Javor, symbol Kanady

Také si myslíte, že javorový list zdobí kanadskou vlajku odedávna? Není to pravda. Oficiální podobu vlajky totiž uzákonila královna Alžběta II. až v únoru roku 1965, tedy teprve před půl stoletím.

Listy javoru se ale staly historickým symbolem Kanady už zhruba sto let předtím, když v roce 1860 posloužily jako dekorace při návštěvě země Eduardem VII., princem z Walesu.

Listy javoru se ale staly historickým symbolem Kanady už zhruba sto let předtím, když v roce 1860 posloužily jako dekorace při návštěvě země Eduardem VII., princem z Walesu.

Listy javoru se ale staly historickým symbolem Kanady už zhruba sto let předtím, když v roce 1860 posloužily jako dekorace při návštěvě země Eduardem VII., princem z Walesu. Javorový list symbolizuje domorodé indiánské obyvatelstvo, které po staletí sbíralo mízu místního javoru cukrového (Acer saccharum) – přírodní látku, která byla důležitou částí jejich jídelníčku a i dnes je významným kanadským produktem. S javory nepřímo souvisí také označení „indiánské léto“. V tomto ročním období se totiž listnaté lesy Severní Ameriky, v nichž mají javory bohaté zastoupení, vybarvují do mnoha odstínů červené barvy.

V lesích

Javory tvoří nezbytnou součást i našich listnatých lesů. V chladnějších vyšších polohách najdete javor klen (A. pseudoplatanus), v teplejších lokalitách i javor mléč (A. platanoides). Za zmínku určitě stojí také odolný javor babyka (A. campestre) s drobnými listy. Lze ho pěstovat i na vysloveně chudých místech na přímém slunci. Je vápnomilný a mnohdy roste i na výsypkách, v opuštěných vápencových dolech a suchých krasových oblastech.

V parcích

V parcích vás jistě zaujme javor stříbrný (A. saccharinum) původem ze Severní Ameriky s vysokou, doširoka klenutou korunou. Druhové jméno stříbrný poukazuje na rub listů, který je pokryt jemnými chloupky. Často se setkáte i se zástupcem asijské květeny v podání javoru dlanitolistého (A. palmatum) z Japonska, jehož listy jsou hluboce dělené. Pozornost přitahuje hlavně na podzim, kdy se jeho listy vybarvují do zářivých červených odstínů.

V zahradách

V zahradách se pěstují zejména nižší tvary javorů japonských (A. japonicum), jejichž barva listů se pohybuje od sytě purpurové přes narůžovělou, panašovanou žlutavě zelenou až po zelenou s červeným lemováním. Tyto javory netvoří kmenné tvary, ale rostou jako široce rozložité keře. Nejlépe prospívají v polostínu a potřebují kyselejší humózní půdu s dostatkem vody.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Javor, symbol Kanady

Javor, symbol Kanady