Kombinace kamene a suchovzdorných rostlin

Na slunné a teplé zahrady stojí frontu celá řada nenáročných dřevin a trvalek. Ve výsadbě je doplňte většími skupinami kamenů a budete překvapeni, jak zde porostou i jinak choulostivé druhy. V doprovodu kamene můžete pěstovat aromatické bylinky i rostliny s původem ve středomořské oblasti. Radost vám udělá také nenáročná údržba.

Kámen je pro rostliny nejen krásným, ale i praktickým doplňkem, který absorbuje teplo.

Kámen je pro rostliny nejen krásným, ale i praktickým doplňkem,
který absorbuje teplo.

Charakteristika výsadby
Tento typ výsadby je určený pro slunné a vysýchavé stanoviště, které není z žádné strany stíněné. Vhodné je tedy poměrně otevřené místo. Kompozice kamenů by měla sloužit jako sluneční past. Tvořit by ji proto měly především velké balvany doplněné skupinkami drobnějších kamenů. Kameny totiž za teplých dnů absorbují teplo, které se postupně uvolňuje během chladnějších nocí. Stejný efekt mají i během zimy. Proto v blízkosti kamenů lépe přezimují i pravidelně namrzající rostliny. Nejvhodnějším mulčem je minerální materiál, který se spolu s většími kameny bude podílet na úpravě mikroklimatu. Výsadba se hodí do ryze přírodní zahrady, jelikož ji v brzké době budou vyhledávat teplomilní živočichové. Na kameni se bude slunit ještěrka a kvetoucí trvalky jistě rádi navštíví motýli a čmeláci. V moderní či městské zahradě tato kompozice naváže na slunnou obytnou terasu nebo na pobřežní zónu okrasného či koupacího jezírka. Převažovat by měly nižší druhy rostlin, které nebudou v budoucnu stínit svým sousedům. Jelikož výsadba zpravidla nezabírá více než několik desítek metrů čtverečních, dejte si pozor na silně expanzivní druhy. Rychlé rozrůstání by snižovalo životaschopnost ostatních rostlin, a navíc byste si značně komplikovali údržbu. Cílem výsadby je okrasná funkce, ale pokud si vysadíte i aromatické bylinky, oceníte také zdravou sklizeň.

Použité materiály
Většina suchovzdorných rostlin bývá nenáročná na obsah živin v půdě, proto to nepřehánějte s použitím kompostu a jiných na živiny bohatých materiálů. Vhodná bude zahradní půda vylepšená propustným zahradním substrátem. Pokud je půda na zahradě příliš těžká, vylehčete ji přídavkem křemičitého písku. Nezaměňte ho ale za písek kopaný, který mívá oranžovou či žlutou barvu, a navíc obsahuje jílovité částice, které by strukturu půdy ještě zhoršily. Nejdůležitějším materiálem je bezesporu kámen a minerální mulč. Pokud to je jen trochu možné, využijte místní zdroje kamene a vyvarujte se pestrých a pro danou oblast nepůvodních hornin, které by na sebe strhávaly příliš velkou pozornost. Kámen musí kompozici pouze doplňovat. Kamenná drť, štěrk nebo kačírek plní funkci mulče. Volte pro něj stejný materiál jako pro velké kameny nebo alespoň materiál podobné barvy.

Údržba a náročnost
Suchovzdorné rostliny jsou ideální pro zahrádkáře, kteří nemají moc času na údržbu. Pokud vhodně vyberete druhy, nemusíte už na nic úzkostlivě dohlížet. Zálivku rostlinám dopřejte pouze několik týdnů po výsadbě. Jakmile se rostliny ujmou, zalévejte je jen ve večerních nebo ranních hodinách v nejteplejším letním období. Především v prvním roce po založení výsadby se zaměřte na likvidaci plevelů, které se jistě budou vyskytovat v hojném množství. V závislosti na druhu budete muset na jaře sáhnout i po nůžkách a provést zmlazovací řez. Odumřelé nadzemní části trvalek odstraňte až těsně předtím, než začnou rostliny rašit. Chrání totiž rostliny před vymrzáním, navíc jsou semeníky některých druhů okrasné i v zimě. Stejně tomu je u listů okrasných trav. Nemáte-li po obvodu výsadby nainstalovaný obrubník, budete ještě muset jednou ročně okraje záhonu obrýpnout od trávníku.

