Procházka mezi jahodami

Většinou se na každém pozemku najde úzké prostranství poblíž domu, které nemá zrovna ideální podmínky pro pěstování, a tak sem majitelé vysejí trávu, které se zde ale příliš nedaří. Řešení? Vysadit na místo vhodné trvalky a kvetoucí dřeviny.

PŘED

Řešený prostor se nachází na západní straně venkovského rodinného domu, v současné době zde probíhá rekonstrukce.


Majitelé rekonstruovaného domu chtějí úzké místo využít k průchodu z přední do zadní části zahrady, plánovali zde vybudovat chodník. Ovšem nevěděli, co kolem něj. Trávníku se vzdali kvůli obtížnému přístupu techniky a také proto, že zde bude kvůli orientaci na západ celé dopoledne stín. Navíc chtějí od místa více než jen zelenou plochu, o kterou se musí starat.

 

Rododendron

Úprava terénu

V současné době je plocha částečně zpevněná, protože se zde dříve nacházel zahradní domek. Ten byl v minulých letech odstraněn, kameny to teprve čeká. V některých místech je třeba vykopat kořeny náletových dřevin a torzo staré lípy na hranici pozemku. Půda se musí nakypřit a vylepšit přídavkem kompostu. Původně tady vlastníci chtěli postavit chodník souběžný s domem, ten ale nahradí betonové nášlapné bloky uložené do štěrkového lože. Prostor se tak příjemně odlehčí a bude se moci procházet přímo mezi květinami.

 

Kakost ‘Rozanne’

V hlavní roli trvalky

Zákoutí působí ponuře, ačkoli není příliš tmavé. Barvu a krásu mu dodají pestré květy trvalek. Rostliny jsou vybrané tak, aby jim nevadilo dopolední zastínění. V severní části bude vysazený tvarovaný živý plot z habru obecného (Carpinus betulus). Místo úplně neuzavře před zraky sousedů, nýbrž ho jen částečně odcloní a oddělí od zbytku zahrady. Z dalších druhů dřevin byla vybrána neprávem opomíjená abélie velkokvětá (Abelia x grandiflora). Jde o dřevinu se zajímavou texturou, která dlouho kvete. V mírných zimách zůstává stálezelená stejně jako zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens), který se – zvlášť pokud je tvarovaný – hodí do trvalkových záhonů. V blízkosti cesty porostou nízké vonné a jedlé druhy, tedy například mateřídoušky a jahodníky. Na další místa přijdou trvalky nebo dvouletky, které místu dodají částečně lesní vzhled.

Ocún byzantský

 

Údržba během roku

Péči budou vyžadovat zvláště dřeviny. Živý plot z habru se tvaruje dvakrát do roka, a to v průběhu června a dále pak v srpnu. Podobné je to se zimostrázem, stříhá se jednou nebo dvakrát ročně – jde o pomalu rostoucí dřevinu, která se musí udržovat v kompaktní podobě. Abélie nevyžaduje prakticky žádnou péči, jen pravidelně odstraňujte suché či namrzlé výhony.

Upolín evropský

Na jaře seřízněte také výhony dřevnatící mateřídoušky, nesmíte ovšem zasáhnout hluboko do dřeva, rostliny by špatně obrážely. Ostatní trvalky před sezonou zbavte odumřelé hmoty, čímž jim vytvoříte prostor pro mladé výhony. Dvouletý náprstník (Digitalis purpurea) se snadno přesévá, proto se může následující roky objevovat na různých místech. Nezapomeňte, že v prvním roce tvoří pouze přízemní růžici listů a kvete až v sezoně následující.

Šalvěj hajní

Během suchého léta rostlinám občas dopřejte vydatnou zálivku, optimálně dešťovou vodou. Její odpařování omezí mulč z jemné borky, která je přímo určená pro trvalkové záhony.

 

 


ALTERNATIVNÍ ŘEŠENÍ

V částečném zastínění se bude dobře dařit vřesovištním rostlinám, jako jsou vřesy obecné (Calluna vulgaris), dabécie (Daboeica) a vřesovce pleťové (Erica carnea), které lze doplnit několika kusy stálezelených rododendronů obtížených (Rhododendron impeditum ´Azurika´) s modrými květy, ale lze sehnat i žluté kultivary. Vřesoviště lze opět pojmout jako průchozí plochu, cestu lze vysypat mulčovací borkou, která bude zároveň chránit i rostliny.

Česnek obrovský

 

Lucie Peukertová, kresby a foto autorka a Shutterstock

Procházka mezi jahodami