Popínavé rostliny? Vyberte ty pravé

Popínavky většinou pocházejí z prostředí teplých oblastí, často z tropického pásma. Za jejich bujným růstem stojí potřeba předčit konkurenci v cestě za světlem. Sluneční svit je totiž pro rostliny naprosto nezbytný, jen s jeho pomocí dokážou přeměnit anorganické sloučeniny na organické, nutné k růstu a perspektivně i k množení. Najdete proto mezi nimi četné zástupce do teplých bytů, jejichž podmínky se tamějším podobají. Kromě všeobecně známých, mezi které spadá pokojový břečťan, potos nebo scindapsus, si vyberte i nějaké zajímavé, kvetoucí nebo s překvapivým vybarvením listů.

Popínavé rostliny

Foto: Shutterstock

Věncovec květnatý, madagaskarský jasmín

Stephanotis floribunda

Popínavá liána pochází z Madagaskaru a málo se větví. Stálezelené vejčité listy má postavené vstřícně, z jejich úžlabí vyrůstají v okolících silně vonné trubkovité květy. Má ráda světlo, přímé slunce ale nesnáší, teplota by měla kolísat kolem 20 °C, v létě ocení i rosení. V zimě, kdy světla ubývá, se doporučuje snížení teploty, v každém případě i pokles zálivky a hnojení. Substrát potřebuje humózní, mírně kyselý, s přídavkem zahradní půdy, která váže vodu. Na tu je věncovec v létě náročný.

Tipy pro pěstování: Pěstuje se často na větších kruzích z pevnějšího drátu, lze ho ale také vyvazovat, potom dorůstá i dvou metrů. Nejlépe se množí osními řízky, semena v našich podmínkách netvoří.

Popínavé rostliny

Foto: Shutterstock

Žumen

Cissus rhombifolia

Příbuzný vinné révy se může pochlubit energickým růstem, nejlépe vynikne na vyšších mechových sloupcích. Tvoří spoustu mladých šlahounů pokrytých pilovitými listy, z rubu stříbřitých, zatímco u starších listů pokrývají rub hnědé chloupky. Roste velmi rychle: šlahouny za jediný rok dosáhnou i dvou metrů, dají se z nich tvořit zástěny, hodí se i do závěsů. Musí se zaštipovat, aby byly pěkně husté. Potřebují světlé stanoviště, nikoli ale přímé slunce. Pěstuje se často i drobnější druh C. striata s pětičetnými listy.

Tipy pro pěstování: Rostliny vyžadují přes sezonu pravidelné přihnojení po 14 dnech. Spotřebují i dost vody, ale mají rády stálou vlhkost substrátu. V zimě jim vyhovuje snížení teploty na 15 °C.

Popínavé rostliny

Foto: Shutterstock

Voskovka

Hoya carnosa, Hoya bella

Oblíbená rostlina našich babiček zdobila světlé a chladné salony. Její veliká přednost? Pomalý růst. Tenké výhony s kožovitými, temně zelenými listy se dají velmi dobře vyvazovat na kruhy, pak tvoří mohutnou a bohatou siluetu. Nezaměnitelné, drobné kvítky v různých odstínech růžové se sametovým vnitřkem jdou velmi intenzivně cítit, za vůni to ovšem řada lidí neoznačuje. Často se pěstuje i takzvaná malá voskovka (Hoya bella) s menšími listy, ta ale není pnoucí, spíš převislá.

Tipy pro pěstování: Klasická voskovka (H. carnosa) má ráda zimní pokles teploty na 12–15 °C. Pozor na zálivku, nesmí se přelévat. Do teplých bytů se lépe hodí H. bella, pocházející z Barmy, ta může mít celoročně teplotu kolem 20 až 22 °C a více světla.

Popínavé rostliny

Foto: Shutterstock

Pepřovník

Piper crocatum, syn. Piper ornatum

Zajímavý druh pepřovníku zaujme barevně stříkanými listy, na tmavém podkladu najdete bíle vykreslenou nervaturu i fialové skvrnky, přičemž rub listu má fialový. U nás nekvete. Listy se v místě původu v Peru nazývají betel a používají se jako žvýkací tabák. Popínavá rostlina obstojí na světlém místě s přiměřeně vlhkou půdou. Ocení občasné rosení nebo mlžení, nevyžaduje zimní pokles teploty. Může se vysadit do zimních zahrad i jako půdopokryvný nenáročný druh.

Tipy pro pěstování: Bujný růst podpoříte mírným přihnojováním, a to během sezony od dubna do října. Množí se osními řízky nebo řízky s úžlabním pupenem.

Popínavé rostliny

Foto: Shutterstock

Text: Dagmar Cvrčková, foto: Shutterstock

Popínavé rostliny? Vyberte ty pravé