Chrání nejen zahradu

Plot chrání vaši zahradu a dům nejen před nezvanými hosty, ale třeba i před cizími zvířaty. Navíc zajistí soukromí. A má také funkci estetickou.

Zatímco mezi domy či do zahrady většinou lidé volí kvůli nižší ceně pletivo, směrem do ulice a tam, kde chodí více lidí, se stavějí ploty dřevěné nebo kovové. Který vybrat?

Dřevěný plot

Dřevěný plot může mít mnoho podob – nejvíce se dělají ty z latí přibitých ke konstrukci, přes vodorovně instalované fošny, oloupané půlkulatiny až po šikmo skládané či jinak originální typy. Komu vadí u laťového plotu pracná a dlouhá instalace, má možnost pořídit si prefabrikáty – tedy už vyrobená takzvaná plotová pole. Podle toho, jak hustě dřevo dáte, bude hradba více či méně průhledná a lépe či hůře chránit vaše soukromí.

Plaňky se nejčastěji dělají ze smrku nebo borovice, fošny seženete třeba i z modřínu. Zásady pro jejich stavbu jsou ovšem stejné. Pokud od nich očekáváte, že vám vydrží déle než pár let, určitě je stavte s podezdívkou, která zabrání vodě a vlhkosti ze země, aby se dostala do dřeva a urychlila jeho uhnívání. Podle odborníků by proto měla být vysoká alespoň šedesát centimetrů. Tím se zabrání, aby dřevo nebylo dlouhodobě ve vlhku ani tehdy, když v zimě leží dvacet nebo třicet centimetrů sněhu. Podezdívku není třeba pracně stavět, mohou ji nahradit takzvané podhrabové desky, které se zapouštějí zhruba deset centimetrů do země.

Nosné sloupky je pak lepší volit ze zabetonovaných ocelových trubek, případně ze silnějších kůlů s průměrem minimálně patnáct centimetrů. Mají být od sebe vzdálené maximálně tři a půl metru, o velkých pozemků nezapomeňte každý desátý doplnit šikmou vzpěrou. V rozích a na koncích plotu byste měli mít podpěry z obou stran.

Životnost dřeva prodloužíte tak, že horní a dolní konce latí budou zkosené, aby z nich dešťová a zkondenzovaná voda snáze stékala, a nesmějí se dotýkat půdy. Vyplatí se také kupovat dřevo naimpregnované od výrobce, ačkoli bývá dražší. Tlaková impregnace, která pronikne hluboko do struktury dřeva, ho chrání účinněji než běžné nátěry. Po určité době ovšem stejně budete muset vzít do ruky štětec a ochranu obnovit. Čím víc je dřevo vystaveno vnějším klimatickým vlivům, tím intenzivnější potřebuje péči. U plotu je nápor vnějších vlivů celoroční: v létě ostré slunce, v zimě mráz. Správně byste ho měli na konci sezony přebrousit, impregnovat, natřít. Pokud práci odvedete dobře, stačí to dělat jednou za tři roky.

Kovový plot

Kované ploty patří k nejluxusnějším, jsou typické pro staré vilové čtvrti, jednoduché varianty se hodí k současné minimalistické architektuře. Doplnit tímto typem roubenku nebo vesnický statek ovšem není nejlepší nápad.

Pokud plánujete jeho pořízení, máte dvě možnosti: koupit typizované dílce zhotovené z různých ocelových kulatin, popřípadě z odlévaných hliníkových profilů v hobbymarketu, anebo jít přímo za výrobcem. Ten bývá sice dražší, zato může nabídnout atypické rozměry a delší než standardní záruku.

Aby vám plot vydržel co nejdelší dobu, je důležitá kvalitní povrchová úprava. Mezi nejčastější variantu patří žárové zinkování, což je osvědčená speciální antikorozní ochrana, která vytváří na povrchu pevnou a nepropustnou vrstvu. Pokud jste si nepořídili plot z bezúdržbového hliníku, je třeba ho pravidelně natiírat. Pod oprýskanou barvou se jinak začne tovřit koroze, které matriál nenávratně poškodí. Proto je třeba po zhruba pěti letech starý nátěr ocelovým kartáčem nebo brusným papírem, u větších ploch a složitých záhybů pomůže pískování nebo chemiké přípravky, které původní nátěr naruší tak, že se dá seškrabat. Očištěný základ je třeba odmastit, teprve poté nanášíte novou barvu. Zatímco přípravu povrchu se nevyplatí uspěchat, u samotného natírání lze místo jedné vrstvy základní a dvou vrchních zvolit výrobek, který kombinuje obě dohromady a obsahuje i antikorozní látky. Ušetříte si tak jedno natírání a také třetinu práce a času. Dodržujte také pravidlo, že nový nátěr musí být stejného typu jako starý – tedy pokud poprvé natíráte syntetikou, pokračujte v tom i v dalších letech. To samé platí o vodouředitelných barvách. Jinak by nová vrstva nemusela k té původní přilnout a nátěr by se oloupal hned po první zimě.

Pletivo

Mezi kovové ploty se řadí i obyčejné pletivo, které koupíte buď v rolích nebo už hotové panely, které zjednoduší stavbu. Kdysi nejprodávanější zinkové pletivo nově nahrazuje to s poplastovaným povrchem. Nemusí se totiž vůbec natírat.

 

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock

Chrání nejen zahradu