Uvažte si krásnou zimní kytici

Zima nabízí příležitost pro experimentování – suché šišky, bavlník, kůra ze stromů, makovice, mech nebo třeba jmelí dokáží i naprosto běžnou kytici změnit k nepoznání. Letošní sezona přeje ryze přírodním materiálům, ale protože je stejně tak oblíbený styl boho, můžete některé komponenty obarvit sprejem do zlatých nebo i odvážnějších tónů. Pokud barevné experimenty nemáte rádi, zůstaňte u bílé a sivě zelené elegance nebo červené zimní klasiky.

Větvičky všeho druhu

Při vazbě nejen zimních kytic převládají čisté přírodní materiály. Klasickou floristickou zeleň nahradí větvičky borovic, jedlí nebo třeba jalovců. Skvělým doplňkem je také stálezelené borůvčí, které sice mimo sezonu nemá listy, ale i tak si výhony zachovávají sytě zelený odstín. Na zahradě vám možná rostou bobkovišně lékařské, které také najdou v kyticích uplatnění. A co teprve barevné výhony svíd! Tyto keře najdete skoro všude, některé dokonce zplaňují i ve volné přírodě. Pokud vám nevadí méně nápadný vzhled, použijte i větve ořešáku královského, buku lesního, břízy bělokoré nebo olše lepkavé. V kytici totiž vyniknou i drobné detaily. Pokud je chcete zvýraznit, obarvěte je stříbřenkou nebo jiným tónovacím sprejem.

Nebojte se použít i méně tradiční materiály a rostliny, které příroda právě nabízí. Třeba větvičky ovocných stromů je možné nechat narašit. Ideální jsou pro to třešně, ale dobře poslouží i okrasné druhy jako sakura, magnólie nebo dřín obecný. Možná někoho překvapí, že zimní kytice ve váze vydrží i déle než tři týdny. To když běžné řezané květiny nahradí ty sušené, třeba růže nebo levandule.

 

S řezanými květinami

Pokud se řezaných květin nechcete v zimní kytici vzdát, můžete zvolit jak celoroční růže, tak druhy typické pro toto období – hvězdník, lilie, některé kultivary chryzantém, opuč známá také jako chamelaucium nebo wax, snědek, alstroemerie, protea, jícnovka nebo třeba máčka. Ze zeleně se doporučuje hlavně blahovičník, který dodá zimním kyticím luxusní vzhled hlavně v kombinaci s bílými květy.

Nezapomínejte na věnce

Zimní věnce mohou dům zdobit až do jara. I při tvorbě těchto dekorací se snažte maximálně využít přírodní materiály. Nemusíte tvořit pouze na slaměný kruh. Volně vázané podoby dosáhnete při použití korpusu proutěného, který si svážete z několika prutů svídy, vrby nebo kroucené lísky. Dá se využít i speciální kovová obruč nebo vyšívací rámeček. Na tyto i další typy korpusů stačí postupně volnou formou přivazovat vybrané větévky, věnec může dokonce působit i neuspořádaně. Sem tam mezi větvičky jehličnanů přidejte třeba borůvčí, stébla trav, mech nebo třeba jmelí. Pokud se rádi inspirujete severským stylem, nemusíte už používat žádné pestré stuhy, věnec na dveře jednoduše zavěste pomocí přírodního provázku nebo čistě bílé krajky.

 


Květy břečťanu jako ideální zimní přízdoba

Do určité doby roste břečťan jako popínavá liána, která se pne po kmenech stromů nebo po jiných oporách. Během let se ale dostává do fáze, kdy začne spíše připomínat keř a také zajímavě kvést. Poupata nebo drobné květy vyniknou ve všech zimních dekoracích. Nechte je klidně v přírodní podobě, dají se ale také postříbřit či pozlatit sprejem.

 

Postup výroby volně vázaného věnce v přírodním stylu

Budete potřebovat kovovou obruč na základ, větvičky tisu, bobkovišně, borůvčí, borovice a jedle, opadavých dřevin, drátovce a šípky. Dále si připravte floristický drátek zelené nebo tmavě šedé barvy a režný provázek na zavěšení.

Tento typ přírodního věnce vyrobíte volným vázáním větévek. Vždy si tedy připravte svazek několika kusů výhonů od různých druhů, které pak aranžovacím drátkem uvazujte k podložce. Větve mohou být klidně i delší, aby věnec působil více přírodním a rozevlátým dojmem.

Může se obejít i bez typických zimních přízdob. O dekor se postarají samotné větvičky, drobné plody růže nebo stříbrné shluky větviček drátovce.

Zimní kytice v boho stylu

Pokud jste ještě nikdy nevázali kytici do spirály, zkuste si to několikrát nanečisto třeba s větvičkami stromů, které jen tak nepoškodíte. Anebo se špejlemi – základem je jedna centrální, ke které proti směru hodinových ručiček přidáváte další do šroubovice. Kytice je tak mnohem více nadýchaná, a pokud ji správně uvážete provázkem a stonky sestříhnete do roviny, bude pevně stát na podložce i bez vázy. Tento typ vazby působí mnohem bohatším a plným dojmem.

 

 

Uvažte si krásnou zimní kytici