Rozhovor s mistryní floristiky

Po loňském úspěšném seriálu dvanácti rozhovorů se zahradním architektem jsme pro vás přichystali rozhovory s dalšími lidmi tak říkajíc od fochu, kteří se zahradou, pěstitelstvím či samotnými rostlinami více či méně zabývají. V tomto vydání si popovídáme s několikanásobnou vítězkou Mistrovství floristů ČR, paní Hanou Kindelmannovou Šebestovou.

Hana Kindelmannová Šebestová

Hana Kindelmannová Šebestová

Pro mnoho z nás představuje floristika umění, které dokáže během chvilky proměnit běžné květiny v dokonalou kytici nebo aranžmá. Položili jsme proto pár otázek mistryni v oboru, která toto umění ovládá více než dobře.

Jaká je pozice floristiky v Česku a jak ji vnímá veřejnost?

Lidé všeobecně mají rádi hezké věci a mezi ně patří i květiny – to je naše výhoda. Je ovšem těžké někoho vychovávat k tomu, aby kupoval kvalitu nebo alespoň rozlišoval, zda kupuje květinu domů do vázy nebo chce kyticí obdarovat své blízké a přátele…

Je rozdíl mezi floristou a květinářem?

Jahodová dekorace stolu snadno vykouzlí letní pohodu.

Jahodová dekorace stolu
snadno vykouzlí letní pohodu.

Já bych mezi tím velké rozdíly nedělala. Ten, kdo označuje za floristu, může být původně květinář a ten, kdo si skromně říká květinář, je mnohdy výborný florista. Je pravda, že by tu měl být rozdíl v dosaženém vzdělání. V České republice je ale květinářství volná živnost, což si myslím, že je problém. Můj názor je, že člověk podnikající v tomto oboru by měl být alespoň zahradník.

Jde o namáhavou práci?

Lidé mají představu jemné práce s květinami. Jak uvádíte, lidé mají pěknou, ale zcela mylnou představu. Práce s očištěnými květinami, jejich vazba a dekorace jsou totiž jen třešničkou na dortu. Všechny přípravné práce jako mytí váz, nošení beden, vyměňování vody a čištění květin, to jsou činnosti, které běžně zákazník nevidí a které mnohdy ani nevoní.

Jaké práce máte nejraději, jaké materiály, a čemu se naopak raději vyhýbáte?

Jsem ze Šumavy, takže u mě vedou přírodní materiály, větvičky, mechy, lišejníky, domácí květiny a trvalky. Nevyhýbám se asi ničemu, ale mojí krevní skupinou nejsou přezdobené věci, kombinace mnoha druhů a nemusím ani exotické květy.

Experimentujete při práci, nebo raději sázíte na klasiku?

Letní kytici z květin ze zahrady a z truhlíků lemují levandule.

Letní kytici z květin ze zahrady
a z truhlíků lemují levandule.

Sázím spíše na klasiku, a hlavně na kvalitu a řemeslné zpracování. Nové trendy samozřejmě sleduji, dále se vzdělávám, ale bližší je mi tradice.

Jaké konkrétní druhy květin upřednostňujete?A co tzv. řeč květin, vnášíte její pravidla do vazby?

Jak jsem již zmiňovala, mám ráda květiny domácí, tulipány, jarní cibuloviny a trvalky. Řeč květin do svých vazeb nevnáším, snažím se spíše zjistit co nejvíce o obdarovávaném člověku, o příležitosti a třeba i interiéru…

Když chce zákazník kytici, o které už předem víte, že bude z floristického pohledu špatně, snažíte se mu ji rozmluvit?

Snažím a většinou se mi to podaří. Jsou ale lidé, kteří si trvají na svém – a to pak musím včas poznat, že usměrňování nikam nepovede. Snad jen jednou jsem nesplnila zákazníkovo přání, a to svatební kytici z modrých barvených růží.

Odkud odebíráte květiny a jaké máte požadavky na kvalitu? Splňují je čeští dodavatelé?

Většina řezaných květin se dováží z Holandska přes českou firmu. Tu jsem si vybrala správně a jsem spokojená. Sezonní květy někdy kupuji v českých zahradnictvích, kde ještě stále bývá kvalita proměnlivá, ale zlepšuje se to, zvláště u hrnkových květin, trvalek a bylinek.

Jaké jsou letošní floristické trendy?

Trendy roku 2015 právě teď sleduji, protože se připravuji na soutěž do Rakouska. Módní bude mnoho odstínů zelené a tyrkysové s akcenty zlaté a hořčicově žluté.

Účastníte se různých floristických soutěží. Připravujete se na ně nějak? A jak moc je to nákladné?

V ČR jsem se účastnila 11krát mistrovství republiky, kde jsem čtyřikrát zvítězila. Pak jsem si dala asi na čtyři roky pauzu (mám malého synka Jeníčka) a teď na jaře pojedu soutěžit na mistrovství Rakouska (Alpe Adria cup 2015). Přípravy již probíhají, rakouský svaz floristů hodně disciplín sponzoruje, ale i tak odhaduji náklady na zhruba 30 tisíc korun.

Vrátí se vám vložená investice? Jsou výherci honorováni?

Korýtko z kůry zdobí květy zvonku, hrachoru, orlíčku, kontryhele a dalších rostlin.

Korýtko z kůry zdobí květy zvonku, hrachoru, orlíčku,
kontryhele a dalších rostlin.

V této konkrétní soutěži se výherci náklady vrátí, protože finanční výhra je vyšší. Já ale jezdím na soutěže spíše kvůli získávání dalších zkušeností, novým setkáním a je to pro mě i jistá forma relaxace, vytržení od každodenní práce a starostí. V domácích soutěžích se ale náklady nevrátí, výherci dostanou spíše floristické materiály, knihy a další věcné ceny.

Pořádáte pro veřejnost také různé ukázky a semináře. O co je největší zájem?

V současné době pořádám hlavně akce pro veřejnost z okolního regionu. Lidé se zde inspirují k domácímu tvoření, ale také nakupují a objednávají… V nadcházejícím roce plánuji například odborný seminář na téma svatby.

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně štěstí na mistrovství Rakouska.

Seznámit se s tvorbu Hany Kindelmannové Šebestové, nabídkou jejích služeb v oboru aranžování květin a informovat se o možnostech dalšího profesního vzdělání můžete na www.hanasebestova.cz.

FOTO: FOTO ARCHIV HANY KINDELMANNOVÉ ŠEBESTOVÉ

Rozhovor s mistryní floristiky

Rozhovor s mistryní floristiky