Zahrada pro líné inteligenty

Zahrada má sloužit k relaxaci. Někdo si pod tím představí chození se sekačkou po trávníku a okopávání záhonu, jiný zase relaxaci s knihou na lehátku nebo společné grilování se známými. Ani v druhém případě však nemusí člověka obklopovala přerostlá tráva, tlející listí a uschlé květiny.

Mít krásnou zahradu bez práce? Existují dvě možnosti, jak ji získat. Buď si objednáte na pravidelnou údržbu zahradníka anebo si necháte navrhnout okolí domu tak, aby vyžadovalo pouze minimální péči – hodina či dvě strávená prací je přece přijatelným zpestřením odpočinku.

 

Zahrada bez práce

Zahrada bez práce neznamená, že by celý pozemek bylo třeba vydláždit a zcela se vzdát květin. Jen je třeba správně vybírat. Intenzivně pěstovaný trávník je třeba omezit na minimum a nejlépe doplnit závlahovým systémem. U velký zahrad je pak dobré část nahradit takzvanou rozkvetlou loukou, která se seče jen dvakrát do roka.

Zbytek zahrady není nutné vydláždit, ale zbytek věnovat osázeným záhonům. Stromy doporučuji zvolit převážně jehličnaté a keře neopadavé, z trvalek pak ty nenáročné. Rostliny a keře je třeba vysadit ve skupinách, v takzvané zahuštěné výsadbě, aby mezi nimi neměl šanci prorůstat plevel. Zeminu je dobré zakrýt mulčovací kůrou. Existuje více typů, přičemž platí, že drobnější kůra lépe vypadá. Rychleji se však rozkládá, proto se musí každý rok doplňovat.

Spoustu práce také ušetří separační fólie, do které se sázejí květiny i keře. Je to netkaná textilie, do země propouští vodu i živiny. Zabraňuje však prorůstání plevele a nadbytečnému odpařování vody ze země. Fólie se samozřejmě zakrývá. Ideální je drobný štěrk. Zvolit můžete opět i kůru. Hrozí však, že ji děti nebo zvířata rozhrabou. Vše je potom nutné uvést do původního stavu, což vyžaduje určitou námahu i od líného zahradníka.

 

Květy po celý rok

Výběr rostlin pro bezpracnou zahradu je široký, zvlášť na jaře potěší cibuloviny. Není totiž pravda, že by bylo nutné cibulky každý podzim ze země vyjmout a uskladnit do sklepa. V zemi mohou zůstávat nepřetržitě. Jen se doporučuje dávat je do záhonu ve speciálních plastový koších, které je ochrání před hlodavci.

Navrhuje-li zahradu odborník, vybere rostliny tak, aby v každém období kvetl nějaký druh. Základem je však dostatek živin. Proto při vysazování umístí pod květiny startovací hnojivo, které se rozkládá i několik let. Majitel má potom o jednu starost méně. Ačkoli patří k opomíjeným, živiny jsou stejně důležité jako závlaha. Mají-li rostliny dostatečné množství hnojiva, je možné odjet i na třítýdenní dovolenou bez toho, že by se objednával někdo na zalévání.

 

Déšť na přání

Umělá závlaha je ideální pro každou zahradu. Člověk pobíhající s konví nebo hadicí nikdy nedosáhne takového efektu jako automatický zavlažovací systém. Většinou pracuje v noci, proto nikoho neruší. Samozřejmě je vybaven čidly, která poznají, že právě pršelo a je zbytečné ještě zalévat. Do zavlažovacího systému lze také přidávat hnojivo. Jednoduše tak člověk dosáhne toho, že se dostane ke všem rostlinám rovnoměrně.

 

Nejpracnější je trávník

Už Karel Čapek ve své knize Zahradníkův rok popisuje zdlouhavý postup jak získat krásný anglický trávník: zalévat, hnojit, pravidelně stříhat. A to všechno opakovat přibližně dvě stě let.

