Kámen jako duše zahrady

Je skoro nezničitelný, může mít spoustu podob i barev a dá se použít na tisíc způsobů: od obložení jezírka, přes stavbu suchých zídek a zahradních cestiček, až po vytváření různých uměleckých prvků. Kámen zkrátka nezapře svou jedinečnost, a nesmí proto chybět na žádné zahradě. Co můžete od jednotlivých druhů hornin očekávat a proč mezi nimi vybírat s velkou důkladností?

Kámen jako duše

foto: Lucie Peukertová

S kamenem můžete – stejně jako s kterýmkoli jiným materiálem – velmi snadno šlápnout vedle. Běžně dostupná nabídka kamenných „exotů“ sice může působit lákavě, pamatujte ale, že se do zahrady hodí především místní kámen. Tedy ten, který se přirozeně vyskytuje v nedalekém lomu nebo který objevíte při výkopových pracích na svém pozemku. Tento kámen je tady „doma“, díky čemuž nikdy nebude na vaší zahradě vypadat cize, a to ani ve velkém množství. Pokud si tedy přejete, aby kámen zahradu citlivě doplňoval a aby na sebe zbytečně neupozorňoval, vyplatí se vám, když vsadíte na domácí kartu. Občas naopak dává smysl, když trochu vybočíte ze zajetých kolejí a zvolíte třeba i jiný typ horniny – měl by si ale dobře „rozumět“ s ostatními materiály. Pokud navzdory všem pravidlům zvolíte kámen, který se tomu místnímu ani trochu nepodobá, snažte se tuto horninu na zahradě zopakovat na více místech. Rozhodně ji už nekombinujte s jiným kamenem.

Přírodní lomový, štípaný nebo řezaný?

Nejde jen o volbu té správné horniny, každá se totiž různým způsobem ještě upravuje. Lomový přírodní kámen mívá ostré hrany a dají se získat opravdu velké bloky, ze kterých postavíte velkolepou skalku nebo krásnou kamennou dominantu do trávníku nebo trvalkových záhonů. Štípaný kámen se uplatňuje hlavně na stavbu suchých zídek, ale poslouží vám i pro obklad pravidelných jezírek nebo na zahradní cesty. Podobné použití má i kámen řezaný, který poznáte podle hladkých a dost přesných hran. Dá se pořídit i ve formě leštěných desek.

 

Kámen jako duše

foto: Lucie Peukertová

Kamínky místo klimatizace

Chcete se pustit do skalky, zahradního suťoviště či do velkého přírodního jezírka? Pak vsaďte na větší kamenné bloky. Jemnější frakce upotřebíte u dalších zahradních projektů: hrubé kamenivo se používá do podloží pod zahradní cesty i pod stavby, štěrk frakce 4–8 mm, 8–16 mm nebo 16–32 mm pak slouží jako spolehlivý mulč do trvalkových nebo bylinkových záhonů, do skalek i suťovišť. Často se pro tento účel míchá i několik frakcí dohromady, výsledek pak vypadá mnohem přirozeněji. Kromě toho, že štěrk stejně jako mulčovací kůra zabrání prorůstání plevelů, také ochlazuje povrch půdy. Takovouto klimatizaci oceníte hlavně v horkém letním počasí, kdy se výrazně podepíše na sníženém odpařování zálivkové vody. Vedle štěrku se jako dekorativní mulč používá také kačírek, který prozradí typická zaoblená struktura (v podstatě se jedná o menší valounky). I tento materiál se nabízí v různých velikostech a v rozmanitých barvách – paleta sahá od čistě bílé přes směsi barev až po šedou a okrovou.

Valouny? Vypadají krásně, ale jen někde

Možná jste se i vy sami nechali zlákat nádhernými valouny, které běžně najdete v sortimentu zahradnictví – a obvykle si můžete vybírat z mnoha velikostí a barev. Valouny nacházejí uplatnění ve skalce i ve vodních prvcích, pokud se pro ně ale jednou rozhodnete, dejte jim přednost rovnou na celé zahradě. Velmi špatně totiž působí v kombinaci s kamenem ostrohranným, s nímž tvoří naprostý protiklad.

 

Kámen jako duše

foto: Lucie Peukertová

Sjednocení, základ úspěchu

Kámen se může stát perfektním doplňkem každé zahrady, ale nesmí se příliš překombinovat. Na zahradě by se měla objevit nejlépe jediná hornina, což ale platí v jakékoliv podobě. Pokud se tedy žula objeví třeba na zahradní cestě, ve skalce a u koupacího jezírka, pak pro mulčování záhonů ideálně také použijte štěrk. Ten nemusí být nutně žulový, žule se dost podobá i rula, určitě však zvolte stejnou strukturu i odstín. Pozor si pak dávejte na barevné kontrasty: když spojíte bílý vápenec s břidlicí, která se blíží černé barvě, půjde o příliš výrazný protipól. Barvy se snažte alespoň trochu sladit, odstín se může mírně lišit.

I kámen potřebuje údržbu

To, jestli bude nutné o přírodní kámen pečovat, záleží hlavně na cíli jeho použití. Pro někoho může být mech na povrchu vítaným přírodním zpestřením, jiný v něm uvidí estetickou vadu. I v jezírku vás ale může čekat nemilé překvapení v podobě zelené řasy a sinic. Ty mnohem zřetelněji poznáte na povrchu světlého pískovce a vápence, proto se do vodních prvků lépe hodí kámen tmavší barvy. I v té nejčistší vodě totiž dojde k mírnému zbarvení kamene. Zatímco z nestabilního pískovce tento povlak jen těžko smyjete, z tvrdých hornin se dá odstranit například tlakovým čističem. Ostatně právě jím budete určitě uklízet i kamenné cesty, do kterých se nejvíce doporučují nezničitelné horniny v podání ruly a žuly.

 

Kámen jako duše

foto: Lucie Peukertová

Kámen tentokrát trochu jinak

Protože se tento přírodní materiál dá různě řezat i brousit, designéři si ho oblíbili také pro účely miniaturních vodních prvků, tedy ptačích pítek, fontán i vývěrových kamenů. V jednoduchosti se ukrývá velké kouzlo, což platí i tady. Z praktického hlediska vás jistě potěší, že se dekorativní kamenné prvky dají považovat za téměř nezničitelné. Vyniknou nejen v klidné části zahrady, kde budete relaxovat s knížkou v ruce, ale také poblíž odpočinkové terasy. Praktickým doplňkem každé grilovací terasy či letní kuchyně se pak stane kamenné umyvadlo nebo dřez.

S vodou si prostě rozumí

Kámen je velkým tématem i u jezírek a koupacích biotopů. Bez něj by vodní prvek téměř nemohl vzniknout – zpravidla kryje jeho horní hranu, výsadbové kapsy i dno, a to v mnoha podobách. Zatímco větší kusy poslouží na obklad, jemný štěrk nebo kačírek ve vodě supluje výsadbový substrát. Ten by zde totiž zbytečně znečisťoval vodu, rostliny se proto sázejí rovnou do minerální drtě. Rozhodně nehrozí, že by trpěly nedostatkem živin, svými kořeny je totiž získávají z vody, již rovnou efektivně čistí.foto: Lucie Peukertová

Text a foto: Lucie Peukertová

Kámen jako duše zahrady