Bylinné nápoje pro zdravé ledviny

Rubrika: rss-feed, Tipy

Funkce ledvin je nenahraditelná – nejenže odvádějí přebytečné tekutiny, ale navíc i filtrují odpadní a jedovaté látky. Řídí poměr kyselin a zásad, mají tedy významnou roli pro metabolismus celého těla, včetně hormonální rovnováhy. A jak jim v této práci pomoct?

Na úvod musíme zdůraznit, že skutečné nemoci ledvin vždy patří do rukou lékaře. V domácích podmínkách ale můžeme hodně udělat při onemocnění močových cest – zvlášť pokud tyto potíže máme nedoléčené a vracejí se nám. Pak mohou stav ledvinové tkáně ovlivnit natolik, že se vyvine ledvinová nedostatečnost. Bylinky představují pro tento typ potíží – tedy s ledvinami anebo s močovými cestami – velmi vhodnou kúru. Všechny tekutiny, které přes den vypijete, totiž přes ledviny procházejí, a tak je léčebný účinek takříkajíc bezprostřední. Jde jen o to, abyste vybrali správnou bylinu. Jiné se totiž používají na propláchnutí, jiné pomohou při ledvinových kamenech… A zcela odlišnými se podporuje proces uzdravování při zánětu močových cest, který sužuje hlavně ženy.

Dva kroky ke zdraví

Krokem číslo jedna jistě bude dezinfekce močových cest, za zánětem totiž stojí škodlivé mikroorganismy, především bakterie. Ty se množí a produkují bílkovinu, která je při laboratorním vyšetření „prozradí“. Pro jejich potlačení se z přírodních prostředků používají hlavně různé brusinkové preparáty. Účinná je i medvědice a americká klikva, která se brusinkám velmi podobá. Používají se především listy. Z domácích přírodních antibiotik nelze opominout zlatobýl, křen nebo okrasnou, ale překvapivě účinnou lichořeřišnici.

Coby druhý krok následuje proplachování. Nezní to moc příjemně, ale dostatečný příjem vhodných čajů (a tekutin vůbec) snižuje koncentraci metabolitů a minerálů v močových cestách – především máme na mysli produkty kyseliny močové. Jejich vysoká koncentrace (nebo i krystaly) dráždí a narušují výstelku močových cest i měchýře. Není třeba stále konzumovat jen „ledvinové“ čaje, ale když nasadíme několikadenní kúru odvarů vhodných bylin, zdraví v této oblasti jen podpoříme. Po překonaném zánětu močových cest se vyplatí věnovat čas i rekonvalescenci, aby se výstelka zahojila a získala zpátky svoji odolnost. Obnova trvá minimálně 14 dní, stejně jako po všech zánětech, na které se používají antibiotika.

Bylinné nápoje pro zdravé ledviny

Foto: Shutterstock

Zlatobýl

Častěji se s ním setkáte v okrasné verzi, konkrétně jde o zlatobýl kanadský (Solidago canadiensis). Pro farmaceutické účely se ale používá o mnoho méně nápadný zlatobýl obecný (Solidago virgaurea), který patří mezi evropské domácí rostliny. Najdete jej na slunných suchých stráních, dorůstá do výšky asi 30 centimetrů. Pro léčebné účely se odstřihuje asi 10–15 centimetrů horní kvetoucí nati s drobnými žlutými květy. Nať se suší ve stínu. Léčivou látku tvoří v první řadě flavonoidy, především rutin a saponiny, obsažené v květech a listech. Zlatobýl zvyšuje výkonnost ledvin, mírní záněty a uvolňuje křeč hladkého svalstva. Umí vyplavit ledvinový písek, má antibakteriální i antimykotický účinek. Pomáhá proto i při velmi obtížných kvasinkových infekcích (Candida). A další z jeho prokazatelných účinků? Dovede tišit bolest.

