Co vám pomůže s ochranou rostlin?

Hubení škůdců, ochrana stromů před savým hmyzem, aplikace hnojiva, rosení , péče o trávník… případů, kdy vám na zahradě pomohou postřikovače, je ovšem mnohem více. Proto nepodceňujte jejich výběr.

Základní pravidlo pro nákup postřikovačů je jednoduché: čím rozlehlejší zahrada, tím větší a výkonnější typ potřebujete. Zatímco majitelé balkonů a teras si vystačí s nejjednoduššími ručními postřikovači, ve velkých zahradách a sadech oceníte ty s objemem deset až dvacet litrů, doplněné popruhy, abyste je mohli nosit přes rameno anebo na zádech.

Postřikovače v zahradě použijete velmi často, hodí se k ošetřování rostlin, stromů i hubení škůdců.

Postřikovače v zahradě použijete velmi často, hodí se k ošetřování rostlin, stromů i hubení škůdců.

Pro terasy a zahrady

Jestliže se vaše zahrádka skládá z několika truhlíků a květináčů na terase, zcela si vystačíte s malými postřikovači o objemu jeden až dva litry, které ovládáte ručně. I tyto nejjednodušší výrobky zpravidla bývají vybavené tryskou, u níž si nastavíte několik režimů, podle toho, zda chcete rostlinám dopřát jemnou mlhou nebo je ošetřit proudem tekutiny.

Na zahrady rodinných domů se zpravidla vyplatí koupit si postřikovače s objemu pět až deset litrů. U nich už je třeba nádobu před aplikací natlakovat, podle objemu zhruba na tři až šest barů. Jde to zvládnout ručně, u zádových zařízení máte páku zpravidla umístěnou na boku, abyste nemuseli nádrž neustále sundávat ze zad a nandávat ji zpět.

Na malé zahradě si vystačíte s ručním postřikovačem.

Na malé zahradě si vystačíte s ručním postřikovačem.

Pro velké pozemky

Pokud se staráte o rozlehlý pozemek či sad, rovnou vybírejte deseti až dvacetilitrové výrobky. Tyto typy bývají doplněné popruhy, abyste je mohli nosit na zádech či přes rameno, samotný postřikovač mnoho neváží, ovšem hnojivo nebo pesticid v něm už může mít hmotnost i deset a více kilogramů. K mání jsou i varianty na kolečkách.

Jednodušší je u těchto poloprofesionálních přístojů také tlakování – pohání ho jednoduché aku- nebo dvoutaktní benzinové motory. Obsluha těchto poloprofesionálnich zařízení je velmi jednoduchá – většinou stačí pouze stisknout tlačítko.

Aby se vám vyplatily

JestlIže investuje větší obnos do dokonalejších postřikovačů, rádi je v zahradě využijete co nejčastěji. Není to problém díky variabilním tryskám, které pomohou se správnou a pohodlnou aplikací přípravků. Ta se totiž liší. Chcet-li rostlinu chránit, je žádoucí, aby se látka dostala na co největší plochu. Naopak při ničení plevele herbicidy chcete zasáhnout jen vybrané místo a určitě si nepřejete zahubit i okolní výsadbu. Proto je vhodné, pokud můžete u postřikovače měnit různé typy trysek. Zde je přehled těch nejpoužívanějších:

  • štěrbinové – jsou univerzální a tudíž nejrozšířžebější, jméno dostaly podle tvaru výstupního otvoru, z nějž vychází kapalina ve tvaru ploché ho vějíře v úhlu 65 až 120 stupňů.
  • vířivé – díky nim dopřejete rostlinám jemnou mlhu a rosení
  • kuželové – jsou vhodné k aplikaci fungicidů a insekticidů, přípravek vystřikují ve tvaru kužele
  • nárazové – používají se k aplikaci herbicidů a kapalných hnojiv, tekutina se dostává k rostlinám v podobě poměrně velké a přesně mířené kapky.

Při nákupu postřikovače byste měli vědět, že právě trysky bývají tou částí výrobku, která se pravděpodobně zničí jako první, Proto si ověřte, zda je možné dokoupit si náhradní, abyste nemuseli časem kupovat za několik set či tisíc korun nový výrobek.

Mezi další užitečné pomocníky patří prodlužovací trubky či hadice. Mohou

mít délku více než dva metry a oceníte je hlavně při ošetření stromů, ve výškách celkově nebo ve špatně přístupném terénu. Je jednodušší stát pevně na zemi a vysoko či daleko dosáhnout díly teleskopické tyči, než se brodit křovím a podobným terénem nebo lézt po štaflích či žebříku.


 

PRAKTICKÝ TIP

Pozor na záměnu!

Jeden na hnojivo, druhý na pesticidy. U větších zahrad se vyplatí mít postřikovače dva, je to praktické, ovšem do doby, než dojde k záměně. Rada první proto zní, je-li to možné, kupte si postřikovače různých tvarů. Máte-li dva stejné, odlište je alespoň barevně, například je přelepte barevnou páskou na koberce. A zkuste si osvojit zásadu profesionálních zahradníků, tedy že každý postřikovač bude trvale určen pro jednu skupinu látek. Vyvarujete se tak nebezpečí, že ten s herbicidy špatně vypláchnete a poté – v dobré víře, že jim dopřáváte příjemnou mlhu – si zničíte například své oblíbené květiny.

 

Více informací se nachází ve speciálním vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora tit_04_16_special

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Co vám pomůže s ochranou rostlin?