Dokonalý sestřih

K nejčastějším pracím na zahradě patří stříhání a řezání keřů a stromů. Nenechat si dřeviny přerůst přes hlavu je důležité nejen z estetického hlediska – prořezávání prospívá také jejich růstu, zdraví a u ovocných druhů i úrodě.

Akumulátorový ruční prořezávač větví APS 2010 Li

Akumulátorový ruční prořezávač větví APS 2010 Li

Na trhu se setkáte s bohatou nabídkou nůžek na větve, a to ručních, pákových, teleskopických, elektrických a akumulátorových i digitálních a rovněž ručních pilek. Vybrat si tak může opravdu každý. Při výběru se zamyslete nad tím, jaké práce s nimi budete na zahradě nejčastěji vykonávat, a přihlédněte k rozměrům zahrady. Podle nich si pak zvolte ty nejvhodnější.

Práce obouruč
Pro stříhání větví všeho druhu, a to i větších průměrů, jsou vhodné moderní obouruční nůžky. Bývají navrženy tak, aby nejen dobře stříhaly, ale byly i lehké a snadno se používaly. Při jejich obsluze není zapotřebí mimořádné síly, a pravidelnou údržbu keřů či stromů tak zvládne na zahradě i žena. Předností je ergonomický úchop nůžek, díky němuž vás ani po delším stříhání nebudou bolet ruce.

Nebojte se výšek!
Pokud máte na zahradě vzrostlé dřeviny, oceníte teleskopické nůžky na větve. Jejich největší výhodou je, že s nimi můžete stříhat ve výškách, aniž byste museli balancovat na žebříku. Tyto nástroje tedy výrazně přispívají k bezpečnosti práce na zahradě. S teleskopickými nůžkami ale můžete pohodlně pracovat i těsně u země, aniž byste se museli ohýbat, a při práci si tak šetříte záda. Nemusíte se přitom bát, že při stříhání v korunách vysokých stromů nemůžete na nůžky působit dostatečnou silou. Například u nůžek Fiskars vyvinete velkou pracovní sílu pouhým posunem oranžové rukojeti a díky nastavitelnému úhlu stříhací hlavy a lehké konstrukci je práce s nimi rychlá, snadná a bezpečná, podle tvrzení výrobce dokonce i pro děti. Různé typy teleskopických nůžek je možné nastavit tak, že dosahují délky dva až čtyři metry. K tomu připočítejte ještě výšku postavy a délku natažené paže a získáte dosah kolem pěti až šesti metrů. Přes tento extrémní dosah mívají nůžky hmotnost jen kolem dvou kilogramů, takže ani práce vysoko nad hlavou s nimi není příliš namáhavá. Ostří z tvrzené oceli u značkových nůžek navíc zajišťuje přesný a čistý řez a dlouhou životnost výrobku, proto se o něco vyšší cena vyplatí. Další výhodou mnoha typů těchto nůžek na trhu je, že je lze díky vyměnitelným hlavám používat například i k česání ovoce.

Elektrický prořezávač větví EAS 750 F

Elektrický prořezávač větví EAS 750 F

Akumulátor šetří síly
Nové akumulátorové nůžky bez námahy zvládnou větve až do průměru 54 milimetrů. Některé typy je možné nastavit na různé průměry větví, což šetří čas i energii. Zabudovaný Li-Ion akumulátor například u výrobku Stihl vydrží pracovat až osm hodin a obsluha práci snadno zvládne také vzhledem k nízké hmotnosti akunůžek. I akumulátorové nůžky jsou k dostání v teleskopickém provedení. Například typ Wolf-Garten Li-Ion má nastavitelnou délku od 100 do 140 centimetrů, nabíjí se pět hodin a na jedno nabití provede zhruba 600 střihů. Výhodou je opět nízká hmotnost (1,5 kilogramu), tichý chod, který ocení i vaši sousedé, a možnost použít nůžky i samostatně bez teleskopu. Součástí balení akumulátorových nůžek je samozřejmě i nabíječka.

Univerzální pilky
K řezu ovocných stromů dobře poslouží moderní typy zahradních pilek. Například pilka z řady Gardena combisystem má pilový list dlouhý 325 milimetrů a její použití lze pohotově přizpůsobit tomu, kde právě potřebujete řezat. Při řezání dobře dosažitelných větví ji použijete jednoduše jako ruční pilku, která díky ergonomické rukojeti s komponenty z měkkého plastu dobře padne do ruky. Když musíte řezat větve ve výšce až pět metrů, stačí doplnit ruční pilku teleskopickou násadou, která se jednoduše nasadí a zafixuje. Speciálně povrstvený povrch chrání pilku před rzí a zaručuje jí dlouhou životnost. Výrobce na ni poskytuje záruku 25 let. Po skončení práce pilku jednoduše zavěsíte na očko a na pilový list nasadíte kryt, takže je nástroj chráněný a zároveň bezpečně uložený.

FOTO: SHUTTERSTOCK A ARCHIV FIRMY MOUNTFIELD

Dokonalý sestřih

Dokonalý sestřih