Jak ochránit rostliny na terase

Rostliny a dřeviny v květináčích, které v sezoně zdobí terasy, balkony a další zpevněné plochy v zahradě, není nutné na zimu všechny uklízet do domu nebo skleníku. Některé zde mohou zůstat, pokud je na chladné období správně připravíte.

 


Domácí dřeviny

Z domácích druhů se v nádobách pěstují především dřeviny roubované na kmínek, jako jsou vrby, kroucené lísky, sakury, břízy, často se setkáte i s ovocnými druhy. Jde většinou o odolné rostliny, u nichž stačí podložit květináč prkýnkem, polystyrénem nebo podobným materiálem, který zabrání prostupu chladu od spodu. Doporučuje se je chránit také zástěnou před zimním sluncem, aby nedošlo k předčasnému rašení.

Růže na kmínku

U těchto růží chraňte především místo očkování, a to hlavně u mladých stromků. Pozor také na jejich převrácení nebo zlomení. Přemístěte je proto do větší skupiny rostlin či do závětří, kde budou chráněné nejen před studeným nebo silným větrem. A celou korunku přetáhněte papírovým návlekem.

Středomořské rostliny

Oleandry, rozmarýn, fíkovníky, olivovník, některé palmy (Trachycarpus, Sabal) či choulostivé bambusy jsou schopné přežít zimu venku, pokud ochráníte před promrznutím jejich květináče a tím i kořeny. Odizolujte je tedy od země a obalte jutou nebo kokosovými rohožemi. Jako izolace se dá použít i listí – nádobu dejte do většího papírového či jutového pytle a nasypte ho do meziprostoru, obal volně zavažte kolem kmínku. U mladých rostlin se doporučuje nadzemní část ještě zabalit do silnější fólie, kterou příliš neutahujte. Tuto ochranu lze provést až dodatečně, když se blíží opravdu silné mrazy.

 

Trvalky

Pro výzdobu teras se využívají traviny a odolné trvalky se sukulentním růstem jako netřesky, pryšce či rozchodníky. Není je třeba zvlášť chránit, musíte jen dbát na to, aby nebyly nádoby přehuštěné ani přelité, hrozí potom uhnívání od kořenů.

Polokeře

Ochrana polokeřů, tedy vřesů a vřesovců, devaterníků, levandulí, venkovních azalek, libavek, plaménků a dalších, se provádí podle toho, kdy a jak kvetou. Jejich mladé výhony každoročně přes zimu zaschnou a na jaře ze starého dřeva opět vyraší nové. Právě tuto část je tedy třeba ochránit, aby nezmrzla. Větší ochranu potřebují druhy kvetoucí v létě, jako je právě levandule, různé šalvěje či plamének. U stálezelených a na podzim kvetoucích polokeřů stačí přikrýt jejich spodní část chvojím, které jim pomůže vytvořit nad povrchem půdy vhodnější mikroklima. Listí není moc dobrá volba, nezajištěné ho rozfouká vítr.

 

Výhody velkoobjemových kontejnerů

Velkoobjemové truhlíky pro pěstování terasových rostlin mají hloubku minimálně půl, někdy i tři čtvrtě metru. Vejde se do nich hodně půdy a díky tomu se tady lépe rozrůstají kořeny. Pokud mají nádoby opláštění ze dřeva, je to další plus – tento materiál lépe izoluje než tenký plast. Mrazuvzdorné dřeviny, například zakrslé konifery, tady pak rostou řadu let. A to bez zvláštní péče před zimou.

 


Pravidla pro dobré přezimování dřevin

• Dřeviny před zimou nikdy nestřihejte a netvarujte, to se dělá až zjara.
• Pro ochranu nadzemní části a povrchu půdy využívejte drobné větvičky chvojí.
• Pokud používáte listí, zajistěte ho před větrem.
• Kořeny potřebují vzduch v půdě, v přehuštěných nádobách namrznou snadněji.
• Mějte připravený další izolační materiál, jutové pytle, fólii, rohože, pokud by meteorologové hlásili silnější mrazy, rostliny budou potřebovat větší ochranu.
• Pro izolaci od podlahy použijte pro menší či vyšší nádoby raději pevné prkénko než měkký polystyren, květináče jsou stabilnější.

 

 

Dagmar Cvrčková

Jak ochránit rostliny na terase