Fazole sejte do teplé půdy

Na rozdíl od hrášku nebo zahradního bobu, které jsou velmi otužilé, fazole mají rády teplou půdu, proto se vysévají až v červnu.

Fazol se vysévá do prohřáté půdy, která má alespoň deset stupňů. Tento údaj je daleko důležitější než kalendář. Protože mají luskoviny rychlý vývoj, odsunutí výsevu na červen úrodu nijak neohrozí.

 

Nároky na půdu

Půda pro výsev luskovin by měla být prohřátá, spíš lehčí, bez kamenů. Není třeba ji ani hluboko rýt, fazole se většinou dávají po předplodině, například po ředkvičkách nebo salátu, která nechají záhon čistý. Není ho třeba ani hnojit, protože luskoviny se řadí mezi rostliny třetí trati, a mají schopnost získávat dusík potřebný pro růst ze vzduchu prostřednictvím hlízkových bakteriích na kořenech.

‘Sonesta’

Pozor na sucho

Fazole se dávají pět až sedm centimetrů pod povrch, výjimkou jsou ty tyčkové – mají větší semena, proto musí přijít hlouběji. Klaďte je po čtyřech do hnízd, mezi kterými nechte rozestup dvacet centimetrů. Pokud pěstujete tyčkové fazole v řádcích, měly by být od sebe vzdálené kolem čtyřiceti centimetrů. Je-li sucho, nezapomeňte je pravidelně zalévat, épe pak kvetou a nasadí víc lusků. Záhon pravidelně okopávejte, aby se nevytvořil půdní škraloup, a při tom ke keříkům přihrňte trochu půdy. Jakmile se na rostlinách objeví květy, přestaňte s tím, jinak vám mohou opadat, což platí i pro mladé plody, tento jev se označuje jako sprchávání.

‘Purple Teepee’

Choroby a škůdci

Ve vlhčích letech fazol trpí houbovou chorobou antraknózou. Ta se projevuje nepravidelnými hnědě lemovanými skvrnami s propadlým středem, které najdete nejen na listech, ale i na luscích, odkud choroba přechází i na semena. Silně napadené listy neopadávají, ale zůstávají viset na rostlinách. Ošetření fungicidem (Dithane DG Neo Tec, Champion 50 WP, Kuprikol 50) je potřeba opakovat minimálně dvakrát s deseti až čtrnáctidenním odstupem. Na fazolích také často najdetekolonie nejrůznějších mšic. Kromě chemického postřiku (ekologické přípravky Rock Effekt, Neudosan, dále Spruzit, Agrion) zkuste využít i jiné alternativní metody. Velmi dobře se osvědčilo například společné pěstování fazolí s cibulí a saturejkou, které mšice odpuzují.

Keříčkové, nebo tyčkové?

Keříčkové fazole lze opakovaně vysévat, protože poměrně rychle odplodí a nové květy už nevytvářejí. Časové rozestupy by měly být asi po čtrnácti dnech, naposledy však začátkem července, aby stačily dozrát. Lusky se sklízejí nejčastěji dvakrát za týden.

Naopak tyčkové druhy plodí mnohem déle. Lusky ale nesmíte nechat na rostlinách dlouho, potom jsou tuhé a nedobré. Tyto fazole se navzdory své robustnosti hodí i na malé zahrady. Rostou hlavně do výšky, proto potřebují oporu vysokou alespoň tři metry. Můžete je vysadit na kruhový záhon a z tyčí vytvořit jehlan, který na vrcholu pevně svážete. Anebo vysadit fazole na záhon do dvou pásů a protější opory v horní části překřížit a svázat. A raději je ještě zpevněte podélně provlečenou tyčí, protože rostliny jsou nejen dlouhé, ale i těžké. Také proto se musejí opory zatlačit dost hluboko do půdy. Fazol může růst i u pevného plotu či u treláže.

‘Delinel’

Jaké odrůdy vybrat?

Podle toho, jaké fazole chcete sklízet, volte vhodné odrůdy.

Jestliže chcete jíst jemné lusky, které se sklízí a upravují celé, vybírat můžete řadu keříčkových i tyčkových odrůd, mezi nimiž najdete i tři novinky – ´Sonesta’, ‘Delinel’ a ‘Purple Teepee’. Z keříčkových můžete vybírat: ‘Aidagold’, ‘Berggold’, ‘Blanche’, ‘Bona’, ‘Gama’, ‘Gusty’, ‘Maxidor’, ‘Rocco’, ‘Satelit’ a ‘Sigma’. Mezi tyčkové se řadí: ‘Borlotto di Vigevano’, ‘Goldmarie’,’Konstantin’, Meraviglia’ di Venezia’, ‘Purple Podded Climbing’, ‘Supermacroni’

Sklízet můžete i suché plody fazolí, z nichž získáte klasické luštěniny. Mezi odrůdy nejlepší pro sběr semen se řadí ‘Carmen’, ‘Dalmantin’, ‘Inka’, ‘Nugetka’, ‘Petra’ nebo ‘Scarlet’.
V zahraničí je oblíbený i sběr fazolí v takzvané mléčné zralosti, u nás se s ním setkáte méně. Pokud byste je chtěli ochutnat, zvolte odrůdy vhodné pro sběr semen a skliďte je dříve, než zcela dozrají.


Fazol šarlatový

V zahradnických centrech najdete i fazol šarlatový, většinou bývá v oddělení letniček. Jde o oblíbenou rychle rostoucí popínavku s mnoha světle červenými květy, která rychle zakryje třeba treláž. Jde však i užitkovou rostlinu, kterou využijete v kuchyni. Jíst se dají jako čerstvé lusky, podobně jako u jiných tyčkových odrůd, tak suchá semena.


Fazole, nebo fazolky?

Víte, jaký je v nich rozdíl? Zahradníci termínem fazole označují výhradně pnoucí typy této luskoviny, které se také nazývají tyčkové či pnoucí. Jméno fazolky je vyhrazeno pro keříčkové rostliny. Nepnou se a vejdou se na každý záhon. Botanicky je ale správný název pro oba typy fazol zahradní.

 

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock a archiv firmy www.dobrasemena.cz

Fazole sejte do teplé půdy