Výběr sekačky aneb Co ocení žena?

V obchodech a e-shopech objevíte celou řadu technických vymožeností, které dokážou pomoci s běžným sekáním i zpříjemnit a zefektivnit složitou obnovu zanedbaného porostu. Základem úspěchu je vždy kvalitní sekačka.

sekacka1

Sekačky napájené akumulátorem, benzinové nebo elektrické? Každý z těchto typů se liší nejen nákupní cenou, ale také kvalitou seče, výkonem a mnohdy i velmi podceňovanou hmotností stroje. Proč by vás měla zajímat hlavně poslední zmiňovaná vlastnost?

Nevýhodou elktrické sekačky je přívodní kabel, který často překáží

Nevýhodou elktrické sekačky je přívodní kabel, který často překáží

Na každém kilogramu záleží

Hmotnost je důležitá zvláště pokud trávník udržuje žena nebo je-li nutné stroj přenášet po zahradě; obzvlášť to platí pro pozemky ve svahu, kde musíte překonávat různé výškové úrovně. Tam můžete mít problém s benzinovou motorovou sekačkou, která bývá nejtěžší. Na druhé straně patří k nejvýkonnějším a poradí si i s rozlehlými trávníky. Ovšem existují i výjimky.

Do náročného terénu, na malé pozemky a pro ženy se nejvíce hodí sekačky akumulátorové nebo s elektrickým pohonem. Každá z nich má své výhody i nevýhody. Výkon akumulátorové sekačky je omezen mírou dobití baterie. Před sečí je proto dobré ji plně nabít. Hodí se spíše pro malé pravidelně udržované trávníky. I při kosení samém je ale nutné dohlížet na stav dobití baterie, takže někdy bývá lepší si pořídit i jednu náhradní, kterou budete mít připravenou v záloze.

Jako velké minus elektrické sekačky lze označit kabel, na který při práci musíte dávat pozor. Většinou při tom navíc potřebujete prodlužovačku, abyste posekali i vzdálenější kouty zahrady. Hlídání kabelu je pro mnohé zahrádkáře poměrně nekomfortní, protože při seči neustále překáží, pokaždé je nutné ho před sečí připravit a po ní opět uklidit.

Motorové stroje vyžadují častější údržbu než ostatní typy

Motorové stroje vyžadují častější údržbu než ostatní typy

Kvalita seče na prvním místě

Sekačku si ale člověk nekupuje kvůli pohodlí, nýbrž kvůli dobře pokosenému trávníku. A právě kvalita seče plně závisí na celkovém konstrukčním provedení stroje, jeho těle, a velmi ji ovlivňuje také stav nožů. Ty pravidelně bruste; ostří se totiž rychle tupí cizími předměty, které se v trávníku nacházejí, jako jsou větve či kamínky. Tupý nůž poznáte nejen fyzickou kontrolou, ale i při samotném sekání. Stačí se zblízka podívat na stébla: pokud mají roztřepené konce, je to jasný důkaz špatně nabroušeného nože.

Podceňovat byste neměli ani pravidelný servis, který by měla provést odborná firma na podzim po ukončení seče nebo brzy na jaře ještě před započetím údržby zahrady. Platí to zvlášť pro benzinové stroje, které jsou na údržbu mnohem složitější než elektrické a akumulátorové, takže údržbu leckdy potřebují i v průběhu sezony.

Výrobky s pojezdem jsou rychlé a vhodné i pro ženu

Výrobky s pojezdem jsou rychlé a vhodné i pro ženu

Co brát v úvahu při výběru sekačky

Při koupi nové sekačky všeobecně platí, že její kvalitu rozhodně neurčuje pouze cena; v úvahu vezměte parametry stroje, které mohou jasně určit, jaká sekačka se hodí pro péči o váš trávník. Stejně tak důležitá je dostupnost náhradních dílů a servisu, délka záruky nebo třeba konstrukční výhody, které využijí hlavně ženy. Mezi ně patří například elektrostart, výškově nastavitelná madla, sklopná rukojeť pro lepší uskladnění i v malém prostoru nebo třeba nastavitelná rychlost pojezdu.

Cena sekaček se odvíjí hned od několika faktorů. Velmi důležitý je například výkon, typ pohonu nebo konstrukční provedení. Cenu nelze přesně stanovit dopředu, výrazně se totiž liší i v rámci jedné značky. Všeobecně ale platí, že sekačky s elektrickým pohonem bývají levnější než benzinové nebo akumulátorové typy.

Pravidelně kontrolujte ostrost nožů

Pravidelně kontrolujte ostrost nožů

Bonus nakonec

 • Typ sekačky vybírejte také s ohledem na velikost trávníku. Na seč velkoplošných pozemků jsou vhodnější traktorové sekačky, na trávníky okolo pěti set metrů čtverečních jsou ještě vhodné sekačky motorové s pojezdem. Na trávníky o ploše 200 až 300 metrů čtverečních stačí sekačky akumulátorové nebo s elektrickým pohonem.

 • Traktorové sekačky někdy nabízejí také možnost připojení ústrojí určeného pro provedení vertikutace, což oceníte hlavně u pozemku o rozloze několika stovek čtverečních metrů.

 • Některé typy sekaček umožňují také napojení zařízení určeného na hnojení trávníku. Jeho výhodou je přesná aplikace trávníkových živin, takže nemusíte kupovat zvlášť rozmetadlo nebo strojky.

 • Sekačku kupujte raději ve specializovaném obchodě, kde vám poradí s výběrem vhodného typu. Je dobré si předem vyměřit plochu vašeho trávníku.


Při výběru sekačky berte v úvahu:

 • výkon

 • šíři záběru

 • tvar těla stroje

 • konstrukční provedení

 • kvalitu materiálů použitých na konstrukci sekačky – hliník, ocel, plast

 • sklopnou rukojeť, nastavitelnou výšku madla

 • nastavitelnou rychlost pojezdu u benzinových motorových sekaček

 • existenci elektrostartu pro snadnější nastartování

 • dostupnost součástek, jejich cenové relace

 • dostupnost servisu

 • poskytovanou záruku

 • některé firmy nabízejí dopravu zdarma, výhodné podmínky servisu, možnost sestavení stroje a mnoho dalších bonusů

 

Lucie Peukertová, foto Shutterstock

Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_05_16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Výběr sekačky aneb Co ocení žena?