7 tipů na užitečné plachty a fólie

Ochrání zeleninu před mrazy a škůdci, zabrání prorůstání plevele, uspíší sklizeň. Ohřejí vodu v bazénu… fólie a textilie jsou v zahradě vítané.

Agrotextilie

Tkaná mulčovací textilie, takzvaná agrotextilie, je speciální porézní tkanina utkaná z polypropylenových pásků s vysokou pevností a životností až třicet let, tedy pokud ji chráníte před přímým sluncem například mulčovací kůrou. Textilie zabraňuje prorůstání plevele, tak výrazně minimalizuje údržbu záhonů, snižuje používání herbicidů. Také zvyšuje teplotu půdy, čímž uspíší růst plodin. Také snižuje odpařování vody, udržuje půdní vlhkost v suchých obdobích a tím šetří náklady na zavlažování. Zelené čtverce o velikosti 15 x 15 centimetrů usnadňují pravidelnou výsadbu rostlin. Nejen tkané a netkané textilie, ale i stínicí tkaniny nebo protierozní kokosové sítě a zatravňovací rohože koupíte na www.raslovyuplet.cz.

 


Bílé netkané textilie

Bílé netkané textilie jsou lehké, propouštějí vodu i vzduch. V užitkové zahradě poslouží jako ochrana proti přízemním mrazům na jaře. Mladou sadbu pod nimi nezničí slunce ani krupobití. Budou se hodit i v době, kdy jsou aktivní hmyzí škůdci, jako třeba bělásek zelný.

 


Barevné textilie

Netkané textilie se vyrábějí i v zelené, hnědé a černé bývají určeny spíše pro pokrytí půdního povrchu, kde zabrání nadměrnému vypařování vody. Určitě se tuto textilii nebojte použít ani na těžkých půdách, jsou totiž propustné pro vzduch i vodu, navíc umožňují její odpařování z půdy, takže nehrozí přemokření. V zeleninových záhonech se uplatní především při pěstování zeleniny, u níž hrozí ušpinění plodů zeminou. Dobrým příkladem jsou jahody, cukety, dýně, patisony, okurky nebo třeba melouny.

 


Na fóliovníky

Na trhu jsou dostupné fólie  mnoha provedeních, z nichž lze vyrobit fóliovník. Oceníte u nich dlouhou životnost, která je při celoročním použití až pět let. Prodejci je často nabízejí v rolích o šíři 115, 150 a 200 centimetrů. Jde o polyetylenové fólie plošně vyztužené PE-HD pásky, díky čemuž dosahují vysoké odolnosti vůči UV záření. A také v pevnosti a mnoha dalších vlastnostech předčí klasické zahradní fólie.

 


Pro vodní plochy

Základem koupacího nebo okrasného jezírka je kvalitní geotextilie – zde platí, že čím větší gramáž, tím vyšší kvalita. Na ni se klade jezírková fólie. Pro stavbu svépomocí jsou vhodné dva typy: z PVC nebo kaučuku. Ty druhé disponují vysokou pružností i při teplotách do minus šedesáti stupňů, lze s nimi tedy pracovat během celého roku. Neobsahují ftaláty ani jiné karcinogenní látky, které mohou být obsaženy ve fóliích z PVC. Klasicky bývají v černé barvě, ale setkáte se i se zelenými.

 


Plachty nejen na bazény

Každý majitel zahrady ocení zakrývací fólii – přikryjí s ní dříví, schová pod ní stavební materiál nebo zakryje bazén. Na ochranu vodní hladiny jsou vhodné plachty o hmotnosti sto čtyřicet gramů na metr čtvereční, které se dají koupit v různých rozměrech podle nejběžněji prodávaných bazénů. Lepší a kvalitnější jsou silnější typy s hmotností okolo dvou set gramů na metr čtvereční.

 


Solární plachty

Oblíbeným doplňkem bazénů jsou solární bublinkové plachty, které ohřívají vodu, brání odpařování bazénové chemie a částečně také chrání vodu před nečistotami z okolí. Kromě toho přes noc zamezují ztrátám tepla.

 

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock a archiv firem

Uložit

7 tipů na užitečné plachty a fólie