Akční léto v přírodě? Dejte kůži první pomoc

Letní výlety a dovolené občas přinášejí vedle radosti i kožní potíže: spáleniny od slunce, potničky, drobná poranění či hmyzí bodnutí. Lékárničku ale kolikrát ani vybalovat nemusíte – o příjemnou úlevu se postarají bylinky, které rostou na dohled. Dají se buď využít přímo, nebo ve formě odvarů, které snadno připravíte i ve stanovém kempu či na chatě.


Jitrocel kopinatý

Třebaže jitrocel (Plantago lanceolata) hojí především vnitřní orgány a pomáhá i při kašli, neměli byste ho minout bez povšimnutí ani na výletech. Jeho šťáva totiž umí výborně ošetřit nejrůznější drobná poranění, počínaje odřeninami a konče včelím píchnutím. Obsahuje totiž aukubin, látku, jejíž antibiotický účinek se dá srovnat s penicilinem. Společně se slizovými látkami a tříslovinami má výrazně protizánětlivý a čisticí efekt. Rozemnuté listy vám v přírodě poslouží jako provizorní náplast nebo obvaz. Pokud chcete jitrocel sbírat pro použití v zimě, největší sílu mají jeho listy v době kvetení, tedy od května do září. Usušte je tak, aby byly rozložené vedle sebe – ve vrstvě by vám zhnědly, což značí, že došlo ke zničení léčivých látek. I když se v lékařských knihách doporučuje přednostně jitrocel kopinatý s dlouhým listy se sbíhavou žilnatinou, pro rychlou pomoc vám poslouží i jeho blízký příbuzný, jitrocel větší (Plantago major). Poznáte ho podle velmi pevného řapíku a okrouhlých listů velkých jako lidská dlaň.

foto Shutterstock

Tip pro vás: Abyste na cestách získali léčivou šťávu pro ošetření, nasbírejte několik nejdelších listů a zavažte je uprostřed na uzel. Rostlinný materiál tak lépe rozmačkáte mezi dlaněmi (doporučujeme krouživé pohyby) a bude se vám snáz držet, než kdybyste listy jen zmuchlali. Během chvilky získáte jednu až dvě lžičky léčivé šťávy – třeba na ošetření odřeného kolene.

 

Řebříček obecný

Skromný řebříček (Achillea millefolium) najdete téměř všude – nejčastěji roste na sušších prosluněných loukách, ale bez problémů snese i vlhčí prostředí příkopů. Po rozemnutí vydává typickou kořenitou vůni, za níž stojí chamazulen, kafr a další vonné látky. Výraznou hojivou sílu mají nejen jeho plochá květenství bílých či narůžovělých kvítků, ale i jemné dělené listy. Latinský název této léčivky evokuje neporazitelného Achillea, patřila totiž k nepostradatelné výbavě vojenských ranhojičů, kteří odvarem z této byliny ošetřovali šrámy z boje. Schopnosti zastavit krvácení a čistit poranění si na řebříčku ceníme dodnes. Pomoct umí také při nejrůznějších zažívacích potížích, nehledě na fakt, který orgán z břišní dutiny za nimi stojí.

foto Shutterstock

Tip pro vás: Ošetřit rány pomohou studené nebo teplé obklady, které si připravíte z jedné polévkové lžíce nasušené kvetoucí nati. Tu přelijete šálkem vřelé vody, necháte stát asi deset minut a po scezení můžete odvar používat pro ošetření odřenin, pohmožděnin i nečisté pleti. Další využití řebříčku spadá do gastronomie – jemně dělené listy mají mírně slanou, nahořklou chuť a dají jimi kořenit letní saláty i grilované steaky.

.

Rakytník řešetlákový

Ačkoli se této bylině (Hippophae rhamnoides) přisuzují především vnitřní účinky, dá se výborně využít i jako dvojitá prevence při pobytu na sluníčku. Esence z dužiny plodů rakytníku ochraňuje nejen před spálením kůže, ale i před tvorbou takzvaných slunečních oparů, na které mohou trpět lidé citliví na sluneční záření. Pro silnější obranyschopnost si nadávkujte deset kapek oleje třikrát denně, a to minimálně dva týdny před odjezdem k moři. V užívání pak směle pokračujte po celou dovolenou.

foto Shutterstock

Tip pro vás: Rakytníkový olej se preventivně používá proti výsevu oparů i lokálním způsobem, kdy se jím rty přímo potírají. Má načervenalou barvu, ale rychle se vstřebává.

