Dopřejte si home office na čerstvém vzduchu

Rubrika: Tipy, Zajímavosti

Čím hezčí počasí venku panuje, tím posmutněleji se díváme skrz okna domácí kanceláře. Sluneční paprsky vyloženě lákají ven, na zahradu – kdo se ale někdy zkusil přesunout s notebookem na venkovní posezení, nejspíš ví, že bez solidního stínu není na monitoru nic vidět, a ještě se přístroj přehřívá. Venku se sice pracovat dá, ale pod širým nebem už tolik ne… I tak si ale můžete zpříjemnit pracovní dobu výhledem na záhony, vůní květů nebo pohlazením vánku. Jak si šikovně zařídit venkovní home office, jsme vyzvídali u zahradního designéra i mezi odborníky na ergonomii.

Dopřejte si home office na čerstvém vzduchu

Foto: Shutterstock

I venku to chce klimatizaci

Díky sloganu „žijte se ve své zahradě“ asi nikoho nepřekvapí, že velkým fanouškem zřizování home office na terase či pod korunami stromů je zahradní designér Ferdinand Leffler. Čemu naopak nefandí, jsou hliníkové pergoly – mimo jiné i proto, že postrádají klimatizační efekt.

„Rozhodně doporučuji zamyslet se nad tím, jak mít zastínění díky zeleni. Nejenže cloní slunci, ale vypouští do vzduchu taky spoustu vody, což znamená, že ochlazuje atmosféru listy. Nemůžeme si myslet, že altán je totéž jako konstrukce porostlá révou nebo vistárií,” vzkazuje odborník, který by (správně umístěný) altán volil až jako plán B.

„Zeleň sama o sobě chladí a je to mnohem příjemnější a přirozenější stín než být pod střechou. Hliníkové pergoly se mi nelíbí, naštěstí ale máme i další varianty zastínění: dřevěné pergoly, případně ocelové konstrukce, porostlé popínavou rostlinou. Je to nejrychlejší způsob, jak si vytvořit zelenou střechu nad hlavou,“ má jasno Ferdinand Leffler.

Dopřejte si home office na čerstvém vzduchu

Foto: Shutterstock

Pusťte se hlouběji do zahrady

Logicky se také nabízí otázka, kde si takovou zahradní pracovnu zřídit? Vyplatí se ji situovat do těsné blízkosti domu, kde se snadno připojíte k wi-fi a kdykoli si můžete odskočit do lednice či k domácímu počítači? Nebo byste pracovní místo na čerstvém vzduchu měli schovat někam do zeleně, kde budete v bližším kontaktu s přírodou?

„Troufám si říct, že je to velice individuální – každému se dobře pracuje jinde, nerad bych tedy sklouznul k paušalizování,“ předesílá zahradní designér. Sám však preferuje venkovní kancelář, která není „nalepená“ na dům či chalupu. „Když jdu pracovat do garden home office, vyhledávám místo, které bude spíš hlouběji v zahradě a dá mi to něco jiného, než když si sednu na terase. Bude mě bavit to, že se skryji pod korunami stromů, budu si užívat blízkost zvířectva a sednu si třeba k vodě, když mám to štěstí, že na zahradě nechybí jezírko.“

K internetu se dnes dá připojit i jinými způsoby, než prostřednictvím klasické wi-fi. Tím spíš Ferdinand Leffler doporučuje, ať maximálně využijeme to, že nám zahrada může nabídnout něco jiného než obývák. Otázka ale zní, v čem se takový koutek pro práci liší třeba od zahradní jídelny… Není nakonec lepší vytvořit jeden univerzální prostor, který poslouží pro oba účely?

Dopřejte si home office na čerstvém vzduchu

Foto: Shutterstock

Fantazii se meze nekladou

„Ve větší zahradě kolem 1000 m² si dovedu představit, že si velmi citlivě vytipuju místo, které bude sloužit jen k práci, bude jenom moje a nikdo mi tam nebude chodit. Je to úplně stejné, jako když si vytvářím pracovnu v domě – mít jedno parádní místo, kde můžu nechat rozdělanou práci a na chvíli někam odejít, je velký luxus,” říká s úsměvem zahradní architekt.

Pokud vlastníte pozemek skromnějších poměrů nebo pracujete z domova jen nárazově, vyplatí se vám funkce posezení kombinovat. „V menší zahradě do 800 m² rozhodně doporučuji uvažovat o univerzálnějším řešení, protože se mi tam většinou nevejdou dvě stavby tak, aby to vypadalo dobře. Když si budete dělat zahradní kuchyň, jídelnu nebo odpočívárnu u sauny, od začátku přemýšlejte o tom, že je můžete využít i jako office,” radí Ferdinand Leffler.

Dopřejte si home office na čerstvém vzduchu

Foto: Shutterstock

Stabilní stůl, základ práce

Ať budete vytvářet extra zahradní kancelář, nebo u jediného stolu zvládnete práci i zábavu, vždy platí, že by měl stůl stát na zpevněné ploše, aby se neviklal. Podle Ferdinanda Lefflera se nedá říct, který z mnoha materiálů bude pro podlahu vhodnější.

„Rozhodně bych žádný ze zpevněných materiálů nevypichoval. Hodně záleží na tom, jaký design to místo na práci v zahradě bude mít. Pokud ho budu přidružovat k modernímu domu, dovedu si představit, že to může být beton. Pokud to bude někde na chalupě, tak proč by tam nemohly být kámen nebo dřevo?“ Zpevněná plocha vám vedle stabilní pracovní plochy zajistí i další benefity – budete moct prostor využít na práci třeba i po dešti.

Pokud pro vás takováto architektonická řešení nebudou v nadcházejících sezonách aktuální, nevěšte hlavu. Benefity kancelářské práce na zahradě si můžete užívat i tak. „Fantazii se meze nekladou – zahradní kancelář může být vlastně i lavice v zahradě, kam si jdu něco přečíst. Spousta lidí si vůbec neuvědomuje, že místa, která si v zahradě vytvořili, můžou fungovat i jako office… Právě k takové zásadní změně vnímání bych chtěl vyprovokovat všechny čtenáře.“

Text: Veronika Košťálková, foto: Shutterstock

Dopřejte si home office na čerstvém vzduchu