Svízel mění mléko na sýr

Za své netypické jméno vděčí svízel syřišťový schopnosti měnit mléko na sýr. Srážení mléčné bílkoviny způsobuje enzym parachymosin. Rostlina sýru dodávala i krásnou sytě žlutou barvu. Třebaže se v potravinářství už nevyužívá, v léčitelství a kosmetice má stále svůj význam.

foto Shutterstock

 

Svízel syřišťový (Galium verum) patří k méně známé čeledi mořenovitých, podobně jako třeba mařinka vonná. Je pro ně typická poléhavá chudě větvená hranatá lodyha. Listy svízele jsou úzké, drobné zlaté květy, které se objevují v plném létě, voní krásně po medu. Na jedné rostlině jich najdete desítky. Má-li svízel ideální podmínky, tedy sušší slunné místo, dorůstá až do metrové výšky.

 

Léčivé účinky

Svízel je známý jako účinné diuretikum, tedy pomáhá s odvodněním těla, odstraňuje křeče způsobené ledvinovou kolikou a zmírňuje i otoky způsobené špatným odváděním tekutin z těla. Lze jej ale využít i pro zevní ošetření těžko se hojících ran, opruzenin nebo proleženin, bércových vředů a podobně. Koupele připravené z jeho odvaru uleví i při popáleninách a rozsáhlých vyrážkách. Vlažným odvarem se doporučuje kloktat při zánětech v dutině ústí a aftách, pomáhá ale i obyčejné žvýkání čerstvých listů. Kašovité obklady z povařené nati pomohou i při bolestech kloubů. Bodne-li vás na výletě hmyz, potřete místo rozmělněnou natí. Protizánětlivé a čisticí účinky svízele využívají i kosmetické firmy do výrobků pro ošetření pleti.

foto Shutterstock

 

Sběr

Svízel běžně roste na loukách a krajích světlých lesů, proto je zbytečné ho pěstovat na zahradě. Sbírá se, když rozkvete jeho nať. To bývá od června do konce prázdnin. Někdo rostliny vytrhává celé, kořeny jsou totiž velmi slabé a jde to snadno. Pracnější, ale lepší je odstřihnout bylinu asi dlaň nad zemí. Nať můžete sušit na slunci rozprostřenou na sítech nebo svázanou do snopků.

foto Shutterstock

 

Svízel přítula

Léčivé účinky má nejen svízel syřišťový, ale i příbuzný druh, svízel přítula (Galium aparine) s nenápadnými zelenobílými květy. Nejčastěji roste na vlhkých a živinami bohatých místech. Najdete ho i v opuštěných lokalitách, jako jsou výsypky, náspy či opuštěné průmyslové areály. Celá rostlina je pokryta drsnými přilnavými chloupky, které fungují jako suchý zip, za jejichž pomoci se poléhavé slabé lodyhy společně se sousední vyšší vegetací dostávají za světlem. Jemné ostny s háčky mají i plody a díky nim se v srsti zvířat nebo na oblečení lidí rychle šíří krajinou. Proto je svízel přítula považovaný za odolný plevel, který se vyskytuje prakticky po celém světě. Má podobné léčivé schopnosti jako svízel syřišťový, tedy odvodňuje a hojí rány i vředy na kůži. Léčivý je i bíle kvetoucí svízel povázka (Galium mollugo).

 

Léčivé přípravky

Čaj pro odvodnění

Dvě polévkové lžíce sušené nati přelijte litrem vřelé vody a odvar nechte asi čtvrt hodiny stát. Po scezení popíjejte čaj o celý den. Tak zabráníte křečím a podpoříte vylučování.

 

Odvar do koupele

Jednu až dvě polévkové lžíce nebo větší hrst sušené svízelové nati zalijte vodou a nechte přejít varem. Po zchladnutí asi na sedmdesát stupňů přes sítko vlijte do připravené koupele. Připravený odvar lze využívat i k obkladům, potom ale musí být studenější. Látku nasáklou léčivou tekutinou nechte na kůži ležet alespoň dvacet minut.

 

Mast pro omlazení pleti

V hrnci rozehřejte půl kilogramu čistého vepřového sádla, do rozehřátého tuku nasypte čtyři plné hrsti čerstvého svízele a nechte zpěnit. Promíchejte a zakryté nechte přes noc vychladnout. Následující den mast znovu v hrnci zahřejte, aby byla dostatečně tekutá k propasírování přes čisté plátno. Zbylé byliny ještě vymačkejte a mast nalijte do uzavíratelných nádob. Ty uchovávejte v lednici. Používejte třikrát týdně na čistou napařenou pleť.

 

 

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock

Svízel mění mléko na sýr