Tip pro vás: Při řezu byste neměli zasahovat do silných částí lodyh, které jsou dřevnaté a tuhé. Dílčí léčivé schopnosti mají i zahradní druhy, ten domácí nicméně jako jediný umí současně tišit bolest a tlumit záněty (díky glykosidu leiocarposidu). Okrasné druhy lze nicméně využít jako bylinu za účelem proplachování močových cest. Dvě čajové lžičky sušené nati přelijte šálkem horké vody a nechte dvacet minut stát, aby se uvolnily léčivé látky. Poté slijte. Pijte dva až čtyři šálky denně mezi jídly do dobu jednoho měsíce.

Lichořeřišnice

Lichořeřišnici větší (Tropaeolum majus) znáte jako nenáročnou, bujně rostoucí letničku, ve své domovině v Jižní Americe (pohoří And, Bolívie, Peru) ovšem proslula coby ceněné léčivo s výrazně antiseptickými účinky. Zatímco do povědomí u nás pronikla spíš jako půvabný doplněk jídla, v oblasti farmacie se nachází teprve na začátku. Využití jako léčivky mají především její kulaté listy na delších dužnatých řapících. Velmi snadno se pěstuje výsevem ledvinitých rýhovaných semen, roste rychle a za pár týdnů vytvoří bohaté porosty. Doporučuje se konzumovat listy přímo, účinek má už konzumace denní dávky 10 gramů čerstvých listů. Lichořeřišnice se podle farmaceutů svými účinky dá srovnat s penicilinem, nevytváří ale nebezpečnou rezistenci. Lze ale připravit i léčivou tinkturu, potom se rostliny sbírají koncem léta. Odvary a čaje se z lichořeřišnice zpravidla nedělají. Kromě močových cest významně posiluje i celkovou odolnost, a hlavně kondicí dýchací soustavy.

Tip pro vás: Syrové listy umí nejen léčit, neboť obsahují antibiotické látky, ale dají se využít i jako významný zdroj vitaminu C. Proto jistě neškodí, když lichořeřišnici vyhradíte větší plochu, jako třeba nakládačkám (má s nimi ostatně stejné nároky na kyprou a prohřátou půdu i termín výsevu). Budete pak tuto výtečnou rostlinu pravidelně využívat pro výživu i zdraví.

Bylinné nápoje pro zdravé ledviny

Foto: Shutterstock

Bříza

Tradiční součást léčivých čajů tvoří listy nejhojnější listnaté dřeviny (bříza bělokorá Betula pendula, bříza pýřitá B. pubescens). Mladé listy se sbírají během jara, nejčastěji od druhé poloviny května a v červnu. Z větviček se sdrhnou, proto se sběr musí provádět šetrně a sklizeň rozložit na několik stromů. Za schopností pomáhat s infekcemi močových cest stojí obsah flavonoidů a saponidů, dále pryskyřice a hořčiny. Neopominutelný je i vysoký obsah minerálů, konkrétně draslíku a vápníku. Kúra z březového listí se používá jako pročišťovací čaj, který má svoji funkci především na jaře, kdy se tímto způsobem z těla vyplavují škodlivé látky. Plní ale nepostradatelnou úlohu i jako rekonvalescence po prodělané infekci močových cest.

Tip pro vás: Čaj si připravíte z jedné polévkové lžíce březových listů přelité šálkem vroucí vody, nechává se čtvrt hodiny louhovat. Pije se třikrát denně po jídle, a to po dobu tří týdnů. Pomáhá při vracejících se infekcích močových cest, při bolestech močového měchýře i jako prevence před tvorbou močových kamenů. Pozor, aby se uvolněné škodliviny mohly z těla vyplavit, musíte vypít dostatek dalších tekutin. Tři až pět šálků březového odvaru doplňte ještě dvěma litry slabého ovocného čaje, zeleninového vývaru či teplé vody.

