Jak se myje pod tlakem?

Zatímco ze zahradní hadice vytéká voda pod tlakem asi čtyři bary, u wapky je to přinejmenším sto. Díky tomu zvládáte umýt terasu, chodník nebo nářadí rychle a bez saponátů.

Při výběru vysokotlaké myčky se dívejte především na uváděný tlak a průtok. Čím vyšší bude jejich hodnota, tím lepší výsledek. A čím větší průtok, tím bude práce rychlejší. Pokud potřebujete jen občas umýt terasu, kolečko nebo auto, nemusíte utrácet za velmi výkonný model, bude vám vyhovovat tlaková myčka nižší nebo střední kategorie.

foto: Shutterstock

Tři kategorie

Vysokotlaké čističe pro domácnosti lze rozdělit do tří kategorií:

Základní – jde o stroje pracující s tlakem 100 až 120 barů. Mají kratší hadici a v základní výbavě obvykle naleznete jen jeden nástavec. Jejich velkou výhodou je malá velikost i hmotnost. Pomohou s čištěním drobnějších nečistot kolem domu či dílny, kol, zahradního nábytku nebo zahradní techniky.

Střední – především mají vyšší tlak, a to až 140 barů, takže čistí mnohem důkladněji a rychleji. V základní výbavě u nich najdete více trysek a další příslušenství, například velký kartáčový čistič na dlažbu nebo i čistič potrubí. Součástí bývá i nádobka na čisticí prostředky, které umožní umát a zároveň ošetřit dřevěnou terasu nebo naleštit auto. Některé modely nabízí již ve střední kategorii naviják na hadici, takže vám nebude nikde překážet.

Nejvyšší – jde o stroje, kteří ocení majitelé velký zahrad, teras, dvou aut. Tlak vody u nich přesahuje 140 barů a mají dlouhé hadice s navijákem. Samozřejmostí je nádobka na čisticí prostředky a také řada různých trysek a kartáčů.

foto: Shutterstock

Určete si teplotu vody

Na trhu koupíte i tlakové myčky s ohřevem vody. K jejich fungování je nutná zabudovaná palivová nádrž. Palivo ohřívá vodu na teploty od čtyřiceti stupňů výš, čímž se zlepšuje účinnost čištění. I když pro běžné práce kolem domu si vystačíte i s vodou studenou, účinnost wapek totiž závisí hlavně na tlaku. Zvažte, zda ty s ohřevem opravu využijete – vhodné jsou třeba k odstraňování mastnoty –, bývají totiž samozřejmě dražší než ty obyčejné, což platí i o jejich provozu.

foto: Shutterstock

Použití v zahradě

Čištěné cest a chodníkůtlaková myčka si poradí nejen s běžnými nečistotami na dlažbě, schodech či parkovacím stání, ale například i s mechem. Ten roste na povrchu dlažby zpravidla jen ve slabé vrstvě, ale mnohem častěji bývá pevně usazený ve spárách či pórech přírodního kamene. Proud vody z tlakového čističe si s ním poradí. Vodou miřte téměř kolmo k povrchu dlaždic a pomalu povrch čistěte ze vzdálenosti zhruba dvacet až třicet centimetrů.

Mytí grilu – wapku využijete i na mytí zahradního nábytku nebo třeba grilu. Zvládne i mastnotu, zvlášť pokud si pořídíte typ, který je vodu schopný ohřát. Podle ceny umějí myčky ohřát vodu buď na čtyřicet, nebo dokonce i šedesát stupňů Celsia. Některé výrobky jsou doplněné regulací dávkování saponátu. Nejjednodušší modely mají jen vyvedenou hadičku, kterou zasunete do nádobky se saponátem, lepší mají nádoby integrované do těla.

Péče o zahradní nářadí – pokud má vaše myčka variabilní nástavec, který je schopný střídat různé druhy paprsku vody, například bodový, rotační nebo plochý, snadno umyjete i květináče a truhlíky, rýče, lopaty, hrábě, kolečko a podobně. K odstranění jemných nečistot a skvrn pak můžete využít mycí kartáč.

Před natíráním plotu – tlakovou myčkou plot umyjete, odstraníte z něj mech i jiné nečistoty. Ovšem pozor, jestliže máte starší dřevěný plot, na němž se loupá lak, snižte si výkon čističe, jinak se vám celý smyje. Proto je vhodné si pořídit stroj s regulací tlaku. Využijete ho i při mytí auta, kde si neponičíte lak. Jsou však situace, kdy vysoký výkon naopak oceníte. Chystáte-li se starý plot natírat a potřebujete původní barvu dostat dolů, jde to s tlakovou myčkou mnohem rychleji a lépe než ručně se smirkovým papírem nebo drátěným kartáčem.

Venkovní žaluzie – různé tlaky vody využijete i u mytí venkovních žaluzií. Ty nejprve spusťte zcela dolů, poté si nastavte nízký tlak a naneste saponát. Začněte na spodním konci žaluzií. Nechte prostředek několik minut působit, aby se mohly nečistoty pořádně rozpustit. Poté použijte mycí kartáč a vysokotlaký paprsek.

 

Redakce

Jak se myje pod tlakem?