Soukromá předpověď počasí

Rubrika: Doplňky, rss-feed

Předpovědi počasí ve sdělovacích prostředcích jsou sice stále propracovanější, informace o aktuální situaci v jakoukoli denní či noční dobu v místě bydliště vám ale neposkytnou. Pro takový účel je vhodnější pořídit si vlastní meteostanici odpovídající konkrétním potřebám.

Předpovědi počasí ve sdělovacích prostředcích jsou sice stále propracovanější, informace v miste bydliste vam vsak presne nepovi

Předpovědi počasí ve sdělovacích prostředcích jsou sice stále propracovanější, informace v miste bydliste vam vsak presne nepovi

Při výběru přístroje je třeba vždy dobře zvážit, které meteorologické údaje chcete či potřebujete měřit. Cena by rozhodně neměla být hlavním kritériem. Důležité jsou přitom nejen možnosti měření jednotlivých klimatických ukazatelů, ale i praktické funkce, jako například paměť pro naměřené hodnoty, alarm či možnost připojení k počítači. Meteostanice se také liší velikostí displeje, počtem zobrazených veličin, význam může mít i osvětlení displeje nebo bezdrátové či kabelové zapojení.

Teplota, tlak, rosný bod…
Kvalitní meteostanice v základním provedení by měla umět měřit teplotu, vlhkost vzduchu a atmosférický tlak. Většina přístrojů pro domácnost měří teplotu jak v interiéru, tak v exteriéru, některé stanice mají možnost připojení i většího počtu čidel na různých částech objektu. To platí také pro měření vlhkosti, přičemž meteostanice může být vybavena buď vnitřním, nebo vnějším senzorem pro její měření, případně oběma. Tlakoměrné čidlo zaznamenávající pokles či vzestup tlaku v závislosti na čase je určující pro základní orientační předpověď, například pro několik nejbližších hodin. Atmosférický tlak může být zobrazen včetně vývojového grafu v průběhu několika hodin, případně s přepočtem na hladinu moře. Dalšími ukazateli počasí, které meteostanice mohou měřit, jsou rychlost a směr větru, dešťové srážky a UV záření.

Kam s ním?
Pozor ale, přesnost naměřených údajů může ovlivnit nesprávné umístění jednotlivých čidel. Senzory pro měření vlhkosti a teploty je vždy třeba chránit před přímými vlivy počasí. Vhodná je tedy instalace mimo přímé sluneční světlo a v místě s volnou cirkulací vzduchu. Čidla by neměla být umístěna ani u betonových nebo kovových ploch, které vyzařují naakumulované teplo. Větroměr musí být umístěný na volném prostranství, kde je zaručeno přirozené proudění vzduchu. Pro srážkoměr je ideální volná plocha bez plotů, stěn či stromů, které by mohly zadržet část srážek. Je třeba také dbát na to, aby nebyl zanášen listím a nečistotami. Tlakoměr měří tlak stále stejně, proto je možné ho umístit kdekoli. Čidlo pro UV záření je naopak nezbytné umístit na osluněné místo.

Typy meteostanic podle zjišťování předpovědi počasí

  • ✿ Meteostanice s měřením barometrického tlaku – s připojením k počítači          či bez  něj
  • ✿ Přístroje s předpovědí počasí získanou z internetu
  • ✿ Stanice systému Meteotime – přijímají kódovaná data Meteotime, která  obsahují předpověď počasí. Data jsou vysílána spolu se signálem řízení hodin  HBG (z vysílače ve Švýcarsku) a DCF-77 (z vysílače v Německu).
  • ✿ Kombinace uvedených typů

FOTO: SHUTTERSTOCK A ARCHIV FIREM BIBETUS A ETA

Soukromá předpověď počasí

Soukromá předpověď počasí