Vhodné druhy rostlin

český názevlatinský názevvýška
trávnička přímořskáArmeria maritima10–20 cm
devaterník penízkovitýHelianthemum nummularium15 cm
tařice skalníAurinia saxatilis30 cm
tařička zahradníAubrieta x hybrida10–15 cm
úrazník šídlovitýSagina subullata2–5 cm
rozchodníkySedum sp.5–10 cm
dryádka osmiplátečnáDryas octopetala20 cm
ježatec plucholistýAcantholimon glumaceum5–8 cm
kociánek dvoudomýAntennaria dioica10–20 cm
iberka vždyzelenáIberis semperflorens20–30 cm

Doporučené rostliny
Sortiment suchovzdorných rostlin je obzvláště bohatý, ačkoli si to mnoho zahrádkářů nemyslí. Seženete jak rostliny domácí, s přirozeným výskytem v České republice, tak i druhy z oblasti Středomoří a dalších lokalit. Danému stanovišti vždy přizpůsobte výběr rostlin, usnadníte si tím následnou údržbu. Ve výsadbě se dobře uplatní nízké traviny, trvalky známé pod označením skalničky, bylinky, vyšší trvalky, nízké jehličnany i listnáče. Kontejnerovaný materiál se hodí pro výsadbu během celé sezony, tedy kromě zimy. Prostokořenné rostliny vysazujte na jaře nebo na podzim.

Ukázková výsadba
Ústředním tématem této výsadby jsou světlomilné a suchovzdorné trvalky rámované solitérami keřů. V pozadí se nachází aromatická perovskie, v popředí pak ořechokřídlec, který doplňuje výsadbu jasně modrými květy v plném létě. Mikroklima výsadby ovlivňují skupiny velkých kamenů a kamenná drť použitá jako mulč. Důležitou vlastností všech vybraných druhů jsou nízké nároky na obsah živin, proto není nutné výsadbu pravidelně hnojit. Záhon je koncipovaný jako rohový, pozadí rámují vysoké divizny černé a liliochvostce úzkolisté s hlíznatými kořeny. Do popředí jsou navrženy nízké nenáročné druhy jako mateřídoušky s půdopokryvným efektem a sortiment netřesků. Celý záhon je provoněný příjemnou vůní obou keřů, levandule, mateřídoušek i svatoliny. Listy čistce vlnatého můžete použít i pro floristické účely.

Návrh záhonu s kameny a suchovzdornými rostlinami

Návrh záhonu s kameny
a suchovzdornými rostlinami

Rostliny použité v ukázkové výsadbě

český názevlatinský názevvýška
1 perovskie lebedolistáPerovskia atriplicifoliaopadavý keř
2 ořechokřídlec klandonskýCaryopteris x clandonensisopadavý keř
3 mateřídouška úzkolistáThymus serpyllumnízký polokeř
4 netřeskySempervivum sp.půdopokryvná trvalka
5 svatolina cypřiškováSantolina chamaecyparissusnízká trvalka
6 levandule úzkolistáLavandula angustifoliatrvalka či keř
7 liliochvostec úzkolistýEremurus stenophyllushlíznatý druh
8 čistec vlnatýStachys byzantinatrvalka s hebkými listy
9 šalvěj lučníSalvia pratensistrvalka
10 divizna černáVerbascum nigrumtrvalka
11 hlaváček jarníAdonis vernalistrvalka
Návrh záhonu s kameny a suchovzdornými rostlinami

Návrh záhonu s kameny
a suchovzdornými rostlinami

FOTO: AUTORKA A SHUTTERSTOCK

KRESBY: AUTORKA

Kombinace kamene a suchovzdorných rostlin

Kombinace kamene a suchovzdorných rostlin