Kámen v zahradě

Krásný, přírodní, nezničitelný, univerzální…. Dobrých vlastností, které má kámen, byste našli mnohem více. Byla by proto škoda ho v zahradě nevyužít.

 

Cesty a chodníky

Při výběru materiálu určeného na stavbu zahradních cest se zajímejte o jeho odolnost vůči povětrnostním vlivům, protiskluzové vlastnosti nebo to, zda jste schopni cestičku vytvořit svépomocí. Poměrně oblíbený bývá kámen štípaný, který má skvělé protiskluzové vlastnosti. Stejně tak je vhodný třeba i řezaný pískovec, ovšem snese mnohem menší zátěž než třeba žula nebo rula. Snažte se vždy získat kámen z místního lomu, bude na zahradě působit přirozeněji než ten z dovozu.

 


Kamenné obklady

Pokud si přejete výjimečnou, krásnou a originální fasádu, obložte ji kamennými pásky. Jsou odolné, jejich životnost se počítá v řádu desítek let. Nejčastěji se vyrábějí z pískovce, vápence, žuly nebo i travertinu. Vybírejte jej nejen podle vlastností, ale také aby ladil s domem a jeho okolím.

 


Nejen do skalek

Ať už jeden velký nebo skupina menších kamenů ozdobí skalku nebo záhon s trvalkami i vřesy. Je na vás, zda sáhnete po oblých nebo ostrých tvarech, nekombinujte je ale dohromady. Vždy ale druh přizpůsobte pěstovaným rostlinám. Například žula a pískovec jsou kysele působící horniny, naopak travertin a pěnovec budou vhodné pro pěstování skalniček původem z vápencových oblastí. Čím větší použijete kameny, tím více budou připomínat skalní útes.

 


Schody a schodiště

Z kamene lze vytvořit také zajímavé schodiště, jednotlivé bloky pravidelných i nepravidelných tvarů lze skládat I nasucho. Mezery mezi nimi vyplňte zeminou a osázejte suchovzdornými skalničkami, které schodiště příjemně ozelení. K tomu se výborně hodí například netřesky, rozchodníky nebo různé odrůdy mateřídoušek.

 


Ozdobná koryta

Stará kamenná koryta – klidně i poškozená – poslouží jako ozdobné nádoby, v nichž můžete pěstovat nejen letničky. Jen pozor na to, pokud nemají otvory pro odtok vody, aby rostlin nestály v mokru a neuhnívaly jim kořeny. Pak vytvořte na dně drenážní vrstvu.

 


Ozdobný mulč

Minerální mulč – štěrk, kačírek nebo kamenné drtě – se hodí jak do přírodní, tak i moderní městské zahrady. Přirozeně působí například ve skalce, na střešní zahradě, v kamenných korytech, ale také v prérijních trvalkových záhonech. Kromě toho, že brání nadměrnému zaplevelení záhonů, během horkých letních dnů navíc ochlazují půdu, čímž sníží i výpar zálivkové vody. Minerální mulče jsou nejen praktické, ale navíc na zahradě dobře vypadají a jsou cenově dobře dostupné.

 


Kolem jezírka

Tento odolný přírodní materiál se hodí také na obklad okrasných nebo koupacích jezírek, a to v různých frakcích. Zatímco velké bloky skvěle vytvoří prameniště či vodopády, kámen v jemnější frakci umožní i výsadbu bahenních i vodních rostlin v čistící i hlubinné zóně.

 


Nenápadné obrubníky

Několik kamenů vyskládaných vedle sebe vytvoří nenápadný předěl mezi záhony, trávníkem či trvalkami a podobně. Stanou se tak ozdobou zahrady v době, kdy rostliny nekvetou. Doplnit je ještě můžete pásem mulče.

 


Kolem ohniště

Ohniště ohraničení řadou kamenů, je klasikou, která se do zahrady vrací. Mají nejen okrasnou, ale i bezpečnostní funkci – brání rozšíření ohně do okolí. Prostor kolem není třeba dláždit, klidně nesypte kámen drobné frakce i sem nebo zvolte kombinaci se stále oblíbenějším zhutněným mlatovým povrchem. Oproti betonu či dlažbě propouští vodu, která se rychle vsákne a pár minut po dešti po něm můžete opět chodit.

 


Univerzální gabiony

Gabiony, tedy drátěné koše vyplněné kamenem, mají v zahradě široké použití. Postavíte z nich plot, opěrnou stěnu, nosné sloupy pergoly, a pokud je doplníte dřevěnou deskou, vznikne i praktický stůl nebo lavice. Jde o bezúdržbový prvek s životností několik desítek let. Oblíbené jsou i varianty, kdy se při stavbě plotu střídají například s dřevem. Anebo se do košů vysazují dřeviny či rostliny, které tady prorůstají.

 

 

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock a profimedia.czs

Kámen v zahradě