Místo růží vysázeli javory

Majitelé netoužili po kvetoucí okrasné zahradě, proto místo růží sázeli různobarevné javory, dřišťál a další zajímavé dřeviny. Vyplatilo se to. Jsou krásné po celý rok.

Majitelé mají rádi jednoduchost a věnují se sportu – obojí je v malé zahradě poznat. Místo původně navrhovaného elegantního jezírka se zaoblenými břehy vybudovali bazén. Nechybí ani zajímavé sportovní zákoutí, které je zkonstruované ze zprohýbaného akátového dřeva. „Dříve se na hrazdě a na provazových žebřících houpaly hlavně naše děti, dnes to baví i hosty, kteří přijdou na grilování,“ prozrazují.

Na většině okolních zahrad vidíte jen trávník a mix trvalek, zde je to jinak. „My jsme na květináče s muškáty nebyli moc zvědaví, proto jsme už rok před stavbou domu hledali inspiraci v časopisech a prohlíželi si realizace architektů. Nejvíc se nám zalíbily zahrady, které navrhuje firma Marciánová z Kostelce na Hané,“ vysvětlují vlastníci a dodávají, že ji nakonec také oslovili.

Pohled z okna
Dům je zapuštěný třicet centimetrů pod úroveň terénu. Koukáte-li se z obýváku ven, je to dosti zřetelné. Architektku proto napadlo, že uspořádá zahradu tak, aby výhled z okna působil jako obraz. Volba rostlin byla pro zahradnickou firmu výzvou, protože místa pro vyšší zeleň se zde nachází málo a bylo třeba sem vysázet takový mix jehličnanů a listnáčů, aby zahrada působila co nejpestřeji a nejbarevněji. Volili proto exotické i tuzemské jehličnany různých barev a velikostí – od bonsají až po cypřiše.

Na radu odborníků vlastníci sázeli již vzrostlejší dřeviny, proto není patrné, že zahradu zakládali teprve před čtrnácti lety. „Jsme spokojeni, že je celoročně ke koukání, jen v zimě díky habrovému plotu trochu zprůhlední,“ svěřuje se majitelka a dodává: „Líbilo se nám, když firma navrhla rozčlenění lehce svažitého pozemku do tří výškově odlišných zón orámovaných zídkami. Ty nižší a spíše okrasné jsou ložené nasucho z menších kamenů, opěrné zídky u domu a nad bazénem, vytvarované do oblouku, jsou z mohutnějšího materiálu – umělého pískovce – s klasickým spárováním.“

Pěkná je suchá zídka kolem odpočinkového místa u bazénu, kontrastující s dobře omyvatelným litým kamínkovým kobercem Piedra. Terasu u domu a kolem bazénu majitelé propojili několikastupňovým schodištěm. Různorodost zahrady podporuje i kombinace kamenného koberce s příjemně působícími dlaždicemi z umělého pískovce a červenou zámkovou dlažbou u vjezdu na pozemek.

Kontrast přímek a oválů
Zahrada se začala budovat zároveň se stavbou domu a podle netrvalo to příliš dlouho. „Nejprve přišly na řadu zemní práce – tedy vybagrování jámy pro jezírko a rozvržení pozemku na část trávníkovou a relaxační, s terasou zapuštěnou podle projektu do nárožní části domu. Za dva dny bylo hotovo. Hned poté nastoupili zahradníci,“ říká majitelka.
Oblouky zídek doplňují i z čistě praktických důvodů rostliny na předzahrádce a řadu nízkých dřevin nad bazénem. Naopak záhon u jižní strany zahrady má klasický obdélníkový tvar. Pravoúhlý půdorys dostalo i dlážděné posezení u rohu domu.

Výsadba, která neomrzí
Okrasné dřeviny v současnosti poskytují možnosti téměř nekonečného množství kombinací. Právě tato zahrada je toho krásným příkladem. Nejvyšší stromy zastupují okrasné smrky, například smrk východní nebo Rothenhaus, spolu s jedlí a převislým bukem. Cedr u plotu měl zakrýt pohled na štít domu, spolu s katalpou variety Nana, která tady netvoří klasicky kulovitou korunu, ale majitelé ji raději zastřihávají, aby nepřerůstala.

Nad bazénem jsou vysazené další dřeviny – smrk pichlavý, italské a dlanitolisté javory, včetně červenolistých a žlutolistých odrůd, jalovce, cypřiše a nízké kultivary borovic, tsug a smrků. Vedle domovního posezení najdete bobkovišeň, tamaryšek, plazivý smrk Formánek nebo další z převislých buků.

Kouzlo živých plotů
Zvlněný pás nízkých dřevin mezi domem a bazénem je jedinou výsadbou ve volném prostoru zahrady. Zastřihávaný tis a nízký kulovitý kultivar borovice ještě opticky ozvláštňují východní a západní stěnu domu.

Zbývající dřeviny pak lemují hranice pozemku, a to velmi nápaditě. Tam, kde stačí úzký a nízký plot, najdete jen obyčejné pletivo popnuté loubincem, které podél jižní stěny domu zvyšují plot okrasné jabloně vyvázané do plochých svislých treláží.

Roh zahrady u bazénu zastínily z jedné strany klasické zastřihávané túje – to kvůli závětří. U protilehlé, severní hranice pozemku můžete vedle skupiny kroucené lísky a tří smrků obdivovat i vzorně střižený živý plot z habrů. Zajímavý je ovšem zejména živý plot z červenolistého dřišťálu před domem, který ohraničuje prostor tvořený pruhem trávníku. Volně přístupný je tam sloupek pro elektroměr, stejně jako stejný zděný sloupek s poštovní schránkou a hustými jalovci po stranách.

Čas na odpočinek
Praktická zámková dlažba před garáží je jediným strohým technickým prvkem zahrady. I tady se ovšem našlo místo pro vzrostlý smrk východní a opodál pro mladou magnolii. Dům tu zdobí nízké dřeviny pod okny a květinové truhlíky na parapetu.

Na zahradě nechybí ani odpočinková část – k posezení slouží jak pedigová křesílka v otevřeném prostoru – terase vestavěné do nároží domu, pergola v rohu zahrady nebo opalovací lehátka na opačném konci bazénu.

Bazén na druhý pokus
Bazén u domu původně nebyl. Zahradní architekt nejprve vybudoval koupací jezírko. Později k němu přibyla pergola, a nakonec se majitelé rozhodli pro velký venkovní bazén. Voda je přisolovaná, a proto krásně čistá. Pro spláchnutí soli nebo pro krátké osvěžení je k dispozici sprcha. A na protažení těla opodál prolézačku s hrazdou a houpačkou.
Nelze přehlédnout ani českou vlajku na vysokém stožáru, která vyčnívá za severní stranou plotu. Stojí na kulatém plácku s posezením a ohništěm, u kterého se místní scházejí na sousedská posezení.

 

Radka Borovičková, foto Zdeněk Roller

Místo růží vysázeli javory