Florarium sluší bytu i rostlinám

Malé bytové skleníčky jsou nejen hezké a zajímavé, ale také vytvářejí podmínky vhodné pro pěstování rostlin. Dříve se často v bytech podobným způsobem využívaly skleněné koule, dnes jsou oblíbenější mnohostěny a hranaté tvary, neboť výborně ladí s moderními interiéry.

Pěstování ve florariu není složité, do těch menších se vysazuje jen jedna, do větších můžete vybrat více rostlin. Musejí však mít stejné nároky na teplotu, zalévání i rychlost růstu. Jinak by druhy více rostoucí vytlačily ty slabší. Nejvhodnější jsou do bytových skleníčků drobnější kultivary sukulentů.

1
Na dno nádoby nasypte vrstvu běžné zahradní půdy, která nejen zadrží vodu, ale dodá florariu také stabilitu.

2
Na ni přijde drobný štěrk promíchaný se zahradní půdou v poměru dva nebo tři ku jedné. Tato vrstva by měla být asi o tři centimetry vyšší než nádoba, ve kterém jste dosud květiny měli. Tak vytvoříte prostor pro další růst.

3
Rostliny sázejte do floraria pomoc nářadí s dlouhými násadami. Nemáte-li je, stačí starší jídelní příbor. Během práce setřeste a případně doplňte substrát, aby byly kořeny i po přimáčknutí zakryty až po krček.

4
Navrch nasypte asi centimetrovou vrstvu drobných kamínků, budou působit jako mulč a zabrání rychlému odpařování vody. V méně přístupných místech si pomozte větším trychtýřem.

5
Můžete přidat i mušle, malé samorosty, různé přírodniny nebo okrasné valounky – ty by měly být stejného druhu a umístěné do skupiny. Pamatujte, že jde pouze o doplněk, přednost mají vždy rostliny.

6
Hotové florarium postavte na místo, které bude nejlépe vyhovovat rostlinám. Zalévejte ho jednou za týden až dva, konvičkou s dlouhou hubičkou lijte vodu přímo ke květinám, nikoli na celou plochu. Nepoužívejte rozprašovač, vlhké stěny by rychle porostly řasy.

 

 

 

redakce

Florarium sluší bytu i rostlinám