 

Sedmikráska chudobka

Jemná rostlina (Bellis perennis) se využívá přednostně pro dětskou kosmetiku a koupele, kdy spolu s další stálicí pediatrů – violkou trojbarevnou – umí ulevit od ekzémů a opruzenin. Největší vliv mají v ní obsažené slizové látky, saponiny a třísloviny, které urychlují látkovou výměnu, pomáhají hojení kožních problémů a tlumí svědění. Fungují výborně jak v čajových čisticích směsích proti kašli a zahlenění, tak v prostředcích pro zevní ošetřování nejrůznějších dermatitid. Sbírají se listy a květy – čas nejkvalitnější bylinky sice pro letošek už uplynul (přichází každoročně v květnu a červnu), ale vypravit se na ni můžete po celou sezonu, tedy od dubna do srpna.

foto Shutterstock

Tip pro vás: Hrst čerstvých listů a květů se přelije čtvrtlitrem vroucí vody a nechá se deset minut odstát. Scezený odvar se používá i na podvrtnutí, natažené šlachy nebo pohmožděniny, podporuje totiž vstřebování krevních výronů a otoků. Sedmikráska by se také měla stát pravidelnou součástí jarní očistné kúry – zeleninové saláty vizuálně ozdobí, a ještě učiní zdravějšími.

Heřmánek lékařský

Nesmíme zapomenout ani na tuto stálici mezi evropskými léčivkami (Matricaria recutita, syn. Matricaria chamomilla), která proslula svým kladným vlivem při vnitřním i vnějším využití. Co se kožních potíží týče, za uklidňujícím účinkem heřmánku stojí éterické oleje alfa-bisabolol a chamazulen. Z toho důvodu bývá součástí nejrůznější kosmetiky, především dětské, kde se osvědčuje jako první pomoc při plenkové dermatitidě. Její hojivý a chladivý efekt se dá využít i při popáleninách od sluníčka, kdy do odvaru připraveného z heřmánku namáčíte látku a tu pak přikládáte na poškozenou kůži. Menší plocha se dá jednoduše zakrýt i sáčky s vyluhovanou bylinkou, ze které se odvar připravuje. Tato subtilní rostlina není šťavnatá, takže se nedá použít přímo, ale odvar z hrsti květů připravíte za několik minut. A víte, jak ve volné přírodě najisto rozeznáte heřmánek od rmenu? Když podélně roztrhnete květ, ten heřmánkový má uvnitř květního lůžka dutinku, kdežto rmen má toto místo plné.

foto Shutterstock

Tip pro vás: Heřmánek pomůže jako mírné sedativum i ve chvílích, kdy hledáte příjemné uklidnění po dlouhém dni na slunci. Zvláště děti bývají po hodinách u vody rozdováděné a mohou mít problém s usínáním. Šálek vlažného heřmánkového čaje jim pomůže tento problém překlenout.

 

Pupalka dvouletá

Olej ze semen této snadno pěstovatelné dvouletky (Oenothera biennis) má silné účinky, v domácích podmínkách se ale připravit nedá – pupalkový olej tedy hledejte v lékárnách. Jeho vyzkoušení na vlastní kůži, nicméně, doporučujeme – umí ulevit při těžkých alergických reakcí i bolestivých ekzémech, pro běžná léčiva často marně hledají řešení.

foto Shutterstock


Rychlá pomoc při bodnutí hmyzem
Nejjednodušší řešení na cestách? Použijte šťávu z rozmělněných listů jitrocele, sedmikrásky či máty. V jarních měsících výborně poslouží i česnek medvědí. Ošetření raději po dvaceti až třiceti minutách zopakujte ještě jednou.


 

 

 

 

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock

Akční léto v přírodě? Dejte kůži první pomoc