Měl skoro pravdu. Právě péče o trávník je na zahradě nejnáročnější. Vyžaduje pravidelnou údržbu. Navíc po posekání trávy následuje další problém: Kam s ní? U menších zahrad si majitelé ještě vystačí s kompostéry. U velkých se musí zajistit odvoz na skládku bioodpadu. Trávník vyžaduje pravidelné zalévání a přihnojování. Na jaře si zaslouží provzdušnění, je třeba vyhrabat mech či herbicidy zlikvidovat další plevele.

Není však nutné hned myslet na beton či dlažbu. Kromě rozkvetlé louky Další možností jsou také různé plazivé a půdopokryvné rostliny.

 

Živý plot vítán

Chce-li si pohodlný majitel domu dopřát příjemné prostředí v zeleni, nemusí se vzdávat ani živého plotu. Samozřejmě opět platí pravidlo o vhodném výběru keřů. Zatímco některé je nutné stříhat a upravovat i třikrát za rok, jiným se stačí věnovat pouze jednou. Mezi ně patří kulovité borovice, kvetoucí keře, forsytie. Doplnit je lze i malinami a ostružinami, což potěší především děti.

Při plánování takového plotu se musí počítat s tím, že je na něj potřeba více místa než na úhledně zastřihávané keře.

 

Co by nemělo chybět?

Na relaxační zahradě samozřejmě nesmí chybět posezení, lehátko nebo houpačka. Je dobré si to všechno pořídit rovnou dvakrát. Jedno sezení umístíte na slunce, druhé ukryjete pod střechou nebo do altánu pro případ deštivého počasí.

Už při nákupu zahradního nábytku se ptejte, jakou péči vyžaduje. Ideální je samozřejmě bezúdržbový. Do této kategorie patří výrobky z umělého ratanu, tedy plastu, či hliníku. Milovníci přírodních materiálů mohou zvolit exsotické nebo tolik oblíbené teakové dřevo. Z něj jsou vyrobené například lavičky, které stojí v anglických parcích bez jakékoli údržby desítky let. A čas jim dodává zajímavou patinu.

 

Co nepatří do nenáročné zahrady?

Skalka

Ačkoli to tak nevypadá, patří k nejpracnějším částem zahrady. Mezi kameny nelze natáhnout fólii, která by bránila prorůstání plevele. Je proto nutné ho často vytrhávat. Navíc květiny potřebují pravidelnou zálivku a přihnojování.

 

Ohniště

Ohniště a grily na dřevěné uhlí promění opékání uzenin či masa v malý obřad. Druhý den je ale nutné vyhrabat popel, než ho vítr roznese po celé zahradě, a také uklidit okolí ohniště

 

Zeleninová zahrada

Za více práce více odměny, mohou si říci majitelé zahrad, kteří sklidí desítky kilogramů rajčat, paprik nebo okurek. Tato úroda je však vykoupená hodinami péče o tuto zeleninu.

 

Co naopak patří do nenáročné zahrady?

Zahradní jezírko

Bude-li mít dostatečnou hloubku, rostliny v něm přežijí i zimu. Čím více vodních květin, tím větší stín udělají na hladině. A v něm se tolik nemnoží řasy a sinice. Vhodné jsou také podvodní rostliny. Sice je nevidíte, ale především ony brání tomu, aby se voda »zkazila«.

 

Plynové grily

Plynové, případně i elektrické grily nabízejí jednoduchou a zdravou přípravu pokrmů. A navíc – nevzniká kolem nich žádný nepořádek.

 

Bobuloviny

Mezi bobuloviny patří maliny či ostružiny, které se mohou stát součástí živých plotů. Nenáročné na pěstování jsou i angrešt, rybíz a jahody. Děti ocení, když si je natrhají samy.

 

 

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock a profimedia.cz

Zahrada pro líné inteligenty