Jak na záhon u kamenné zídky

Zkombinovat rostliny v záhonu tak, aby kvetly po celou sezónu, chce správné plánování. A co když podmínky ještě ztíží kamenná zídka, která květinám stíní?

Srdcovka

Srdcovka zdobná (Dicentra formosa) se na rozdíl od srdcovky nádherné pěstuje méně. Není tak křehká a více se rozrůstá. Jemně stříhané listy lépe kryjí půdu, rostlina tak dobře hospodaří s jarní vláhou. Vyhovují jí místa stíněná listnatými stromy nebo právě například zdí.

 

Bělotrn

Solitérní bodlák Bělotrn (Echinops) vykvétá až později v létě, už zjara ale zdobí zahradu svými listy.

 

Pryšec

Světlezelená barva květů pryšce působí mezi ostatními rostlinami nenápadně, ale prostoru dodává bohatost. Roste v pěkných polovysokých trsech. Pro slunečná místa se hodí světlý pryšec mnohobarvý, do stínu vysaďte pryšec mandloňový (Euphorbia amygdaloides)  s tmavšími tužšími listy.

 

Kohoutek

K letní zahradě patří odolné kohoutky věncové (Lychnis coronaria), jejichž jednoduché karmínové květy zdobí rostlinu od června do září. Pěkně vypadají i šedostříbrné listy, které jsou seskupeny do mohutných růžic. Kohoutek potřebuje slunce a propustnou půdu, proto je dobré ho vysadit dále od zdi. I když jsou doma v jižní Evropě, bez problémů přečkají i zdejší zimu.

 

Trýzel

, Image: 170210506, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Garden world images

Trýzel (Erysimum) je dřevitá trvalka, která se botanicky řadí mezi polokeře, neboť tvoří přízemní, dřevnatou kostru podobnou levandulím. U nás je více známý trýzel vonný, zvaný také chejr nebo zimní fiala. Na zahradách se pěstuje fialově kvetoucí odrůda ´ Bowles Mauve´, jež udivuje dlouhou dobou kvetení. Pokud ho budete během léta stříhat, z paždí listů vyrostou nové květní výhony. Trýzel paří mezi stálezelené neopadavé rostliny, což oceníte v zimě. Navíc je mrazuvzdorný.

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock, profimedia.cz

Více informací se nachází v dubnovém vydání z roku 2017.

Jak na záhon u kamenné zídky