Dřeviny jako ozdoba podzimní zahrady

Jedle
Modravé jehlice jedle vznešené připomínají známější smrk pichlavý, ale nejsou ostré. Na zahradu se používají přednostně zakrslé kultivary.

 


Ruj
Odrůda ruje vlasaté ´Royal Purple´ má tmavě červené oválné listy, jenž se později vybarvují do oranžova. Na jaře ji zdobí růžové laty s nenápadnými květy.

 


Brslen
Odrůda ‘Emerald´n Gold´ brslenu Fortuneova má sytě zelené a žlutě lemované listy. Dopřejete-li mu vhodné podmínky k pěstování, barevný okraj zasahuje skoro až do poloviny, dřevina pak působí mezi ostatními jako zlatá. U opory se tento brslen bude pnout, jinak se poplazí po půdě.

 

Javory
Odrůda javoru ´Skeeters Broom´ zaujme fialovými listy a hustým větvením. Pokud do zahrady vysadíte ´Crimson Queen´ bude ji zdobit jemně stříhanými listy .

 


Tis
Zahradní kultivary tisu jako ´Fastigiata Robusta´ jsou husté, často tvoří sloupovité tvary. Po celý rok si uchovávají tmavě zelené jehličí.

 


Blýskavka
Blýskavka čínská kromě stálezelených listů s mírně zvlněnými kraji překvapí i krémově bílými květy, které se ve středu výhonů objevují v květnu.

 

 

Dagmar Cvrčková, foto profimedia.cz, Shutterstock

Dřeviny jako ozdoba podzimní zahrady