Když kupujete vyžínač nebo motorovou kosu

Rubrika: Technika

Kosu a srp už dávno nahradily výkonné vyžínače. Občas ovšem můžete na trhu narazit na zmatené pojmenování těchto strojů, kdy různé firmy nazývají stejné zařízení úplně jinak. Víte, jak jim říkat správně a na co se který hodí?

Skoro na každé zahradě najdete místo, kam nezajedete sekačkou a trávník se tak obtížně udržuje. Pak máte na výběr, zda ho zastřihnete ručně, nebo rozšíříte počet vlastněné techniky o další stroj. Druhá varianta zpravidla vyhrává, je lepší v poměru cena, výkon a čas.

Mnoho obchodních názvů
Určitě jste si při výběru zahradní techniky všimli, že může mít hned několik názvů – křovinořez, vyžínač, motorová kosa, strunovka a možná ještě další. Rozlišit dle toho stroj, který vám vyhovuje, je tak spíše nemožné, protože každá značka má v dané kategorii zařazené stroje dle svého názoru a prodejnosti. Maximálně lze tyto výrobky rozdělit na vyžínače a křovinořezy. Parametrově jsou většinou tyto dvě skupiny shodné a uznávané napříč širokým spektrem obchodů. I přesto se při nákupu raději řiďte jednotlivými vlastnostmi než samotným názvem.

Pro běžnou práci
Mezi výrobky, které dobře poslouží většině uživatelů, spadají ty z kategorie vyžínačů nebo někdy také stroje označené jako strunovky. Mezi jejich přednosti patří malá hmotnost, snadné zacházení a především příznivá cena pro běžného uživatele. Hodí se zvláště na obsekávání okrajů trávníku, ať už u zídek, stromků nebo dalších zahradních prvků. Obecně lze také říci, že jde o stroj určený k péči o udržovaný travní porost.

Na neudržovaný porost
Výrobky, které patří do kategorie označené jako křovinořezy nebo i motorové kosy, jsou vhodné pro specifické práce a jejich další výběr není tak jednoznačný, jako je tomu u vyžínačů. Je zde potřeba zohlednit více parametrů, do kterých se zahrnuje i prostředí, v němž se bude křovinořez používat. Kromě předností jako je výkon a kvalita zpracování, jsou zde i minusy – vyšší hmotnost i cena.

Podle čeho vybírat?
Pokud máte vybraný stroj, který chcete koupit, můžete přistoupit ke srovnávání parametrů.

Obecné vlastnosti:
Hluk, vibrace – zde je zapotřebí poprosit obsluhu, zda vám může stroj ukázat v běhu. Myslete na to, že vy sice použijete proti hluku sluchátka, ale co vaši sousedé? Vibrace by vás měly zajímat zvláště tehdy, pokud budete se strojem dělat často a delší dobu. I přesto je doporučené používat rukavice, které je účinně tlumí. U silných strojů navíc dobří výrobci vybavují držadla antivibračními materiály, což jistě oceníte.
Vzduchové filtry – u benzinového motoru se zajímejte, jak je filtr technicky řešen. Plastové nebo kovové mřížky či jemné molitany nejsou rozhodně tou pravou volbou a i o stroji samotném už něco toto řešení vypovídá.
Materiál stroje – je doporučené si stroj vzít do ruky a důkladně prohlédnout, zda všechny materiály do sebe zapadají, jak mají a zda k sobě dobře lícují bez větších mezer a přesahů. Většina uživatelů pozná už na omak, zda jsou kvalitní nebo ne. Pak už se jen zamyslete nad cenou stroje a zvažte, zda vám vyhovuje nebo se poohlédněte po lepším, byť dražím.

