Život se mění, zahrada zůstává

Spokojená rodina měla zahradu, jakou si přála. Tehdy tříletý syn mohl hrát na velkém trávníku s tátou fotbal, nadzemní bazén sloužil v létě ke koupání. Jenže koho by to bavilo ještě v patnácti? A také rodiče si přáli jinou a hezčí zahradu.

foto: Flera

Kdo by se netěšil na nový domek se zahradou? Spokojený život tady čekal i rodinu s malým synem. Tedy hned poté, co z lánu pole, kde se brodili bahnem, vytvořili zahradu. Byla stejná jako mnohé další v tehdy oblíbených satelitech – velký trávník lemovaný několik záhony s různými trvalkami a dřevinami, které měly dát rodně jakýs takýs pocit soukromí.

foto: Flera

Co si přála rodina?

„Už delší dobu uvažujeme o rekonstrukci zahrady, která po jedenácti letech nenaplňuje naše představy,“ napsala majitelky týmu Ateliéru Flera, kdy ho žádala o pomoc se změnou. Přála si, aby se rodina – do té mezitím přibyla dcera a velký pes – na zahradě bavila a odpočívala, pěstování a záhony určitě nebyly na prvním místě. „A také tady chtěli vařit. Otec rád griluje pro sebe i přátele. Maminka by si přála skrytý kout třeba s houpací sítí. A místo fotbalového trávníku zahradu plnou překvapení, kde nedohlédne na druhý konec,“ popisuje zadání Ferdinand Leffler, který spolu s Markétou Mlejnkovou a Helenou Hrudovou proměnu navrhl. Nechybí tady ani velký zapuštěný bazén, který rodinu vytáhne, aby byla venku spolu. A změnu si vyžádají i rostliny kolem plotu – za ním přibyly další domy, a tak tady bude třeba vybrat takové, které pozemek zakryjí. Pomůže s tím i proutěná rohož, která doplní plot. Naštěstí z jedné strany bydlí oblíbení příbuzní, k nim může zůstat zahrada otevřená. Bude tak vypadat větší.

foto: Flera

Začíná to před domem

„Zahradu rozdělíme na několik zelených pokojíků. U domu rozšíříme a zastřešíme terasu. Užší část pozemku využijeme na bylinkové záhony, k většímu bazénu přidáme dřevěné molo. Od ohniště a koutu s hamakou bude krásný výhled zpátky na dům,“ popisuje novou podobu zahrady Ferdinand Leffler.

Pozemek se rozdělí do dvou funkčních zón, které na sebe plynule navazují. První zahrnuje prostor před domem směrem do ulice, kde je kromě trvalkových záhonů a keřů místo pro příležitostné parkování automobilu. Tato zóna je od hlavní zahrady oddělena keři tak, aby do zahrady nebylo vidět z ulice.

Na dřevěnou terasu krytou lamelovou pergolou navazuje trávník a trvalkové záhony. foto: Flera

Pro každého něco

Hlavní plochu zahrady je možné vnímat jako čtyři podzóny. První tvoří mlatová plocha s bylinkovými a zeleninovými záhony, která navazuje na předzahrádku. Rostliny byly na záhony zvolené tak, aby rozkvétaly postupně od jara, kdy se tady objeví narcisy a tulipány, až do podzimu.

foto: Flera

Druhou je dřevěná terasa u domu krytá lamelovou pergolou a na ni navazující trávník a trvalkové záhony. Součástí třetí podzóny je kromě čtecího křesílka skrytého mezi květinami také mlatová plocha s ohništěm. To možná ještě více než bazén slouží k tomu, aby se rodina sešla pohromadě. Nejjednodušší vytvoříte z několik kamenů a špalků na sezení, ale mnohem lépe působí, když ho zařídíte i speciálním ohnišťovým nábytkem. Tedy třeba pohodlnou lavicí, pod níž zůstává prostor pro skladování dřeva. Přenosné ohniště s poklopem pak oceníte, jakmile zafouká vítr – díky poklici nebudete mít žhavé uhlíky po celém pozemku. Poslední část tvoří bazén se zastřešením a s navazující dřevěnou terasou. „Tato zóna je od ostatních koutů zahrady oddělena vysokými travinami tak, aby nebylo na bazén z ostatních částí zahrady i interiéru domu přímo vidět. U vody tak má rodina dostatek soukromí,“ vysvětluje Ferdinand Leffler.

foto: Flera

Magdaléna Krajmerová, foto se svolením www.flera.cz

foto: Flera

foto: Flera

foto: Flera

Lavice u ohniště zároveň slouží jako dřevník. foto: Flera

foto: Flera

foto: Flera

foto: Flera

Život se mění, zahrada zůstává