoduše nafoukáte třeba do kouta zahrady a dále ho zpracujete anebo odnesete rovnou na kompost. Rychlost foukání se může pohybovat v rozmezí od 0 do 270 kilometrů za hodinu. Jestliže přepnete na funkci vysavače, nasáté nečistoty se rozmělní v drtiči, čímž se objem odpadu zmenší zhruba na desetinu, a pak putují do vaků, jejichž velikost se pohybuje v rozmezí 40 až 50 litrů. Rozdrcený bio odpad se stává ideálním materiálem na kompostování. Někteří majitelé odmítají funkci vysavače používat, protože se do drtiče nasaje nejen odpad, ale i vše živé, co se v trávě nachází. Tomu lze ale zamezit, stačí si dokoupit takzvaný injektor. Ten brání tomu, aby drobní živočichové prolétli do drtiče, ale míří rovnou do vaku, odkud je pak s listím a dalším odpadem vysypete. Živým tvorům neublížíte ani v případě, když zařízení použijete jako fukar.

Aby dobře sloužil

Při nákupu tohoto zařízení byste jako první měli udělat rozhodnutí, zda je pro vás lepší elektrický nebo s benzinovým motorem. První se hodí těm, kteří mají v dosahu přípojku elektrické energie a nevlastní moc velký pozemek, aby za sebou netahali desítky metrů prodlužovacího kabelu, což není zrovna bezpečné. Pro vlastníky rozlehlých zahrad jsou zase vhodnější modely se spalovacím motorem. Ty se vyrábějí i v zádovém provedení, při dlouhém úklidu je přece jen příjemnější stroj o hmotnosti 5 až 10 kg nosit na zádech než ho držet pouze v rukou. Mezi funkce, které se vám vyplatí při výběru také sledovat, patří i teleskopicky nastavitelná délka trubice, aby zařízení mohli používat různě vysocí členové domácnosti, a kolečka pro snadnější udržování výšky nad zemí. Určitým nadstandardem, ale velmi příjemným, je antivibrační systém, který ochrání vaše ruce před nepříjemnými otřesy. A třeba rukojeť potažená měkčenou gumou zase zajistí, že vám stroj nebude klouzat v ruce a lépe se vám s ním bude pracovat.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Jednoduchý úklid zahrady? Vytáhněte vysavač!

Jednoduchý úklid zahrady? Vytáhněte vysavač!