Businky a jiné lesní plody

Řada lesních plodů má výrazný dopad na lidské zdraví. Brusinky (stejně jako klikva pocházející z amerického kontinentu) vynikají velmi silným protizánětlivým účinkem svých listů i plodů. Domácí medvědici lékařskou (Arctostaphylos uva-ursi) najdete růst v horských lesích jako stálezelený asi půlmetrový keřík s lesklými oválnými listy a růžovými měchýřkovými květy. Můžete ji zaměnit s brusinkou, má ale větší plody a zpravidla rostou po jednom, nikoli po skupinkách jako u brusinek. Na rozdíl od nich se ale nedají jíst, naopak jsou mírně jedovaté – přesto patří k oblíbené potravě medvědů. Medvědici lze pěstovat na zahradě ve vřesovištích, volně v přírodě se sbírat nesmí, je totiž chráněná. Jako léčivé se sbírají listy, které se ale nehodí pro děti, těhotné ženy ani třeba lidi oslabené. Mohou při větších dávkách poškodit játra, proto se nepoužívají dlouhodobě. Užívání by nemělo přesáhnout deset dní, což odpovídá době, kdy odezní příznaky zánětu. Právě proti němu účinkuje hydrochinon, který dezinfikuje močové cesty.

Tip pro vás: Přípravky z medvědice působí močopudně a ničí choroboplodné zárodky. Mají vliv i na pH moči, čímž brání vzniku ledvinových kamenů. Obsahují látky, jež tlumí a zklidňují záněty sliznic močových cest. Čaj se připravuje z jedné lžičky sušených listů, které se přelijí šálkem vroucí vody. Po pěti minutách louhování se pije maximálně třikrát denně. 

Bylinné nápoje pro zdravé ledviny

Foto: Shutterstock

Přeslička

Také přeslička rolní (Equisetum arvense), tedy běžná rostlina zamokřených světlých míst nebo rumišť se dá dobře využít při léčbě obtíží ledvin a močových cest. Její vysoký obsah draslíku povzbuzuje funkci ledvin a podporuje vylučování, má tedy močopudný účinek. Nepřímo tak ovlivňuje celou řadu jevů souvisejících s oslabeným metabolismem, kromě močových cest tedy ovlivňuje i obtíže revmatické a kožní. Čisticí čaj z přesličky lze jen doporučit, zvlášť osobám ve vyšším věku, neboť kromě čisticího účinku vyniká přeslička i schopností dodat tělu kyselinu křemičitou, a zpevnit tak kosti. Rostlinu si nasbírejte na přelomu jara a léta, kdy je ještě jemná, stříhá se jen horní třetinu výhonů.

Tip pro vás: Nezapomeňte, že pevná nať přesličky potřebuje trochu jiné zacházení, aby se žádoucí látky uvolnily. Nejlepší je namočit ji přes noc (pět polévkových lžic nebo dvě menší hrsti nati do litru vody) a poté ji půl hodiny vařit. Dané množství, tedy pět šálků čaje, potom vydrží na celodenní popíjení.

Jalovec

Žádná středověká kniha o nemocech a jejich léčení nevynechává jalovec obecný (Juniperus communis) jako účinné vykuřovadlo. Jeho silné dezinfekční účinky zná lidstvo po staletí. Pro vykuřování se využívaly jalovčinky, tedy modravé dužnaté plody obsahující léčivé silice (myrcen, cineol), dnes se s ním častěji setkáme ve formě esenciálního oleje (pro vnější použití, například pro masáže) nebo tinktury (pro vnitřní použití). Té se třikrát denně konzumují 1–2 ml (to je 20 až 40 kapek) rozpuštěné v malém množství vody. Jalovec vyniká jako výborný prostředek právě pro léčbu močových cest, jedná se tedy o antiseptikum a diuretikum.

Tip pro vás: Plody jalovce lze sice sbírat koncem léta i v přírodě, ale výhodnější je si obstarat již hotové přípravky. Jalovčinky se před přípravou musejí rozmačkat a dlouho vařit, aby se z nich uvolnily potřebné léčivé látky.

 Text: Dagmar Cvrčková, foto: Shutterstock

Bylinné nápoje pro zdravé ledviny