Nákup elektronické meteostanice

Rubrika: Technika

Výběr meteostanic je čím dál větší a rozhodnout se pro tu správnou nemusí být na první pohled tak jednoduché. S námi to však zvládnete, poradíme vám, které parametry před nákupem zvážit.

Klasická venkovní meteorologická budka

Měřené ukazatele

Před rozhodnutím, jakou meteostanici vybrat, si ujasněte, jestli vám stačí jen předpověď počasí nebo potřebujete i zobrazení všech naměřených hodnot. Pokud vystačíte pouze s předpovědí, bude vám vyhovovat stanice, která má na displeji jen ikony počasí, případně vnitřní a vnější teploty. Zajímá-li vás i vlhkost vzduchu, můžete vybírat z přístrojů, které měří vnitřní vlhkost, tj. vlhkost místa, kde se nachází přijímací díl stanice, dále z těch, které měří vnější vlhkost měřenou bezdrátovým čidlem, nebo ze stanic měřících obě vlhkosti. Chcete-li sledovat atmosférický tlak, vyhledejte přístroj, který jeho vývoj graficky zaznamenává za posledních 12 nebo 24 hodin. Pro zobrazení konkrétních hodnot musí mít ale taková meteostanice vnitřní paměť, do které bude tyto údaje ukládat. Měřená je přitom hodnota absolutního tlaku v prostoru, kde je přístroj umístěn. Jestliže požadujete hodnotu přepočtenou na hladinu moře, měla by mít stanice možnost zadat aktuální nadmořskou výšku nebo aktuální atmosférický tlak, zjištěný např. z místního letiště. Zobrazení absolutního tlaku nebo přepočteného na hladinu moře samozřejmě nemá na předpověď počasí vliv. Meteostanice sleduje jeho vývoj v závislosti na čase a vyhodnocuje možné počasí, které na displeji zobrazuje pomocí ikon.

Kvalitní předpověď

Společným požadavkem pro správnou předpověď počasí je u všech domácích meteorologických stanic použití čidla pro měření atmosférického tlaku. Pokud přístroj takové čidlo nemá, jde jen o předražený budík s teploměrem. Ujistěte se proto u prodejce, zda přístroj skutečně tlakoměrné čidlo obsahuje.

Čidlo a displej

Většina domácích meteorologických stanic měří vnitřní i vnější teplotu. Ke zjištění vnější teploty, případně i vnější vlhkosti, používají bezdrátové čidlo, jehož signál má ve volném prostoru dosah přibližně 30 metrů. U některých modelů může být dosah i 100 nebo dokonce 150 metrů. Vybrané stanice mají možnost použít i více bezdrátových čidel na několika místech. Zpravidla se jedná o tři čidla, ale v nabídce obchodů najdete i stanice s deseti možnými čidly. Zvažte také osvětlení displeje. Některé stanice ho nemají, jiné ho mají osvětlený pomocí LED diod nebo systémem EL backlite, což je rovnoměrné osvětlení zelenou nebo modrou barvou. Pro stálý podsvit displeje je nutný adaptér, takových stanic však není mnoho. V neposlední řadě je důležitá i velikost displeje a rozmístění údajů na něm.

Čas i Slunce

Součástí stanice jsou ve většině případů také hodiny s možností nastavení časového posunu, s budíkem a zobrazením data. Hodiny jsou zpravidla řízeny rádiovým signálem, který nastaví čas, datum a přechod na středoevropský nebo letní čas. Požadujete-li i takové funkce, jako je východ a západ Slunce nebo fáze Měsíce, sáhněte po poloprofesionální meteostanici. U zobrazování času východu a západu Slunce si však ověřte, že lze stanici nastavit pro naši republiku. V paměti přístroje musí být alespoň nastavení pro Prahu (bývá označeno mezinárodním kódem PRG), u jiného evropského města dojde k časovému posunu těchto údajů.

Pro náročné

Poloprofesionální stanice, které kromě teploty, relativní vlhkosti a barometrického tlaku měří směr a rychlost větru a dešťové srážky, mají také vnitřní paměť na naměřené hodnoty, případně možnost propojení s počítačem. Můžete u nich rovněž nastavit různé druhy alarmů při překročení nastavených hodnot. Nejnáročnější uživatelé mohou na vybraných přístrojích sledovat i hodnoty UV záření nebo solární radiaci.

Meteostanice Hyundai WS 2266.

Nejen praktický pomocník, ale i pěkný interiérový doplněk je meteostanice Hyundai WS 2266, jedinečná díky svému průsvitnému displeji. www.hyundai-electronics.cz

Bezdrátová meteostanice Eurochron EFWS 801

Bezdrátová meteostanice Eurochron EFWS 801 s podsvíceným displejem je vybavena DCF hodinami s možností manuálního nastavení. Zobrazuje předpověď počasí a k dispozici má i budík s funkcí snooze, paměť pro min./max. a venkovní senzor s hodnotami na LCD. www.conrad.cz

Meteostanice Garni 635EL

Meteostanice Garni 635EL měří vnitřní i venkovní teplotu a vlhkost (bezdrátový senzor má dosah max. 30 metrů). Zobrazuje čas a datum řízené DCF signálem, animovanou předpověď počasí a fáze Měsíce, tlak vzduchu udávaný v hPa a jeho historii za 24 hodin. Stanice umožňuje nastavení teplotních alarmů, dvou budíků i opakovaného buzení a další funkce. Displej je osvětlen pomocí EL backlite. www.meteoshop.cz

FOTO:SHUTTERSTOCK A ARCHIV FIREM

Nákup elektronické meteostanice

Nákup elektronické meteostanice