Skluzavku dětem, dospělým kuchyni

Herní prvky, skluzavky, bazén, venkovní kuchyň – na této zahradě se líbí dětem i dospělým, mohou zde relaxovat i sportovat, na pozemku o velikosti tři tisíce metrů čtverečních zbývá prostor na kopanou a další míčové hry.

Co děti na zahradě opravdu chtějí? Volný prostor na hry a běhání, a také různá částečně ukrytá zákoutí, kde by mohly realizovat své nápady. Zde nechybí ani jedno. Jihovýchodně orientovaný pozemek ve svahu nechala architektka proměnit na několik teras, které od sebe oddělují, zároveň také zpevňují a podpírají ohromné kameny. „Právě modelace terénu, která řešila velké převýšení parcely, byla v této zahradě nejdůležitější a nejtěžší. Některé firmy se toho zalekly, my nikoli,“ říká Lenka Vyhnálková z ateliéru Living in green. Zatímco zpevnění svahu nebylo jednoduché, vyskládat na takovou plochu jednotlivá centra – dětskou část, společenskou s bazénem a letní kuchyní i užitkovou se záhony – šlo poměrně snadno. Zbylo i dost prostoru na květiny, stromy a trávník.

Skluzavka do zahrady

Na velkém pozemku a v rodině se dvěma dětmi nesmí chybět herní sestava s věží, lany, houpačkami a skluzavkou. Místa na ni bylo dost, je postavená stranou od domu. Majitelé počítají s tím, že až děti vyrostou, nechají ji rozebrat a vznikne tady volná zatravněná plocha. Na skluzavku sem ale budou moci přijít děti kdykoli. Zahrada ve svahu totiž dovolila umístit do prostoru ještě dvě další, které kopírují terén. Zůstanou zde tedy skluzavky propojující spodní produkční část s malým polem a doklouzat se můžete z okrasné zahrady k bazénu.

Pro zimní grilování

Centrem zahrady se stal zapuštěný bazén s terasou na opalování, na který navazuje venkovní kuchyně s krbem. Vznikala současně s domem, proto i stylem a použitými materiály odpovídá jeho architektuře. Jde vlastně o plnohodnotnou kuchyň, do které je zavedená voda i elektřina. Vařit, stolovat nebo jen tak posedět s přáteli se tady dá nejen v sezoně, ale i po ní. Na zimu lze totiž altán uzavřít lamelami, teplo od krbu ji vyhřeje. Chlad tedy posezení nezkazí, investice do stavby se vyplatila, slouží po celý rok.

Kameny místo zídek

Kámen v zahradě neslouží pouze jako materiál pro opěrně zdi, které se kvůli hmotnosti jednotlivých bloků stavěly jeřábem. Hornina se opakuje například také jako dělící prvek nebo obrubník kolem okrasných záhonů, které architektka umístila po obvodu pozemku. Mezi rostlinami v blízkosti bazénu najdete i mulč z oblázků, borka použitá ve zbytku zahrady by se odtud mohla roznášet až do vody a komplikovat její čištění a údržbu.
Okrasné záhony jsou osazené mixem stromů, keřů, travin i trvalek. „vybírali jsme je tak, že rosliny postupně kvetou od jara do podzimu. Aby místo vypadalo dobře i mimo sezonu, o to se starají neopadavé dřeviny, některé z nich se barví do různých zajímavých odstínů, a také traviny,“ vysvětluje Lenka Vyhnálková. Převládají zde druhy domácího původu, podobné rostou i za plotem. Krásný výhled z domu je o to lepší, že se stírá rozdíl mezi zahradou a na ni navazujícími loukami a lesy.

Foto www.livingingreen.cz

Skluzavku dětem, dospělým kuchyni