Sezóna se loučí rozchodníky

I podzimní zahradu mohou zdobit květy trvalek. Vedle listopadek, které někteří považují tak trochu za hřbitovní kvítí a u domu se jim vyhýbají, máte na výběr například japonské sasanky a rozhodně byste neměli opomíjet rozchodníky.

rozchodniky5

Pro podzimní efekt

rozchodniky3 rozchodniky4V září a ještě několik dalších týdnů zdobí zahradu květy rozchodníku nachového (Sedum telephium). Jde o poměrně vysokou a statnou trvalku s modravě zelenými tuhými listy, dorůstající do výšky kolem padesáti až sedmdesáti centimetrů. Šlechtitelé vytvořili řadu odrůd s květy nachovými, patří mezi ně ‘Herbstfreude’, velmi pěkně vypadá také jemně růžová ´Matrona’. Plodenství rozchodníků po odkvětu zůstávají na rostlině až do jara a ojíněné zdobí zahradu i v zimě.

Univerzální skalničky

rozchodniky6 rozchodniky1Hledáte-li nenáročné rosliny, které porostou i na nehostinných místech, vyberte si některý z nízkých rozchodníků. Rozchodník bílý (Sedum album) má korálkovité lístky sukulentního charakteru, zlatý rozchodník květonosný (S. floriferum) vytváří bohatě kvetoucí koberec. Nejspíš až v zimě si všimnete ojíněných, poměrně robustních růžic rozchodníku nepravého (S. spurium) z Kavkazu. Poslední dva druhy se řadí mezi stálezelené rostliny, a tak se hodí na střechy i slunné svahy.

Dagmar Cvrčková, foto profimedia.cz,, Shutterstock

Více informací se nachází v listopadovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_11_2016

Sezóna se loučí rozchodníky