Tlaková myčka: chcete jemnou, nebo ultra silnou?

Zahradní nábytek, plot, grilovací rošt, terasa, zídka či dlažba – tomu všemu můžete vrátit dřívější vzhled pomocí obyčejné vody a wapky. Jenže které?

Tlaková myčka

Foto: Shutterstock

Tlakové myčky si dovedou účinně poradit i se zašlou špínou, mechem, plevelem nebo mastnotou, leckdy je ale oceníme i na banálnější, povrchové čistění – třeba když máme zablácené zahradní nářadí, holínky nebo auto. Ne vždy ale musíme vybírat ten nejsilnější model na trhu – některé povrchy byste mohli zbytečně vysokým tlakem i zničit. Ze všeho nejdříve se tedy hodí promyslet, co všechno si přejete tímto způsobem umývat – a jak daleko od domova.

Třebaže vám jako „první pomoc“ od bláta a nečistot vždycky může posloužit zahradní hadice, wapce přirozeně konkurovat nemůže – a to hned z několika důvodů. Prvním z nich logicky bude mobilita: přenosnou tlakovou myčku využijete třeba i na dovolené v kempu, na cyklozávodech, na roadtripu… Zkrátka kdekoli zrovna potřebujete očistit automobil, karavan, motorku nebo bicykl. Prodávají se dokonce i speciální nízkotlakové myčky pro domácí mazlíčky – ideální pro majitele psů, kteří mají sklon se během výletu vyválet v bahně, a poté by vám nejradši skočili do auta. Vířivý paprsek vody zde tryská do tvaru kužele, který pracuje efektivně, ale citlivě, takže se dá použít i na psí tlapky či srst. Myčka s nízkým tlakem se ale nehodí jen pejskařům, dá se použít třeba i na pohotové očistění stanu, kočárku, jízdního kola nebo obuvi. Typicky se jedná o kompaktní, akumulátorový model, u kterého nemusíte spoléhat na připojení do zásuvky – stačí doma nabít baterii a doplnit vodu do nádrže. Prodávají se i modely myček, které se v případě, že vám na cestách „klekne“ baterie, dají zapojit i do zapalování automobilu.

Dešťovka nebo kohoutková voda s čističem

Ještě více než na dovolených či výletech tlakové myčky oceníme tam, kde bychom jinak museli intenzivně pracovat s kartáčem, popřípadě i s nějakou chemií – a dlouze drhnout zašlou špínu, mastnotu, usazeniny či starý nátěr. A zde už se dá účinnost obyčejné vody výrazně zvýšit právě tlakem – i když nutno dodat, že leckdy se i do wapek přidávají speciální čisticí prostředky, nad kterými by ekologové asi úplně nejásali.

Pokud byste chtěli vrátit udržovaný a čistý vzhled hodně rozmanitým povrchům (autolaku, dřevěné terase, plastové skluzavce pro děti, fasádě domu, tabulím skleníku), někteří výrobci doporučují mít klidně pět různých saponátů na mytí pod tlakem. Na druhé straně ale slibují přidat ošetřenému povrchu bonusovou péči, nebo dokonce ochranu. Pokud naopak lpíte na ohleduplnosti k přírodě, možná vás zaujme, že tlaková myčka může (v kombinaci s vhodnými filtry) dokonce nasávat vodu ze sudu s dešťovkou. Obecně platí, že jakmile z trysky vystupuje ostrý paprsek vody poháněný vysokotlakou hadicí, výrazně to zvyšuje jeho čisticí sílu, vody tedy spotřebujete výrazně méně než při běžném mytí.

Tlaková myčka

Foto: Shutterstock

Když potřebujete výraznou proměnu

Hodnoty tlaku vody, jaké se dočtete v parametrech jednotlivých myček, mohou znít dost abstraktně, s trochou fyziky se v nich ale zorientovat dá. Když vezmeme v potaz maximální pracovní tlak, jaký se uvádí u zahradních hadic, abyste je nadměrně nezatížili a nepraskly vám (někdy se mu také říká poruchový nebo průtržný tlak), v běžné hobby kategorii se typicky musíte vejít do limitu 15-36 barů. To v praxi znamená, že doporučený provozní tlak, který hadice snese dlouhodobě, bude ještě výrazně níž – najdou se i modely s tenkými stěnami, které reálně vydrží pouze 4 bary.

Naproti tomu existují i extra silné tlakové myčky, u nichž se dá tlak vodního proudu zvýšit až na 195 barů – s takovými už si můžete troufnout i na velké a výrazně znečištěné plochy: třeba zanesené schody, prostorné cesty, kamenné zdi nebo zahradní zídky. Ultra silné modely už zvládají i hloubkové čištění, po kterém se často dočkáte příjemného wow efektu, kdy stav „po“ vypadá o několik tříd lépe než stav „před“. Pro bližší představu, jak se vám s wapkou bude pracovat, také sledujte v parametrech kolonku plošný výkon – tedy jestli vám výrobce slibuje, že za hodinu práce vyčistíte zhruba šedesát čtverečních metrů, nebo jenom dvacet.

Tlaková myčka

Foto: Shutterstock

Tlaková myčky na zalévání květin?

Ne, že byste rozsáhlé plochy nemohli omýt i levnější wapkou, která se silou proudu kolem 10 barů blíží spíš zahradní hadici – pořád z ní tryská voda v podobě spojeného paprsku, který si se špínou poradí rychleji (můžete si ho představit asi jako zesílený proud vody, jaký by vám vytékal z vodovodního kohoutku, kdybyste jeho vyústění hodně zúžili). V takovém případě se ale bavíme spíš o funkci oplachování, než o nějakém hlubším mytí – někteří zahrádkáři dokonce spojí myčku se speciálním nástavcem, a používají ji k zalévání záhonů nebo k venkovnímu sprchování.

Vzít si slabší stroj na rozsáhlejší plochy má smysl pouze tehdy, kdy se chcete zbavit lehkého, povrchového znečištění (a zároveň jste ochotní věnovat čisticímu procesu více času). Na odolné usazeniny vám nízkotlaková myčka stačit nebude – a s plevelem, který vám hyzdí dlažbu, si bohužel taky neporadí. Že má ale smysl i slabší čištění, které zrovna netrhá rekordy v počtu barů, na druhé straně dokazují parametry dražších a silnějších modelů – i u těch si totiž můžete tlak flexibilně regulovat a v nabídce najdete i jemnější režimy, kolem 20 nebo 30 barů. U nízkého tlaku se zase nemusíte bát, že by vám například poškodil choulostivý lak auta či ložiska jízdního kola.

Text: Veronika Košťálková, foto: Shutterstock

Tlaková myčka: chcete jemnou, nebo ultra silnou?