Všestranné postřikovače

Rubrika: rss-feed, Technika

Aby postřikovače a rosiče plnily dobře své poslání a práce s nimi byla co nejsnadnější, je třeba umět si vybrat ten pravý.

Aby postřikovače a rosiče plnily dobře své poslání a práce s nimi byla co nejsnadnější.

Aby postřikovače a rosiče plnily dobře své
poslání a práce s nimi byla co nejsnadnější

Postřikovače a rosiče se vyrábějí v různých objemech a mohou být mechanické (ruční a zádové) nebo motorové. Kromě rosení slouží k aplikaci postřiků proti chorobám a škůdcům, tekutých hnojiv na list, přípravků k likvidaci invazivních rostlin, případně dezinfekčních prostředků. Při výběru je základním ukazatelem četnost používání, množství ošetřovaných rostlin, resp. plochy, efektivní výkon a snadná obsluha.

Malé, ale šikovné
Pro postřik pokojových a balkonových rostlin či ošetření venkovních květin a nízké zeleniny stačí ruční aplikátory o objemu do jednoho nebo dvou litrů. Jsou lehké, skladné, snadno se čistí a ovládají a výhodou je i možnost aplikace malého množství přípravků – nespotřebované zbytky je totiž možné uchovávat jen omezenou dobu, pak ztrácejí účinnost a je nutné je zlikvidovat. Malé postřikovače se dobře hodí také k pravidelnému rosení balkonových rostlin za letních dnů. Do vody lze přidat i hnojivo a kombinovat tak hnojení na list se zálivkou.

Výkonné a spolehlivé
Větší postřikovače umožňují přesnější dávkování postřikových roztoků a rovnoměrný rozptyl zvolené intenzity. Díky konstrukci a použitým materiálům jsou lehké, odolné proti mechanickému poškození i UV záření, snadno se obsluhují a dobře se čistí. Plusem je i bohaté příslušenství. Středně velké postřikovače o objemu od pěti do deseti litrů jsou opatřeny ruční tlakovací pumpou a přetlakovým ventilem. Nádoby mohou být již těžší a jejich obsluha a manipulace s nimi obtížnější, jsou proto opatřeny popruhy pro nošení přes rameno nebo na zádech. Volné ruce umožňují pak obsluze postřikovou směs průběžně tlakovat, aniž by bylo nutné sundávat přístroj ze zad. Tyto postřikovače se hodí k ošetření běžně velké zahrady, ovocných stromů, skleníkových rostlin nebo k likvidaci plevele okolo domu. Postřik v korunách vysokých stromů jim umožní teleskopická trubka a výměnná tryska. Díky pístovým nebo membránovým čerpadlům mohou vyvinout tlak až tři bary.

S pomocným motorem
K použití v rozlehlých zahradách, sadech, vinohradech, ale i v městských parcích jsou určeny objemné zádové postřikovače s motorem. Umožňují ošetření velkých pozemků, vysokých i hustých korun stromů a obtížně přístupných míst, navíc bez nutnosti míchat stále nové roztoky. Práce s nimi je proto efektivnější a rychlejší. Jejich výkon zvyšuje spalovací motor, jeho nevýhodou jsou však spaliny a hlučnost. Vhodnou alternativou do rozsáhlých skleníků jsou akumulátorové postřikovače. Tlak čerpadla je proti středně velkým postřikovačům až 30 barů. Aplikační nádoby mají tvar přizpůsobený k pohodlnému a stabilnímu nošení.

Pravidelná údržba
Aby postřikovače včetně trysek, nástavců a dalších komponent sloužily co nejdéle, je nezbytné je po každém použití nebo při střídání postřikových roztoků vždy dobře vymýt. Pečlivost je na místě zejména u velkoobjemových postřikovačů se složitějšími aplikačními systémy a rozvody. Základem je pečlivé vypláchnutí nádoby i veškerých rozvodů čistou vodou s případným čisticím prostředkem. Důležité je i tlakové propláchnutí trysek, aby nedošlo k jejich zanesení použitými roztoky. Všechny součásti postřikovače je nutné nechat vyschnout.

Příslušenství a bezpečnost
K postřikovačům je možné dokoupit řadu doplňků usnadňujících práci. Jsou jimi například přídavné trysky a nástavce pro zesílení postřiku, zvon k prodloužení či rozšíření aplikačního záběru nebo teleskopické nástavce. Každý postřik by měl být aplikován za bezvětří, jinak dochází k jeho ztrátám a možné kontaminaci obsluhy. Při aplikaci postřiku si proto chraňte oči a obličej brýlemi a rouškou a po dokončení práce rukavice a oblečení vyperte.

Elektrický automatický postřikovač Easy plus 7

Elektrický automatický postřikovač
Easy plus 7

Akumulátorový postříkovač
Elektrický automatický postřikovač Easy plus 7 je dobíjený akumulátorem. Nádobu o objemu pět litrů není třeba ručně tlakovat, elektrickou hlavici stačí jen zapnout a baterie vytvoří tlak za vás. Balení zahrnuje i čtyři dobíjecí baterie a adaptér. www.mountfield.cz

FOTO: SHUTTERSTOCK A ARCHIV FIREM MOUNTFIELD

Všestranné postřikovače

Všestranné postřikovače