U vyžínačů vás musí zajímat:
Typ pohonu – na výběr máte motor benzinový a elektrický. Elektrické se dále dělí na ty s přívodní šňůrou nebo akumulátorové. Zde tak řešíte otázky jako je dostupnost elektrické přípojky a v případě benzinového motoru i hluk, který může vaše sousedy obtěžovat.
Hmotnost a manipulovatelnost – nechte si u obchodníka předvést výměnu struny. Vzhledem k tomu, že kupujete stroj na chvilkové použití, je nežádoucí, aby její výměna trvala delší dobu. Dále si srovnejte vyžínače dle hmotnosti. Opět je nutné připomenout, že jde o stroj k okamžitému použití, a tak by manipulace s ním měla být nenáročná.
Výkon naopak u této kategorie moc neřešte, rozdíl několik desetin kilowattů je při péči o udržovaný porost zanedbatelný. Pro danou práci si všímejte hlavně hluku a jednoduché obsluhy.

U křovinořezů dbejte na:
Výkon – tady ho sledujte jako první. Tyto stroje stojí více než vyžínače, proto kupte takový, který stoprocentně využijete. Jeho minimální výkonem by měl být jedna kilowatta, tedy pokud budete udržovat spíše přerostlý travní porost. Jakmile chcete výrobek použít i k odstraňování náletů a dřevin, zvolte raději typ nad hranicí dvou kilowatt.
Typ pohonu – jelikož jde o kategorii, ke které je třeba přistupovat velmi individuálně, může i elektrický pohon některým uživatelům dostačovat. Standardem je však benzinový, u kterého je výkon stabilní a kolísá jen v případě opravdu velké zátěže.
Hmotnost a manipulovatelnost – zde se držte stejných pravidel jakou vyžínačů. Benzinový motor na zádech bude vždy něco vážit. Dále řešte systém uchycení stroje na záda, zda vám vyhovuje, netlačí a také jestli je dostatečný vzhledem k hmotnosti. Kromě jednoduchého ovládání jednotlivých prvků koukejte také na jejich robustnost.
Sestavení stroje – čím více se budete pohybovat v místech, kde jsou větve, voda, kameny a další prvky, které práci jenom ztěžují, tím více si všímejte ochrany jednotlivých prvků na křovinořezu. Například vyžínače bývají vybaveny běžnými kabely, které jsou uchycené ke stroji slabými plastovými svorkami, ovládací prvky jsou z měkkých plastů. Nižší třída křovinořezů je na tom obdobně. Motor není dostatečně kryt, svíčka vyčnívá nad plastovým krytem a podobně. Do zhoršených podmínek je zapotřebí mít nejen pevný a odolný kryt motoru a svíčky, ale i pevně uchycené a chráněné kabelové vedení a ovládací prvky.

Nejčastější chyby
Jednou z nejčastějších chyb při výběru je opomenutí řešení náhonu stroje. Zastaralá a také více problémová varianta – pokud je použito na jiný než udržovaný porost nebo v jiné kombinaci než se strunovou hlavou – je bovden. Jde o lanko, které přenáší výkon motoru na daný nástavec. Není příliš pevné a nelze přes něj přenést dostatek výkonu. Obvykle se používá do vyžínačů. U strojů, kde je zapotřebí vyššího a stabilního výkonu, se doporučuje pevná hnací hřídel. Díky tomu je možné použít i trojzubec či jiný podobný nástavec. Další chybou je podcenění výkonu, čehož se zákazník dopouští většinou kvůli přijatelnější ceně. Mnohdy tato chyba vede spíše k poškození motoru nebo k přetížení jednotlivých dílů a jejich častým opravám. Obecně je vhodné vybírat spíše výkon vyšší než nižší.


Nezapomeňte míchat
Pokud si kupujete benzinový stroj, pozor na chybu, kterou dělá poměrně mnoho zahrádkářů –míchání směsi oleje a benzinu. Tu je nezbytně nutné těsně před nalitím do nádrže důkladně protřepat. V opačném případě hrozí, že se olej v benzínu vysráží a vy tak budete po nějaké době nalévat do motoru čistý benzin. Pro vás toto pochybení bude ovšem znamenat vyšší finanční náklady na následný servis techniky.

 

Lucie Peukertová, foto Shutterstock

Uložit

Uložit

Když kupujete vyžínač nebo motorovou kosu